Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hang változását a beszédpart...

A hang változását a beszédpartner szociális státuszától függően az autonóm idegrendszer szabályozza és tudatosan nem lehet beleszólni?

Figyelt kérdés

Tehát biztos mindenki tapasztalja, hogy magasabb státuszú ( akár vagyoni, de legtöbb esetben fizikailag felsőbbrendű személy domináns személy) személyekkel való kommunikáció során nem annyira mély hanem inkább magasabbá válik a hangszín, míg alacsonyabb státuszúakkal való beszéd során (fizikailag gyenge, hajléktalan stb) a hang is mélyebb lesz, komfortosabb.


Ez tudat alatt működik. A múltkor amikor a 130 kilós kollégámmal beszéltem akkor automatikusan váltott volna a hangom magasabb tónusra és próbáltam mélyíteni tudatosan de valami szánalmas próbálkozás jött ki belőle ami biztosan feltűnt a domináns személynek.


ma 12:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Megfelelő gyakorlás után.
ma 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Én ezt egyáltalán nem vettem észre magamon, sőt teljes mértékben tudom változtatni a hangom mélységét, magasságát bármilyen szituációban.

Igaz kisfiúként egészen kiváló hangom volt és szerettem is énekelni, így beválasztottak kisiskolásként is az énekkarba, meg zenélni is tanultam, fuvoláztam, később gitáron játszottam. Jártam szolfézsre is. Ahogy kamaszodtam ugyan elkezdett mutálni a hangom, na az tényleg nem volt irányítható és el is romlott végül, nem lett pocsék, de messze nem olyan, mint kisfiú koromban.

Nem dicsekvésképpen írom ezt, hanem talán megmagyarázza, hogy attól függetlenül hogy nem sokra emlékszem konkrétan, hogy miket tanultam, de simán át tudok transzponálni bármilyen dalt, ha valahol túl mély, vagy magas és így kimegy az én hangtartományomból. Hangszerrel ez könnyű, de nekem énekhanggal sem nehéz.

Az a része, meg hogy nálam dominánsabb embernek vinnyogjak, aki meg alantasabb pozícióban van, arra meg basáskodva rámorduljak, az egyszerűen nem valós, őszintén szólva másnál sem tapasztaltam ezt.

Annyi viszont van ebben, hogy más a hangszíne, ha az ember barátságosan, kedvesen szól, vagy amikor merevebb, távolságtartóbb, vagy akár haragos, de én itt sem érzem a hangmagasság különbséget, mert mindezt lehet mélyebb, vagy magasabb hangon is 'elkövetni'.

Összegezve: szerintem ilyen nincs.

ma 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Ez nem igaz! Ilyet csak az tapasztal, aki beképzeli!
ma 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Kedves napiincel, végre jó úton jársz. A domináns embereknek meg kell adni a tiszteletet. Elcsukló, vékony hang, esetleg 1-2 csepp pisike a bugyiban teljesen adekvát módja ennek, tartsd meg jó szokásod.

Annak is örülök, hogy beláttad, semmi értelme a 130 kilós kollegáddal keménykedni. A legtöbb, ami kisülhet belőle, hogy megjegyzi magában "nocsak, milyen mély hangja lett ennek a macskajancsinak", már ha észreveszi hogy hozzá beszélsz. Nem kell a természet rendjével harcolni.

ma 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

4


Ez nagyon jó :)))

ma 14:55
 6/12 A kérdező kommentje:

“ Az a része, meg hogy nálam dominánsabb embernek vinnyogjak, aki meg alantasabb pozícióban van, arra meg basáskodva rámorduljak, az egyszerűen nem valós, őszintén szólva másnál sem tapasztaltam ezt.”


Ez fura hiszen másokon is láttam, ha valaki nagyon dominánsan, erős, férfias, határozott érces hangon beszél hozzá, például számonkérően akkor a hangja elcsuklóvá, vékonnyá változik. Persze lehet, hogy beképzelem és a 8 milliárdból csak velem történik meg ez, de azt gondoltam, hogy a természet valamilyen módon szabályozza a dominancia viszonyokat és a domináns egyedeknek jelzéssel a tudtukra adják, hogy elismerik pozíciójukat.

ma 15:02
 7/12 anonim ***** válasza:

Pedig ez még az állatoknál is létezik.

Azon alapul, hogy ha feszült vagy, a hangszálak is jobban feszülnek.

ma 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

7


Igen viszont a feszültség sem csak úgy a semmiből lesz. Nem a dominancia szabályai okozzák?

Tehát ha egyik egyed idegrendszere úgy értelmezi, hogy a másik egyed fenotípusosan domináns vele szemben akkor az feszültség formában fog kijönni( és végérvényben a túlélési ösztönhöz kötött, hiszen a közelében óvatosnak kell lenni, hiszen egy esetleges fizikai konfrontálódásból nagy eséllyel rosszul jönne ki, esetleg az életébe is kerülhet)

ma 15:23
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Nézd... ha napiincelként végre sikerült az első normális kérdésedet feltenni (amúgy gratulálok érte), akkor a helyedben ezt kihasználnám, és normálisan is folytatnám.
ma 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Amúgy ha ezt a témát komolyan vesszük nagyon érdekes eszmefuttatás jöhet ki belőle.


Suliban anno megfigyeltem, ha az osztály domináns egyede ment oda valakihez chipset kérni akkor készségesen adtak neki, annak ellenére, hogy nem volt engedélykérő a hangja, teljesen dominánsan kérte.

Amikor én mentem oda akkor ha nem volt engedélykérő a hangom akkor bunkón elhajtottak.

Viszont amikor következőkor úgy mentem oda, hogy “légyszi megkóstolhatom?”, kedvesen és halkabb hangon, akkor megsajnáltak és adtak.

Tehát a vékonyabb hang itt célravezetőbb volt a túlélést tekintve mint a domináns hanglejtés, ugyanakkor a falka domináns egyede ugyanúgy megkapta amit akart viszont neki nem kellett hangszínt váltania.

Szerintem ez lenyűgözően érdekes kutatási téma lehetne csak valamiért mint tabusítanák.

ma 15:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!