Mit jelent ez pontosan?
A kémia tankönyvemben így hangzik egy bekezdés:
A legkisebb szénatomszámú alkoholok (metanol, etanol, propanol) színtelen, illékony, kellemes illatú folyadékok, amelyek a vízzel minden arányban elegyednek. A magasabb rendű alkoholok színtelen, olaj szerű, kellemetlen szagú folyadékok. Oldékonyságuk a vízben a molekulákban található szénatomok számának növekedésével csökken. Az alkoholok jól oldódnak a szerves oldószerekben. A cseppfolyós alkoholok számos más anyag, pl. festékek, illóolajok stb. jó oldószerei. Az alkoholok oldékonysága a molekulában található –OH csoportok számától is függ, a többértékű alkoholok jobban oldódnak, mint az egyértékűek.
Érdekes tény, hogy az alkoholoknak lényegesen magasabb a forráspontjuk, mint a nekik megfelelő szénhidrogének (pl. a metán, az etán, a propán normális körülmények között gázok, míg a metanol, az etanol és a propanol folyadékok). Ezt a jelenséget az alkoholmolekulák között keletkező hidrogénhidakkal magyarázhatjuk. A legalacsonyabb rendű alkoholok emellett a vízmolekulákkal is hidrogénhidakat hoznak létre, aminek köszönhető a rendkívül jó oldékonyságuk.
Hogyan kell elképzelni azt a részt a magasabb rendű alkoholokról?
A glikol is "nehezen folyó" anyag, mégsem másodrendű.
És szinte az összes alkoholnek csökken az oldékonysága magasabb szénlánc számnál.
Lehetséges hogy elírás történt?
Mondjuk ha pl többértékű lenne ott, az elég felesleges mondat volna, hiszen később kitértek mi történik ha több -OH csoport van.
Valaki kérlek el tudná magyarázni hogyan kell értelmezni?
"Hogyan kell elképzelni azt a részt a magasabb rendű alkoholokról?"
"A két szénatomnál többet tartalmazó, egyértékű alkoholokat nevezzük magasabb rendű alkoholoknak"
(Megjegyzem, a kémiai szakzsargonban az alkohol rendűsége általában azt jelenti, hányadrendű szénatomhoz kapcsolódik a hidroxilcsoport, azaz ehhez a szénatomhoz hány további szénatom kapcsolódik. Az itt használt "magasabb rendű alkohol" kifejezés ennek nem felel meg, így egy kémia tankönyvben nekem elég zavarónak tűnik.)
Kicsit nehezen érthető a szöveg.
Van a rendűség:
*Primer alkohol: butan-1-ol azaz nbutanol
*Szekunder: butan-2-ol
*tercier: tercbutil alkohol azaz 2metiltpropan-2-ol
Van értékűség:
*nButanol egyértékű
*2,3butadiol kétértékű
És így tovább
Meg van szénlánc hossza:
Metanol, etanol, npropanol, nbutanol, n pentanol,...
"És szinte az összes alkoholnek csökken az oldékonysága magasabb szénlánc számnál."
Stimmel, az n-dodekanol már egy nagy alifás szénláncú olaj, az a kis hidroxil a végén már alig tesz valamit hozzá a vízoldékonyságához.
"A magasabb rendű alkoholok színtelen, olaj szerű, kellemetlen szagú folyadékok."
Ez inkább lehet elírás.
Kis szénatomszámnál pl az izopropil alkohol (szekunder) meg a n propil(primer) kb ugyan olyan.
Ellenban a szénatomszám növelésével a butanol már büdös.
Szóval szerintem nem a rendűségre gondolt, hanem a szénatomszámra.
Bár túl sok magasabb rendű alkohollal még nem volt dolgom.
Ha az elő-utópárlat leválasztás körül forognak a gondolataid, akkor előpárlat technokol, kis poharakba nyomod a mindenhol fellelhető százaléknyit, és visszavelé szaglászgatod, első kicsit technokolos már kuka, utópárlat fazékszag, öreg konyharuhaszag, amint megjelenik nagyobb poharakba töltögetve a mindenhol kigoglizható százalék megjelenése után, rögtön nem adod hozzá. Hígítás desztillált vízzel, RO vízzel, esetleg vész esetén zsebbenyúlós Szentkirályival, de az már nem olyan. Ioncseréltet hagyjuk, az túl sokmindent jelenthet sajnos.
Ha szigorúan kémiai a kérdésed, akkor nem tudom, oldódásban és lepárlásban nincs ekkora elválás a gyakorlatban, inkább többszörös lepárlással, esetleg fagyasztással leválasztással kombinálva lehet érdekes részeredményeket elérni, de ez a része már inkább művészet, miután tesztelés és tudomány is.
Köszönöm szépen a válaszokat és a segítséget.
(Kedves 3. válaszoló, igazából nem pont erre gondoltam, viszont mivel nem ismertem a folyamatot, érdekes volt végig olvasni)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!