Melyik megállapítás helyes?
a) Kénatom sugara nagyobb, mint a sulfid ioné.
b) nátriumatom sugara kisebb, mint a nátriumioné.
c) Kálium ion, a klorid ion és az argon atom mérete megegyezik.
d) a kloridion nagyobb méretű, mint a bromid ion.
e) a nátriumatom nagyobb méretű, mint a magnéziumatom.
Hát a neten találtam egy megoldást ami a a C-t mondja helyesnek, de szerintem nem egyezik meg a méretük, az egy dolog, hogy az elketornszerkezetük azonos, de a méretük hajszál pontosan gondolom nemegyezik meg.
és még egy.
Hanyas rendszámú elemnél telítődik az M héj?
Én 30-at írtam, de a neten 29 van. És az, hogy lehet??
Szerintem itt az elektronszerkezet ismeretére kérdeznek elsősorban. Valószínűleg nem hajszál pontosan egyezik a méretük.
Nem tudom, mi az az M héj, de a 3d elektronpályák valóban a 29. elemnél telítődnek. Mert ilyenkor könnyebb a 9 elektron mellé tenni még egyet, mint az s pályára.
Pedig 30-as és a 29-es is jó megoldás. Az a helyzet, hogy a 4s2 alhéj energiaszintje alacsonyabban van mint a 3d10. TEhát: ahhoz hogy te telítsed a 3d10-et, előbb mindenképp a 4s2-nek is szerepelnie kell az alacsonyabb energiaszint miatt. És ez már igaz felfelé az 5s2-vel stb.
Nos mindkét elemnél változás csak az N héjon van, azaz a 4s2 alhéjon, tehát mindekttő esetében telített az M héj.
A helyes válasz az E.
Valóban igaz, hogy a káliumion és a kloridion elektronszerkezete megeggyezik az argonatoméval és az is igaz, hogy a kloridion sugara nagyobb, mint a klóratomé és a káliumioné kisebb, mint a káliumatomé (magyarán közelítenek az argon atomsugara felé), DE NEM EGYENLŐEK! Nézd meg függvénytáblázatban akár, az adatok egyértelműen nem azonosak!
Azért E, mert: a magnéziumnál telítődik a 3s-pálya, ezáltal, az kisebb térrészt fog elfoglalni, mint a 3s-pályán csupán egy elektront tartalmazó nátrium atom 3s-pályája. Szintén kontrollálhatod ezt pl függvénytáblázattal (a nátrium atomsugara: 189pm, a magnéziumé: 160pm).
Az M-héjnak már van d-alhája is. Logikusan az köveztkezne, hogy a 3p-atompálya telítőddése után a a 3d telítődésével lezárul a héj. Azonban -energetikai okokból- ez a valóságban nem így történik! 3s után jön a 3p, majd utánna jön a 4s. Ezt követi csupán a 3d. Tehát az M héj, (ha a periódusos rendszert nézzük) a 4. periódusban telítődik (a d-mező végén). DE!! Különleges dolog történik az I.B mellékcsoportban (ezért ez az első mellékcsoport és nem pedik a szkandiumcsoport) ugyanis szintén energatikai okokból kedvezőbb, ha a 4s-atompályáról egy elektron átlép a 3d-atompályára és ezzel ő telíti azt. Tehát pl a 4. periódus esetén nem a cinknél, hanem a réznél telítődik valójában a 3d-atompálya (és ezáltal az M-héj is).
Remélem nagyából érthető volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!