Miért ráz meg a 220, ha az egyik kezemmel a fém lámpabúrához (asztali), a másik kezemmel a radiátorhoz érek?
A lámpa hibás. Ilyen tényleg nem szabadna előforduljon és valami biztosan nincs rendben a lámpával és vagy nézesd meg hozzáértővel, vagy megrongálva dobd ki.
Az áram megrázását illetően meg úgy működik, hogy akkor ráz meg, ha át tud haladni máshova folyamatosan. Ha például egy szigetelő műanyag lenne a talpad alatt és nem érsz semmihez, akkor még ha belenyúlsz is nem ráz meg.
Egy könnyen érthető példa.
- Ha vennél egy hagyományos régi típusú izzólámpát, ami izzószálas (és nem ledes) - vagyis ilyet (a piros az izzószál):
- És kivennéd belőle az izzószálat, majd egy szigetelő műanyag csipesszel beledugnád a konnektorba, akkor nem világítana, mert az áram nem tudna keresztülfolyni rajta.
- Az izzószála pont azért világít, mert normál felkapcsoláskor az áram keresztülhalad rajta. A folyó áram melegíti fel, ettől izzik és világít.
- Ha szintén műanyag csipesszel az izzószálat megint bedugnád a konnektorba, és a másik végén egy drót lenne rákötve, amit a konnektor másik lyukába dugnál, akkor az áram keresztülhaladna folyamatosan az izzószálon és világítana. Lényegében így működik az izzólámpa is, csak kompletten ki van találva a kialakítása.
*Egy kicsit pontosítom, mert félreérthető is...
- És kivennéd belőle az izzószálat, majd egy szigetelő műanyag csipesszel beledugnád a konnektorba, *de csak abba a felébe ahol az áram jön, akkor nem világítana, mert az áram nem tudna keresztülfolyni rajta.
Plusz:
- Vagy, ha az izzólámpa elektromos érintkező részeinek egyikét leszigetelnéd (bármelyiket), akkor sem tudna áthaladni rajta az áram és nem is világítana.
"Miért ráz meg a 220, ha az egyik kezemmel a fém lámpabúrához (asztali), a másik kezemmel a radiátorhoz érek?"
A modern asztali lámpák nem földeltek. A lapos dugón csak két fém rész van, ami belemegy a konnektorba. Ha ez a Te lámpádnál is így van, akkor az egyetlen magyarázat, hogy a lámpa belső szigetelése meggyengült és a fázis rákerült a külső fémrészekre. És az áram rajtad és a földelt radiátoron kersztül zárul.
Ez életveszélyes. Ha csökken tovább csökken az ellenállás a szigetelésben, akkor a lámpa halálos áraműtést okozhat.
A legkézenfekvőbb magyarázat az, hogy a lámpa zavarszűrő kondnezátorpkkal vn ellátva, és védővezető nélküli aljzatba van bedugva.
Nálunk 4 asztali lámpa van, ebből kettő védővezetős, krwkco-val ellentmondásban. :D
Tappancsmancs is hülyeségeket beszél, van váltakozóáram esetén kapacitív áram is.
De a lényeg az hogy ezt többet NE CSINÁLD!!
Ne használd a lámpát, amíg valaki szakember meg nem nézte.
Életveszélyes.
Az is kérdés, hogy mennyire rázott meg? Ha nagyon, akkor a fázis rákerült a lámpabúrára. A másik vezeték, a nullavezető földelve van, a radiátorokat is bekötik a földelőrendszerbe. Ha megfogod a radiátort és a lámpabúrát, amelyre rákerült a fázis, akkor nyilván megráz, hiszen egyik kezeddel a fázist, a másikkal a nullát fogod. Ez életveszélyes lehet.
Ha csak kis „csípést” éreztél, akkor az a kapacitív áramok miatt volt. A lámpában levő vezetékeknek kapacitása van a lámpa fémrészeihez. Ha megfogod a lámpabúrát és a földelt radiátort, akkor ezen a kapacitáson egy kismértékű kapacitív áram folyik rajtad keresztül. Sok esetben meg sem kell fogni a radiátort, ha csak egy kézzel enyhén hozzáérsz a lámpabúrához érezni, hogy úgy „húzza” a kezed. Ez teljesen veszélytelen. Ilyenkor, ha megfordítod a konnektorban a villásdugót, akkor ez általában megszűnik.
Egyik hatás sem jelentkezik, ha a lámpa fémrésze rá van kötve a védővezetőre. Ha a fázis rákerül a lámpa fémrészére és az rá van kötve a védővezetőre, akkor – mivel ez rövidzárlat – leold a kismegszakító. Vannak olyan asztali lámpák, amelyeknek fém részén van csatlakozási lehetőség a védővezetőnek és vannak olyanok, amelyeknél nincs ilyen csatlakozási lehetőség.
Ha egyik vezeték fémes kapcsolatba kerül a lámpa fémrészével, akkor az a konnektorba való csatlakoztatástól függően lehet a fázis, vagy a nulla. Ha a fázis, akkor megráz, ha a nulla, akkor nem ráz meg. Természetesen az nem megoldás a problémára, hogy úgy csatlakoztatják, hogy a fémrészre a nulla kerüljön, mert, ha valaki megfordítja a villásdugót, akkor a lámpa megérintése életveszélyes lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!