Miktől függ az elemek olvadáspontja?
kedves 40 éve vegyész!
a kérdező nem kérdezett butaságot, és még konkrét válasz is adható rá.
egy adott fém akkor olvad fel - változik meg a halmazállapota, ha a rácsszerkezete felbomlik. nyílvánvaló, hogy minél erősebb a rácsszerkezet, annál több energiát kell vele közölni ahhoz, hogy felbomoljon, ergo az erős rácsszerkezetű anyagok olvadáspontja magas.
"minél erősebb a rácsszerkezet, annál több energiát kell vele közölni"
Csak tudod ezzel egy baj van gyakorlatilag semmire nem használható! Mondok megtörtént konkrét példát. A laborunkban az egyik aszisztens összeöntötte a ftálsavat és a ftálsavanhidridet mivel az anhidrid felírat elázott, nem lehetett látni.A két vegyület eltérő kristályú, de melyik melyik? Ilyenkor a vegyész nem meditál hanem előveszi a kézikönyvet és megnézi a két anyag fizikai tulajdonságait és ott megtalálja hogy a ftálsav olvadáspontja 208 fok az anhidridé 130,8 fok Celsius és megméri a két kristály olvadáspontját és tudja melyik melyik és odaadhatja az aszisztensnek hogy válogassa szét.
a kérdező mindössze annyit kérdezett, hogy mitől füg az olvadáspont.
erre a válasz az, az adott anyag rácsszerkezetének "erősségétől".
az, hogy ez a tény a gyakorlatban használható- e, avayg sem, a kérdés szempontjából mellékes.
Mi van, már az is baj, ha valaki érdeklődő? Kedves vegyész, szerintem ez rád nézve égő, hogy sosem jutott eszedbe ez a kérdés. Az ajkai katasztrófáért meg nehogy már a kérdező legyen a hibás.
Mellesleg ki lehet számítani elméletileg egy anyag olvadáspontját, de ahhoz már szilárdtestfizikai ismeretek szükségesek. Attól még, hogy egy vegyész valamit nem tud, attól még az létezik.
Az olvadáspontot a rács erőssége határozza meg. Nagyon leegyszerűsített modell szerint képzeld el úgy, hogy a rácsban a szomszédos atomokat kis rugók kötik össze. Minél nagyobb ezeknek a rugóknak a rugóállandója, annál nagyobb az olvadáspont.
A kérdés megérne egy egyetemi speciál-kollégiumot is! Az elemek olvadáspontja elsősorban attól függ, hogy milyen rácsban kristályosodik az illető elem és ezen belül milyenek a szimmetria viszonyok.
Gondolom meglepetést okozok a kérdezőnek, de Nandras-nak is, hogy a legmagasabb olvadáspontú elemet nem a fémek közt kell keresni. Ez ugyanis a szén. Ennek is a gyémánt nevű módosulata. A szabályos tetraéderes szimmetria és az atomok közti erős kovalens kötés az oka!
Sajnos konkrét trendet a periódusos rendszerben nem lehet mutatni, hogy merre nő az olvadáspont - mint pl elektronegativitásban lehetne, hogy alulról felfele és balról jobbra (kivéve a nemesgázokat persze)...
Szóval ezt mind meg kell tanulni...
A magát vegyészként feltüntető vörösiszapozó kommentelőnek amúgy semmi köze a kémiához, nem az első hozzászólása, ahol vörösiszapozik, leszólja a kérdezőt, és kapitális szamárságokat ír! Szerintem csak sepreget valami vegyi üzem udvarán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!