Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Víz felszabadítja a szénsavat...

Víz felszabadítja a szénsavat a sójából?

Figyelt kérdés

jún. 2. 16:55
 1/6 sadam87 ***** válasza:
100%
Nem.
jún. 2. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
"Az erősebb sav kiszorítja gyengébb savat sójából" - tanítják középiskolában. Bár a víz valóban képes autoprotolízisre, de az oxóniumionok száma azonos a hidroxidionok számával, így gyakorlatilag önmagában nm viselkedik savként. De ezt nagyon egyszerű kísérlettel meg lehet állapítani: Szódabikarbónát szórsz vízbe és megnézed, hogy pezseg-e. Azt fogod tapasztalni, hogy nem, vagyis gázt nem fejleszt, nem szabadította fel a szénsavat, ami egyből elbomlana és szén-dioxid szabadulna fel. Viszont, ha mondjuk ecetet öntesz rá, akkor látványosan elkezd pezsegni, ha égő gyufát nyomsz bele elalszik, szén-dioxid keletkezik, vagyis kiszorította az ecet a szénsavat. Mivel a szénsav instabil, így pillanatreakcióban szén-dioxiddá és vízzé alakul, a szén-dioxid pedig kipezseg.
jún. 3. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

"a szénsav instabil, így pillanatreakcióban szén-dioxiddá és vízzé alakul"

Ezt azért jócskán túltoltad #2-es, de a többi igaz. Az egyensúlyi reakciók soha nem pillanatreakciók!

jún. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#3 Értelemszerűen ez nem azt jelenti, hogy a szénsav nem létező vegyület, hanem azt, hogy amikor bomlik az pillanat alatt lejátszódik. Ettől igenis marad az oldatban, de csak enyhén telített, mert a szénsav instabil. A pillanatreakció azt jelenti, hogy egy pillanat alatt lezajlik a bomlás. Vannak időreakciók, amikor időbe telik a reakció végbemenetele, meg van pillanatreakció, amikor egy pillanat mire felbomlik a kötés és elbomlik a molekula. Ezt bioszból is úgy magyarázzák, hogy amikor az oxigén leszorítja a hidrogéniont a hemoglobinról, akkor kapcsolódik a hidrogénkarbonátionhoz és pillanatreakcióban vizzé és szén-dioxiddá bomlik el. Ez nem azt jelenti, hogy nincs oldott szénsav a vérben, sőt annyira van, hogy receptorok alakultak ki a mennyiségének érzékelésére.

A reakcióidő és az egyensúly beálltának ideje két különböző dolog. De ha beleszórsz egy csipet szódát az ecetbe, akkor mennyi időbe telik, hogy elkezdjen pezsegni?

jún. 6. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"pillanatreakcióban vizzé és szén-dioxiddá bomlik el. Ez nem azt jelenti, hogy nincs oldott szénsav a vérben"

Igaza van #3-asnak! Csak te nem veszed észre, hogy a idézőjelbe tett két állításod üti egymást. Ha valami pillanatszerűen elbomlik keletkezése pillanatában, akkor nincs mérhető koncentrációja az adott fázisban. Ha van, akkor meg nem bomlik pillanatszerűen. Valamit nagyon félreértettél, amikor ezt magyarázták neked. Hogy te magad egyáltalán nem érted, az teljesen világos! A szénsav bomlása egyensúlyi reakció. Ha egy pezsgőből kihúzod a dugót, nem szűnik meg a szénsav abban a pillanatban a palackban. Még másnap is lesz benne egy kevés, ha nem dugod vissza, akkor is. A másnap is van benne szénsav, meg a pillanatreakció nem fér össze egyszerre! Kár magyarázni...

jún. 7. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Vagy a tanár magyarázta rosszul... Nekem azt mondta a tanárom, hogy ez a reakció sebességére vonatkozik, a túltelített oldatból kiváló szénsav abban a pillanatban elbomlik. De akkor ezek szerint rosszul. Pedig mind kémián, mind biológián helyeselt, hogy ez így van, mert a kiváló szénsav azonnal bomlik.
jún. 7. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!