Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vajon mi volt a világegyetem...

Vajon mi volt a világegyetem létezése előtt?És vajon mi okozhatta az ősrobbanást ami az univerzum létrejöttéhez vezetett?

Figyelt kérdés

júl. 4. 09:59
 1/4 Mojjo ***** válasza:
80%
Hát igen, nem véletlenül "gyakorikérdések" az oldal neve.
júl. 4. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Egyenlőre annyi a valószínű, hogy a ma ismert univerzum mozgásait visszafelé extrapolálva az jön ki, hogy egy pontból tágul az egész. Az, hogy az a pont a mai mértékegységeinkkel kifejezve mekkora volt, mi volt előtte, a modellből nem derül ki.
júl. 4. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Psycho ***** válasza:
59%

Mi volt a világegyetem létezése előtt?


-> Nem tudjuk. Ráadásul (jelen ismereteink szerint) olyan ez a kérdés, mint a "mi van az északi sarktól északra?"


Megvan a feketelyuk eseményhorizontja, ugye? Ami azon átesik, csúnyán mondva okságilag leválasztódik a külvilágról (csodás, magyaros mondat... az angol causally disconnected from the outside world jobban cseng), tehát semmi információ nem szűrődik ki onnan. Ezért nevezzük horizontnak. Ha átment, kész vége. Sosem fogunk "belátni" oda, hisz nem jön ki onnan információ.


A keletkezés pillanata szintúgy egy ilyen horizont, csak nem térben, hanem időben. Akármi is volt ott, ha volt, azt innen, a mi "idői oldalunkról" vizsgálni nem tudjuk, hisz semmilyen információ onnan nem tud átszűrődni ide.


Innentől fogva a kérdés szinte értelmezhetetlen, de legalább is megfejthetetlen: nem vizsgálható objektíven. Maximum filozofálni lehet rajta, de praktikus értelemben annak ugyanannyi értelme van (sajnos), mint merengeni azon, hogy ha a gumikacsának lelke volna, akkor vajon mit gondolna?


Ezzel persze nem kritizálni akartam a kérdést, mert az teljesen legit. Csak kiemelni, hogy vannak kérdések, amik (a jelenlegi ismereteink alapján legalább is) megválaszolhatatlanok.


---


Mi okozhatta az ősrobbanást ami az Univerzum létrejöttéhez vezetett?


Hibás a kérdés, ezt fontos kiemelni! Van benne egy bujtatott téves állítás, miszerint az Ősrobbanás vezetett az Univerzum létrejöttéhez. Ez gyakori tévhit.


Az Ősrobbanás NEM az Univerzum keletkezését leíró elmélet, hanem a keletkezés (nullidő) UTÁN történt folyamatok modellje. Semmit nem mond tehát magáról a keletkezésről, annak okáról, annak hogyanjáról.


Szóval - hasonlóan az első kérdéshez - ezt sem tudjuk. Viszont erről legalább van tippünk. Nem állítom, hogy jól ismerem a sztorit, a részleteket meg pláne nem, de a lényeg, hogy matematikailag levezették már, hogy a semmiből hogyan lehet valami.


A nullidő utáni időszakról viszont már piszok jó modelljeink vannak, és jól tudjuk, mi történt ott akkor. Ezeket a körülményeket szimulálni is tudjuk a részecskegyorsítókban.


Tudom, kiábrándító válasz, de sajnos ez a helyzet.

júl. 4. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Ez lenne az egymilliárd dolláros kérdés a legyen ön is milliomosban.
júl. 5. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!