Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi alapján működnek másképp a...

Mi alapján működnek másképp a szerotonin receptorok?

Figyelt kérdés

Pl. a pszilocibin, és az extasy is a szerotonin receptorokra hat. De teljesen mások a hatásaik. Az egyik hallucinogén, a másik nem annyira. Tudományos a kérdés, nem a drogokhoz kapcsolódik. Ezért ne töröltessétek.


A szerotonin miben működik másképp az egyiknél, mint a másiknál?


aug. 1. 19:21
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Engem a szerotonin érdekel, arra vonatkozik a kérdés.
aug. 1. 19:22
 2/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Egyrészt az MDMA (extasy) nem csak neurotranszmitter receptorokra van hatással, hanem fokozza több neurotranszmitter (dopamin, szerotonin, noradrenalin) felszabadulását. (És ha jól értem, ez a legfontosabb hatása.) Másrészt sokféle szerotonin receptor van. Ezek közül (ha jól értem) főleg a 2A receptor okozza a hallucinogén hatást. Ehhez a psilocibinből képződő pszilocin erősen kötődik. Az MDMA-nak viszont két enantiomerje van, és jellemzően mindkettő megtalálható a (nem orvosi célból) használt szerekben. A két enantiomerből csak az R aktiválja a 2A receptort (de ha jól értem, az sem olyan erősen). Ezért gyengébb a pszichedelikus hatás.

[link]

[link]

[link]

aug. 1. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Még mindig nem tudom, hogy miben különbözik a szerotonin receptor, vagy a hatásuk. Hogyha szerotonin receptor, akkor az szerotonint állít elő. Mi a különbség a kettő szer között, hogy az egyiknél teljesen más a szerotonin?
aug. 1. 20:34
 4/13 A kérdező kommentje:
Illetve hol találhatók a receptorok?
aug. 1. 20:39
 5/13 sadam87 ***** válasza:
100%

"Hogyha szerotonin receptor, akkor az szerotonint állít elő."

Nem, ha szerotonin receptor, akkor a szerotonint érzékeli. (Vagy esetleg más, a szerotoninhoz hasonló szerkezetű anyagot, mint a példáid.)

"Mi a különbség a kettő szer között, hogy az egyiknél teljesen más a szerotonin?"

A szerotonin ugyanaz.

"Illetve hol találhatók a receptorok?"

A szerotonin receptorok, amikről beszélünk, egyes idegsejteken találhatóak. A szerotonin egy ingerületátvivő anyag (neurotranszmitter). Ezekkel kommunikálnak az idegsejtek. Tehát az egyik idegsejt például szerotonint tud felszabadítani, és ezt érzékeli a másik, vele kapcsolatban levő idegsejt a szerotonin receptoraival, és ennek megfelelő hatás alakul ki benne.

Ha érdekel a téma, az idegélettan alapjait lenne érdemes átnézni.

aug. 1. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

És szerotonin nélkül az idegszálak nem is tudnak kommunikálni egymással?

Aki boldogtalan, annak nem fog leépülni az agya?

aug. 1. 23:19
 7/13 A kérdező kommentje:
Vagy akár annak, aki szerotonin nélkül boldog?
aug. 1. 23:19
 8/13 sadam87 ***** válasza:
100%

#6

Nem teljesen értem mi bajod van, de nyilván ha ilyen a hozzáállásod, akkor nem terhellek a válaszokkal. Nehogy még valaki azt higgye, hogy drogozol.

(Annyit azért segítek, hogy szerotonin nélkül nem boldog vagy, hanem halott.)

aug. 1. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Az egy dolog, ha azt hiszik.
aug. 2. 00:16
 10/13 A kérdező kommentje:
Nehogy azt higgyék, hogy tanulok. Azért már komolyabb büntetés jár.
aug. 2. 00:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!