Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől függ, hogy egy anyag...

Mitől függ, hogy egy anyag jól szigeteli a hőt vagy sem?

Figyelt kérdés

Hogyhogy egyes anyagok visszaverik az infravörös sugárzást, míg mások magukba szívják?

Mitől van az, hogy egyes anyagok jól vezetik a hőt, míg mások nem?

Miért képes nagyobb hőmennyiséget magába "szívni" az egyik anyag, míg a másik ugyanakkora tömegű kevesebbet?


Köszönöm a válaszokat.


2014. dec. 30. 17:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez leginkább attól függ, hogy az illető anyag mennyire tudja elnyelni a hősugárzást. Ha ugyanis elnyeli, az azt jelenti, hogy gerjeszthető vele - akkor pedig utána kisugározza, véletlenszerű irányba: tehát a hő így terjedhet. Ha nem nyeli el, akkor vagy lepattan róla a hő, vagy egyben átmegy rajta.


Az pedig, hogy mennyi energiát képes elnyelni, attól függ, mennyi szabadságfoka van. Ha pl. egy (pl. a molekulák csak egy irányba képesek rezegni), akkor az összes energiának itt kell elférnie, és hamar eljön az az állapot, hogy már gyorsabban mozognak, mint a gerjesztő hatás, akkor pedig ők adják le neki a hőt és nem fordítva. Míg, ha több irányba is képesek mozogni, forogni, stb. - akkor ott el tud oszlani az energia.

Pl. egy golyó ilyen szempontból kevesebb szabadságfokú, mint egy súlyzó, és még kevesebb, mint egy három- vagy sokszög.

2014. dec. 30. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ez azt jelenti, hogy egy 1 kg-os golyó kisebb hőmennyiséget képes felvenni, és ezért elraktározni, mint egy ugyanabból az anyagból készült 1 kg-os sokszög, vagy egy furcsa alakú valami? Maga az adott tárgy alakja befolyásolja a hőmennyiség felvételét? Érdekes.
2014. dec. 30. 21:00
 3/4 A kérdező kommentje:

"Ez leginkább attól függ, hogy az illető anyag mennyire tudja elnyelni a hősugárzást. Ha ugyanis elnyeli, az azt jelenti, hogy gerjeszthető vele - akkor pedig utána kisugározza, véletlenszerű irányba: tehát a hő így terjedhet. Ha nem nyeli el, akkor vagy lepattan róla a hő, vagy egyben átmegy rajta."


Értem, és köszönöm, viszont én kicsivel pontosabban gondoltam.

Most válaszolok magamnak egy példával:


"Hogyhogy egyes anyagok visszaverik az infravörös sugárzást, míg mások magukba szívják?"


Úgy, hogy az adott anyagban lévő atomok elektronburka ... bla bla..


--


Ezt a választ én magam találtam ki, de nem értek hozzá, így hát be sem fejeztem a mondatot.

Tehát úgy gondoltam, hogy mi az a konkrét valami, amiért így viselkedik az anyag. Hogy atomi, szubatomi, stb, stb szinten kereshető-e a válasz, és mi a pontos miértje. Talán az atomok elrendeződése? Vagy a kötési energia? Vagy az elektronburok?

2014. dec. 30. 21:06
 4/4 anonim ***** válasza:

"1 kg-os golyó"

Nem.

Az számít, hogy maga a molekula milyen alakú.

Ugyanis egy golyót (egy szál atom) hiába forgatsz meg, az nem fog energiát tárolni. Egy súlyzó alakú molekula már igen, egy sok atomból álló molekula pedig jelentős energiát tud tárolni, ha megpörgeted.

2014. dec. 31. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!