Az eurázsiai sztyeppén is olyan gyakoriak a tornádók, mint az amerikai síkságon?
Valóban kevesebb, de akad azért, éppen most volt csütörtökön.
Az oka az, hogy az ilyenkor szokásos állandó keletről nyugat felé tartó szélirány, ami viszi északra és majd a nyári Napforduló után délre a passzát és a monszun szeleket, közelít a baktérítő felé lassan eléri, ilyenkor lesz majd a hurrikános időszak az atlanti térségben, ami bőven visz viharfelhőket nyugatra az amerikai kontinens felé, így ezekből a viharfelhőkből könnyen keletkezhetnek tornádók a szárazföld felett.
Az eurázsiai sztyeppén - ha már így aposztrofáltuk - kevésbé alakulnak ki ilyen nagy energiájú, sok vízzel telített viharfelhők, mivel itt jellemzően nem óceán, hanem szárazföld felől áramlik a levegő ezért kevesebb a víztartalma és kisebb az energiája így kevesebbek és általában kisebbek a tornádók.
Azt ugye tudod, hogy a Föld uralkodó széljárásait alapvetően az határozza meg, hogy ahol a legmeredekebben süti a Nap a felszínt, ott keletkezik egy felszálló meleg légáramlat, ami a Föld forgása miatt keletkező Coriolis erő hatására elindul nyugat felé.
A felszálló és nyugatra haladó levegő helyére északról a passzát szélrendszer nyomul, délről meg a monszun.
Ez a sáv a tavaszi és az őszi nap-éj egyenlőség idején az Egyenlítőnél van, ám a Föld tengelyferdesége miatt elindul tavasszal északra és viszi magával a passzát és a monszun szeleket is.
a nyári Napforduló idején június 20, ami tegnap volt, elérte a Baktérítőt és innen délre fordult.
A hurrikános időszak kicsit később lesz, mert a tengervíznek van egy pufferoló hatása, kell neki egy idő, amíg a legjobban felmelegszik és a legerősebben párolog.
Gy valójában akkor fog a legjobban felmelegedni az Atlanti óceán, amikor ez a legjobban felmelegedő sáv már elindult dél felé.
Ha egy kicsit kusza lenne a szélrendszer leírása, talán itt szakszerűbb:
Nem. Lényegében az Egyesült Államokban a leggyakoribbak és ott sok jellemzően az erős tornádó. Itt egy globális tornádó térkép. Az ázsiai sztyeppvidéken lényegében nincs tornádó és csak a szokásos kitételt lehet hozzátenni, hogy vannak vidékek, ahonnan nem közlik a tornádókat és/vagy nem is okoznak emberi szempontból károkat. A sztyeppvidékről sem valószínű, hogy a ma megszokott információk eljussanak a szakemberekhez (és a médiába). De általában ott még, ha van is valamennyi az sem annyira erős és gyakori. Itt a térkép.
Tornado Archive - tornadoarchive.com
( [link] )
A wikiből egy egységes színű és összevont gyakorisági terület jelölés - szintén globálisan. Ettől még az USA erősebb tornádó sűrűségben és intenzitásban, csak a térkép a fő területekre lett készítve.
"Világszerte a legnagyobb gyakorisággal előforduló tornádó területeket narancssárga árnyalat jelzi."
Itt az oldalon ír még erről, és a kialakulási feltételeiről is - és azért egy idézet belőle:
"Az Egyesült Államokban van a legtöbb tornádó az országok közül, valamint a legerősebb és leghevesebb tornádó."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!