80% tejsav oldat higítása?
A fecskendőn gondolom van beosztás, ugye? És az üvegpoharakon van?
Az 5%-os oldat 16% hígítást jelent, azaz az 1 dl 1/16-odát kell az oldatba tenni, az 0,0625 dl = 0,625 cl = 6,25 cm^3 (avagy ml). És ezt kell felönteni vízzel, amíg az össztérfogat 1 dl nem lesz. (Ha a poháron nincs beosztás, akkor a fecskendővel kell kimérni 0,9375 dl vizet hozzá. Ez elvileg nem ad teljesen pontos eredményt, de ha nem analitikai pontossággal kell, akkor tökéletesen megfelelő.
A 10%-os oldat értelemszerűen 8-szoros hígítás, azaz kétszer annyi tejsav oldatot kell kimérni, és azt 1 dl végtérfogatra hígítani.
w1*m1 +w2*m2 = m3*w3
m1+m2=m3
1: kezdő tömény oldat
2: víz
3: cél oldat
w2=0
Rossz hír, hogy a számolás után
Tömegeket kapsz.
Szóval még át kell váltanod mindent térfogatra egy sűrűséggel.
Víz ~1g/ml szóval ott nem kell számolni.
A 80% os cuccra googliznod kell.
Kis kiegészítés: az általam írt módszer akkor ad pontos eredményt (már amennyire a mérés pontos), ha térfogat vagy vegyes százalékról van szó. Ha tömegszázalékról, akkor a 3. válaszoló által írt módszer ad pontos eredményt, és valóban kell a sűrűségekkel is számolni. Az adatok alapján tömegszázalék az esetében, olyan 15-20% hibát az a módszer, ha fecskendővel méred hozzá a vizet (ennyivel töményebb lesz valójában az oldat). Ha a végtérfogatot állítod be, akkor kisebbet, akkor szerintem nem lesz jelentős a hiba.
A kérdező feltételezhetően csak a kávéfőzőjét akarja kitisztítani vele, ezért fogalmaztam meg olyan egyszerűen az #1 választ.
Nehogy már analitikai labormunkával vesződni kívánó személynek nézzétek azt, aki egy ilyen kérdést képes kiírni!
#6
Olyan egyszerűen sikerült megfogalmaznod, hogy teljesen használhatatlan is lett. ¯\_(ツ)_/¯
Köszi a kiegészítést.
Igazából kozmetikai hámlasztás a cél, nem a kávéfőzőre megy a cucc, hanem a bőrömre.
A #2 válasz teljesen jól használhatónak tűnik számomra. :)
(... aki "egy ilyen kérdést képes kiírni". :D ¯\_(ツ)_/¯ )
Feltételezem, hogy nincs különösebben nagy eltérés a tömeg-
és a térfogatszázalék között, és ilyen kis mennyiségnél egyébként sincs számottevő eltérés számértékileg, szóval elég csak a térfogatból kiindulni.
Vegyünk 1 dl 80%-os tejsavat, az 1 dl-nek 80%-a 0,8 dl, ennyi anyag van az oldatban, a maradék 0,2 dl pedig víz. Mivel 10%-os oldatot szeretnél, ezért annyi kell, hogy legyen a teljes mennyiség, hogy annak a 10%-a 0,8 legyen, ez a szám a 8, tehát összességében 8 dl-es lesz az oldatod, hogyha 10%-osat akarsz csinálni, ehhez 7dl vizet kell öntened.
Ebből úgy lesz 1 dl, hogy mindenkit osztasz 8-cal, tehát 1/8 dl tejsavhoz kell 7/8 dl vizet öntened.
Az 5% esetén ugyanaz a gondolatmenet; 1 dl tejsavban 0,8 dl anyag van, ez a 16-nak az 5%-a, ehhez 15 dl vizet kell öntened. 16-tal osztva azt kapjuk, hogy 1/16 dl tejsavhoz 15/16 dl víz kell.
"Nehogy már analitikai labormunkával vesződni kívánó személynek nézzétek azt, aki egy ilyen kérdést képes kiírni"
házifeladat kérdés valószínűleg
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!