Ha egy bármilyen fának körbe lehántjuk a kérgét pár centi vastagságban, akkor az a fa teljesen elpusztul?
"Ha egy bármilyen fának körbe lehántjuk a kérgét pár centi vastagságban, akkor az a fa teljesen elpusztul?"---NEM!
"Egy egész fával végez az, ha egy részen körben hiányzik a kérge 1-2 milliméter vastagságban?"---NEM!
Tévesen tetted fel a kérdéseidet, de gondolom kb. erre gondolhattál. A törzsön körkörösen hiányzó kéreg nagy valószínűséggel vezet a fa halálához, de nem minden esetben.
A paratölgy kérgét is lehántják, elég széles sávban körben, és mégis túléli.
Ettől még persze más fákra pusztító hatású lehet.
Nem biztos, hogy elpusztul.
Lehet még utána vegetálni fog évekig.
Olyan is előfordulhat, hogy maga a fa kiszárad de a gyökérzetből a fa elkezd intenzíven sarjakat növeszteni.
A fa kérge kicsit úgy viselkedik, mint az emberi bőr, abban az értelemben, hogy védi a fát az időjárás viszontagságaitól, az elfagyástól például, a kórokozóktól, mint mondjuk a gombák támadásától és persze a kártevőktől is.
Azonban túlélheti a legtöbb fa, amennyiben elég vastag törzsről beszélünk, mert a külső rétegek elhalnak ugyan, de megindul egy kérgesedés jellegű folyamat az elhalt részben és ezzel pótolja a fa a védő szerepet betöltő kérgét valamilyen mértékben.
A túlélése ebben az esetben attól függ, hogy közben milyen jellegű fertőzést szedett össze, vagy milyen mély fagyást, elfagytak e a belső részek is.
Fiatalabb facsemeték esetén például a nyulak kéregrágcsálása végzetes lehet a fára nézve, ez gyakran megesik, körbe sem kell érnie a sérülésnek, így próbálkozás van ennek elkerülésére, a fák megvédésére, például ha bemeszelik a törzset bizonyos magasságig, az nem csak a fertőzések ellen hatásos, a nyulak sem szeretik, így azokat a fákat többnyire békén hagyják.
Kérdező, te szerintem a kérget kevered a hánccsal.
A kéreg is fontos a fa egészségéhez, de nagyjából megvan nélküle. A parafáról is csak a kérget hántják le, a háncsra vigyáznak. Viszont a háncs nélkül a fa nem marad életben, kivéve, ha elég gyorsan tud sarjat nevelni. Vagy ha olyan jellegű a gyökérzet, hogy a fa háncsvesztés feletti részének elpusztulását is túl tudja élni, és az alól kihajtani.
Vagy ha tényleg ilyen keskeny sávban, 1-2 mm hiányzik, ezt a fa ki is javítja, ha kellő ideig életben tud maradni. Van fa, ami egy évet se bír ki háncs nélkül, más fák meg (főleg idősebb korban) akár 5 évet is. Ha egy fiatalabb sarj elég erős, akkor az egész nagy fát életben tudja tartani. De ha a fa nem sarjadzó típus, meg nem tud elég gyorsan kihajtani alulról, akkor bizony vége.
A 2. linken leírják, hogy a háncs szállítja lefelé a gyökerekbe és a fa többi részébe azokat a szerves anyagokat, amiket a levelek legyártottak a gyökerek által felvett anyagokból, ill. a levegő szén-dioxidjából.
A háncs hiánya olyan a gyökerek számára, mint mikor egy ember csak inni kap, enni nem. Egy darabig ki lehet bírni, a szervezet elkezdi a tartalékait lebontani és felhasználni, de a végtelenségig nem fog menni a dolog, mert a tartalékok egyszer csak elfogynak. És a fa gyökere elhal.
Ez pedig, nyilvánvalóan, a fa teljes pusztulását vonja maga után.
Ez nagyon változó.
Nézz meg egy Platánfát.
A platán eleve úgy él, hogy rendszeresen ledobja a kérgét.
Plattokban, vagyis lapokban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!