A gének hordozhatnak olyan információt amiből egy
élőlény tudja pl hogy mi ehető és mi mérgező, vagy
ezeket hogyan tanulja meg?
Az állatok és az emberek is simán megesznek mérgező növényeket.
Az állatoknál amúgy megvan kicsit az a szokás is, hogy mit szoktak enni. Ráadásul a növények nekük nem annyira egyformák. Minek egye a nyúl a vastag gyöngyvirág levelet, mikor ott van a finom, zsenge gyermekláncfű vagy a lóhere?
2024. jún. 19. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem hordoznak.
Egyrészt megtanulja saját kárán, másrészt eltanulja másoktól.
2024. jún. 19. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
Az embernél is vannak az idegrendszerben többé-kevésbé fixen "behuzalozott", öröklődő preferenciák, fóbiák és magatartások, amelyek nagy valószínűséggel még jóval a Homo Sapiens faj létrejötte előtti időkig vezethetők vissza. Pl. az édes íz preferálása, a kígyóktól való félelem, a leeséstől való félelem (lezuhanós rémálmok, túlműködés esetén magasságiszony stb.), a halálsikoly (= a társakat a veszélyre figyelmeztető önkéntelen vokalizáció) stb. Ezeket nem kell tanulni, mert a születéstől kezdve adottak.
2024. jún. 19. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem véletlenül nem szeretik a gyerekek a keserű dolgokat. Azt az ízt az agy önkéntelenül is a mérgező, nem jó dolgokkal köti össze. Nem, nem tudja születésénél fogva, hogy mi mérgező, mi nem. De vannak erre utaló jelek pl íz tekintetében, amit ösztönösen kerül az ember vagy az adott állat. Később ezt az idősebb társaitól, szüleitől tanult viselkedésformák valamennyire felülírják.
2024. jún. 19. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
Némi ösztönös érzékkel bírnak, de a lényeg a kialakult feltételes reflexeken van, hisz fokozatosan kezdik el kóstolgatni az új növényeket. Ha egy új növénytől rosszul lesznek, akkor többé nem nyúlnak hozzá.
Ez az embernél is jól működik, hisz például sok ember ugyanígy ösztönösen kerülni kezdi a mesterséges édesítőkkel készült italokat és ételeket. Én például a "light" kólát soha nem részesíteném előnyben a csapvíz helyett, mert nálam már egy kis ízbeli eltérés elég az undorérzet megjelenéséhez!
2024. jún. 19. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
A tanult elemeken kívült egyértelműen van genetikai része is az ízlésnek.
[link]
Amit még egy érdekes dolog, és az eddigiek nem írták: az anya étrendje a terhesség alatt befolyásolja a születendő gyerek preferenciáit. Ezt kipróbálták mindenféle fajokon, ide emberes meg nyulas cikket raktam be.
[link]
[link]
2024. jún. 19. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
Etológia prof mesélte, hogy volt egy kísérlet, amelynek során egy fogságban felnevelt rókát tanítottak be a Pavlov-reflexekre, illetve miután megtanulta a villanycsengőre a nyálcsorgást, mennyi idő alatt lehet leszoktatni róla. Kb. a 20. olyan csengetés után amikor nem kapott kaját, a nyálelválasztás megszűnt. Aztán kipróbálták, hogy mi van akkor amikor nem csengőre, hanem egércincogásra kondicionálják a rókát (amelyik addig életében nem látott egeret). Az volt, hogy nem lehetett leszoktatni róla és a kutatók a négyezredik próbálkozás után feladták. Vagyis genetikailag többé-kevésbé mindenki irányítva van arra a tápláléktípusra, aminek a megszerzésére, feldolgozására a legjobban alkalmazkodott.
2024. jún. 20. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
8/10 A kérdező kommentje:
Na de kódolt infó van a génekben erről??
Nyilván genetikailag van meghatározva, hogy kellemetlennek érzed a keserű és erősen savanyú ízt, mert az emésztésgátló tannint vagy éretlen gyümölcsöt jelez. Ugyanúgy a rókás példából is látszik, hogy előre van drótozva a róka agya, hogy milyen típusú zsákmányt kell keresnie.
2024. jún. 20. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
A rovarok esetében erősen kódolt, hogy egyáltalán mit kóstolnak meg és mit nem. Egy erről szóló műsorban volt egy példa (szerintem csak a lényegre nem emlékszem):
Valami növényevő rovaroknak nem érkezett meg a takarmánya (valami laboratóriumi állatok voltak). Mindenféle növényi részekkel kínálták őket. Csak azt fogadták el, amire "programozva voltak". Végül némi elhullás után megérkezett a megfelelő növény, akkor minden rendben lett.
2024. jún. 20. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: