Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan szilárd anyag...

Létezik olyan szilárd anyag vagy folyadék, ami lebeg valamilyen gázban, vagy úszik valamilyen gázon, mert kisebb nála a sűrűsége?

Figyelt kérdés
Homogén anyagokra gondolok. Pl. mint ahogy a vas vagy az ólom úszik a higanyon. A habkő a vízen például nem ilyen, mert maga a kő nem úszna a vízen, csak a benne lévő légbuborékok miatt teszi, tehát az nem számít homogén anyagnak.

jún. 18. 11:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Homogén anyag nincs ilyen.
jún. 18. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
90%

A legkisebb, levegőnél kisebb sűrűségű - 1,2 kg/m^3 alatti - szilárd anyagok az aerogélek (~1 kg/m^3):

[link]

a fém mikrorács (0,9 kg/m^3):

[link]

aerografit (0,18 kg/m^3):

[link]

aerografén (0,16 kg/m^3):

[link]

- de ezek nem igazán homogének - a hungarocell 75, a parafa 240 kg/m^3 sűrűségű:

[link]


A legsűrűbb gáz a volfrám-hexafluorid:

[link]

13 kg/m^3 sűrűséggel - de az mérgező és korrozív - utána talán a perfluor-bután:

[link]

van - az legalább inert - az "csak" 11,21 kg/m^3 sűrűségű.


Szóval nem igazán van olyan homogén, szilárd anyag, ami lebeghetne a gázon.

jún. 18. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Klasszikus kísérlet a gravitációra: kicsi ólomgolyó és azonos tömegű tollpihe zuhanása. Ha ez egy zárt csőben történik, ahol vákuum van, akkor együtt esnek. He az a szabad levegőn történik, akkor a piha nagyságrendekkel tovább esik.


A légnemű anyag is anyag, benne a haladás legellenállásba ütközik, ez az erő a gravitáció ellenében hat. Ebből következik, ha egy anyag tömege elegendően kicsi, ugyanakkor a felülete elegendően nagy, akkor a légellenállás lehet a gravitációs erővel egyenlő, ami lebegést eredményez. Ráadásul a levegő instabil, ami azt jelenti, kialakulhatnak benne le és felfelé áramlások, így anyagok nagyon hosszú időn át lebeghetnek. Jellemzően például télen hamupernye akár hetekig lebeghet, mozoghat a levegőben. De ilyen a por is bizonyos esetekben. Így tud a sarkkörön szaharai por lebegni a levegőben, teljesen homályossá téve azt.


Egyébként nem a sűrűség számít, hanem a testre ható erő. Sűrűbb anyag általában, nehezebb a ritkább anyagnál, ezért a ritkább felhajtóereje kisebb a gravitációnál, ezért süllyed el a sűrűbb. Ám apró szemcséknél, nagy felületű alig sűrűbb anyagoknál számos más erő is keletkezik, és a gravitációval elkotott eredőjük akár nulla vagy felfelé mutató is lehet.

jún. 18. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
És ha nem homogén, de viszonylag egyenletes anyageloszlású anyagokat is figyelembe veszünk? Tehát mondjuk a habkő számít, de a lufi az nem. Héliummal ,,töltött" habkő nem lebeg a xenonon😅?
jún. 19. 00:23

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!