Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt lehet tudni, hogy az...

Azt lehet tudni, hogy az ősrobbanás után a naprendszerekben a bolygók kb mikor alakultak ki és mitől?

Figyelt kérdés

máj. 30. 17:52
 1/8 anonim ***** válasza:
58%

Az űrben keringő gázmolekulák és/vagy porszemek találkoznak és egyre nagyobb "csoportba" verődnek, egyre nagyobbá válnak. Ahogy nő a méretük/tömegük, úgy növekszik a gravitációjuk is és így egyre több és több anyagot vonzanak magukba. Minél nagyobbá válnak, úgy kerülnek egyre közelebb ahhoz, hogy bolygóvá váljanak. A mai definíció szerint azt a testet nevezzük bolygónak, amelyik a saját gravitációjának hatására felvette a "gömb" (ellipszoid) formát és a saját vonzáskörzetében a legnagyobb (tömegű) test. Tehát az anyag gyűlik, gyűlik, gyűlik, aztán idővel vagy bolygóvá válik, vagy nem.


Mai ismeretek szerint az első bolygók 1 milliárd évvel az ősrobbanás után jelentek meg, azonban gázbolygók valószínűleg jöttek már létre hamarabb is, mert az első csillagok "csupán" 100 millió évvel később már megjelentek, bolygó pedig kialakulhat bukott csillagokból is. Ezek úgy kezdik az életüket, mint bármelyik csillag, viszont nem érik el azt a kritikus pontot, ahol beindul a hidrogén fúziója, így csupán bolygóként folytatják.

máj. 30. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Akkor viszont ezek a gázbolygók még nem keringtek csillagok körül jellemzően?
máj. 30. 18:23
 3/8 anonim ***** válasza:
69%

Az 1-válaszról csak én érzem, hogy ChatGPT-s értelmetlenség?


Az első "generáció"-ban még nem voltak bolygók, mert még csak hidrogén és egy kevés hélium létezett. Ebből álltak össze az első csillagok. És indult be a fúziós folyamat amelyik először hidrogénból előállította a héliumot és így tovább a többi elemet egészen a vasig. A vasig a a fúziós folyamat (általában) energia termelő. Ahogy a gravitáció hatására összetalálkoztak a hidrogén atomok (proton, neutron, elektron volt már korábban) ez ahogy sűrűsödött emelkedett a hőmérséklete (ha egy gázt összenyomunk nő a hőmérséklete). Volt egy pont amikor beiundul a magfúzió. Ez "ellentart" a gravitációs összehúzódásnak. Amikor elfogy a hidrogén "felfúvódik" majd beindul a többi fúziós folyamat. Amikor az egész elfogy és eljutunk a vasig a csillag elkezd összeesni mert már nincs ami ellen hatna a gravitációnak. És a kezdeti csillag tömegének függvényében van egy eset amikor szupernovaként "felrobban" és ekkor létre tudnak jönni a vasnál nehezebb elemek is (periodusos rendszerben itt a "nehéz" alatt a rendszám-tömegszámra gondolunk). Majd ez szétszórodott a világürben. És ezt követően keletkeztek egyáltalán azok a kémiai elemek amelyekből majd ismét a gravitáció hatására már ténylegesen létre tud jönni bolygó (ld. Föld, ahol azért van Ca, Si, Oxigén, szén, Vas, és egy rakás vasnál nehezebb elem). De ehhez már korábban egy csillagnak el kellett pusztulnia. Ez volt a Föld esetén olyan 4,5-4,6 Mrd évvel ezelőtt (kb. akkor állhatott össze). De ekkora már egy csillagnak el kellett pusztulnia. Mert annak az anyagából vna a Föld.

máj. 30. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Mojjo ***** válasza:
57%
@3: Egyáltalán nem tűnik nekem chatGPT-nek.
máj. 30. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
#3: tehát amíg az első csillagok közül nem pusztult el egy sem, addig biztosan nem lehettek bolygók. Vagy legalábbis nem volt jellemző.
máj. 30. 20:01
 6/8 anonim ***** válasza:
41%

"tudni" nem lehet.


Elméletek és találgatások vannak.


Az meg teljesen hit kérdése, hogy mennyire adunk helyt ezeknek a tippelgetéseknek.

máj. 31. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

Nem egyszer kaptam már meg, hogy chatgpt a válaszom. Bocs, hogy tudom választékosan beszélni, illetve helyesen írni.


Legközelebb majd csak annyit válaszolok, hogy "tudja a f*sz lol XD", errefelé ez a módi.

máj. 31. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
29%
#3 Igazad van, meg nem is. Valóban a kőzetbolygók az általad leírt módon jönnek létre, de nem csak azok vannak, hanem gázbolygók is, például a Jupiter és a Szaturnusz több mint 98%-ban hidrogénből és héliumból áll. Valóban nem én vagyok az Univerzum evolúciójának szakértője, de számomra úgy tűnik, hogy a gázbolygók létrejöttéhez nincs feltétlen szükség szupernóva robbanásra.
júl. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!