Miért ólommal szigetelik a sugárzást?
Az ólom-atommag tömege többszöröse mint egy proton, neutron, alfa-részecske, elektron, pozitron tömege, ugyanakkor az alumínium, vas, stb. atommagjának tömege is többszöröse, tehát ezek ellen az is elég lenne: 1 atommal nagyjából ugyanannyira veri vissza, egy alumínium-fal sokkal könnyebb lenne mint egy ólomfal.
Tudom hogy az ólmot gamma-sugárzás ellen használják, de ha átszámítjuk tömegre a foton energiáját (E = mcc = hf = hc/hullámhossz), akkor is ugyanez jön ki, hogy már az alumínium-atommag tömege is többszöröse neki, vagyis azis visszaveri, nagyjából ugyanannyira mint egy ólom-atommag. Köszi.
Nem csak az atommag-tömeg miatt, hanem a kis atomsugár és a rövid kötési távolság miatt is:
"Az ólom-atommag tömege többszöröse mint egy proton, neutron, alfa-részecske, elektron, pozitron tömege"
De például elektronsugárzás (béta- sugárzás) elleni védelemre nem is kifejezetten jó. Ahogy te is írod, főleg gamma és röntgen sugárzás elleni védelemre jó, szóval amit itt írsz, nem tudom, miért releváns.
#1
"Egy köbcentiméter ólomban több atommag van mint egy köbcentiméter alumíniumban. "
Ez hogy is jött ki?
Az alumínium moláris tömege 26,98 g/mol, sűrűsége 2,700 g/cm^3. Tehát 1 cm^3 alumíniumban jó közelítéssel 0,1 mol atom van.
Az ólom moláris tömege 207,2 g/mol, sűrűsége 11,34 g/cm^3. Tehát 1 cm^3 ólomban 0,0547 mol atom van. Azaz alig több, mint feleannyi, mint az alumíniumban...
(A sűrűség adatok standard hőmérsékletre és nyomásra vonatkoznak.)
#2
"Mondjuk fogröntgennél ólomköpeny helyett lehetne alumínium-köpeny is: 4-szer könnyebb lenne."
És valószínűleg több, mint négyszer kevésbé hatékonyan szűrné ki a gamma sugárzást. Alapvetően az számít, hogy ami keresztmetszeten áthatol a sugárzás, arra mennyi tömeg jut (és ezen felül van még némi előnye a nagy tömegű atomoknak és a nagy sűrűségnek).
Alumínium köpenyből tehát jóval vastagabbat kéne használni (több, mint négyszer vastagabbat), nem volna túl praktikus.
"Épület falába beépítve se számít a vastagság. Csak az olcsósága,"
Az atomreaktorok esetében például gyakran egyszerűen betont használnak (lásd a fenti linket), ha elég vastag, az is ki tudja szűrni kellőképpen, és még olcsóbb, mint az ólom.
Elméletileg kiszámolták, a gyakorlatban kimérték, az ólom jó, az alumínium nem jó. A vas jobb, de annyira nem. Ez a történet.
A kvantumdinamikába akkor érdemes belemenni, ha tudjuk, miről beszélünk, tudjuk miről beszélnek.
#5 (16:10) - kérlek fejtsd ki nekünk kissé bővebben ezt a "coulomb kölcsönhatás keretében lép kölcsönhatásba az anyaggal főleg a gamma" teóriát!
A gamma részecskék hogyan hatnak "coulomb kölcsönhatással", ha a fotonoknak nincs töltésük?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!