Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Giganotosaurus ellopta a...

Simon Petrikov kérdése:

A Giganotosaurus ellopta a Mapusaurustól a hírnevet?

Figyelt kérdés
Ami után a Giganotosaurust felfedezték és nyilvánosságra hozták, nem annyira sokkal később szerepelt a Dinoszauruszok, a Föld urai special - Az óriások földje különkiadásban, de olvastam, hogy abban az időben már felfedezték a Mapusaurust, csak még nem hozták nyilvánosságra, és nyilvánosságra hozás előtt valamennyi ideig nem tartották külön fajnak a Giganotosaurustól, ami megmagyarázza, hogy miért él a különkiadásban egy időben és helyen az Argentinosaurusszal, mert a különkiadás közelebb állt időben a Mapusaurus, mint a Giganotosaurus felfedezéséhez és nyilvánosságra hozásához/leírásához. Még a Dinoszauruszok: Patagónia óriásai című dokumentumfilm, ami egy évvel a Mapusaurus leírása/nyilvánosságra hozása után jött ki sem tudta eldönteni, hogy Giganotosaurusnak, vagy Mapusaurusnak hívja-e. A Dinók bolygója/Őshüllők bolygója (Planet Dinosaur) volt az első dokumentumfilm, ami végig Mapusaurusnak hívta. Na most én amennyire tudom, eredetileg azért lett híres a Giganotosaurus, mert annak idején nagyobbra/nehezebbre becsülték, mint a T. rexet, de aztán később az is hozzáadódott, hogy elvileg falkában vadászhatott az Argentinosaurusra. Adott tehát a kérdés, a Dinoszauruszok, a Föld urai különkiadás híresebbé tette a Giganotosaurust, és kevésbé híréssé a Mapusaurust, mint amilyen híres lehetett volna?

jún. 24. 00:07
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A tudomány és a média egymástól igen távol állnak.

A tudomány minden új felfedezést megbecsül, de az is megtörténik, hogy a felfedezéseket később korrigálják az új ismeretek birtokában.

A média sokszor nem a realitást, hanem a szenzációt keresi, adja el, nem feltétlenül törekednek a hitelességre sem, ha az "nem érdekes".

A média "sztárt" csinált a Tyrannosaurus Rexből, annak köszönhetően sokak képzeletében úgy "élnek", hogy azok a hatalmas ragadozók milliós létszámban lepték el az egész földet, minden bokor mögött ott rejtőzött egy T-Rex. a médiának a "legek" az érdekesek a tudomány számára minden új információ.

jún. 24. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Azért a T. rex mellett nem volt más embernél nagyobb ragadozó Észak-Amerikában.
jún. 24. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 TappancsMancs ***** válasza:

Allosaurus

csontváz

[link]

rekonstrukció

[link]

méret

[link]

elterjedés (a wikis térképnél több kontinensen is élt)

[link]


Egy majdnem teljes lelet, Wyoming, Egyesült Államok.

[link]


Amúgy az Egyesült Államokban több államban is vannak leletek: Colorado, Montana, Új-Mexikó, Oklahoma, Dél-Dakota, Utah, Wyoming.


........

[link]

[link]

[link]

jún. 24. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 TappancsMancs ***** válasza:

És a bőséges választékbot, ha csak átpörgeted is van választék...

[link]

jún. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
T. rexszel egy időben...
jún. 24. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 TappancsMancs ***** válasza:

Ja? Hogy úgy értve, hogy egy időben. Okés. Én viszonyításként értettem azt, hogy mellette. Mondjuk felvethető a T. rex korszaka is.


Ha megengeded magam viszont nem tartom túl lényegesnek, hogy pont a T. rexel egy időben mik éltek - legalábbis méret összevetés terén - mert elég nagy időtávokról van szó és elég sok fajta dinoszaurusz élt. Még a T. rexhez hasonló alkatú ragadozók is voltak szép számmal és inkább összesítve érdekesebb szerintem a méretük.


Szóval én inkább nem emelném ki pont a T. rexet (a filmekhez és médiához hasonlóan), mert valójában egy 165 millió éves időtartományban a T. rex csak egy elég rövid időben élt. A T. rex 70-66 millió éve szaladgált a Földön, ami csupán 4 millió év. Az Allosaurus meg tényleg sokkal előbb élt, 155-145 millió éve, ami csak 10 millió év, viszont hasonló alkatú mint a T. rex és igazából ugyanazt a méret tartományt képviselik.


Itt van több ilyen is még, ha a nagyon pontos méreteken vitáznak is, de van ilyen dinoszaurusz azért elég rendesen a T. rexen kívül is.

[link]


Itt egy pontosabb méretezesű kép:

"A nagy theropodák összehasonlítása

Számos óriási hosszbecslést javasoltak különböző taxonokra, eltérő pontossággal. Ez a diagram szigorúbb becsléseket használ, hogy elkerülje a pontatlanságokat a méretek alapján"

[link]


És valójában egy megtermett afrikai elefánt bika is már nagyon hasonló méretű, mint egy T. rex.

Afrikai elefánt 6-7 tonna

Tyrannosaurus 7-8 tonna


És nagyobb afrikai elefántok:

[link]

[link]

[link]


Méretben bár nagyobb a T. rex, de nem sokkal.

[link]

jún. 24. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!