Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Olvastam, hogy a hidrogén már...

Olvastam, hogy a hidrogén már az ősrobbanásnál létrejöhetett, vasig az egyszerűbb csillagok gyártották le az elemeket, aranyig pedig a szupernóvák hozhatták őket létre, de mi a helyzet az aranynál magasabb rendszámú elemekkel?

Figyelt kérdés
Azokat mi hozhatta létre?
febr. 29. 08:42
 1/5 A kérdező kommentje:
És tekintve, hogy ezek nagyrészt rádióaktívak, hogy-hogy nem bomlottak fel, és hogy vehettek rész pl. a Föld létrejötténél? Tudom, hogy nem bomlanak fel másodpercek alatt, de az Univerzumban millió évek is eltelhetnek nagyobb események nélkül.
febr. 29. 08:44
 2/5 anonim ***** válasza:
93%

Nem csak aranyig tud szupernova után léterjönni.


És igen van olyan radioaktív elem ami már elbomlott földi körülmények között. Ilyen például a Plutónium ami valaha volt is a földön már nincs mert elbomlott. És egyébként pont az ilyen bomlások és bomlási sorok az alapjai a radiometriai kormeghatározásnak a régézetben, geológiában.

febr. 29. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Psycho ***** válasza:
84%

A nehezebb elemek kétféleképp jöhetnek létre:

az egyik az általad említett szupernóvarobbanások által

a másik pedig neutroncsillagok ütközése révén.


Az említett kataklizmák során egyébként nehezebb elemek is keletkeznek (hisz maga az esemény kellően "erős" ehhez), de csak kisebb mértékben.


Valamint érdemes kiemelni, hogy alapvetően három generációra osztják a csillagokat. A Nap 1-es típus (magyarán a "legfiatalabb"). A 3-as típusúak voltak a legelső csillagok. A modellek szerint óriási nagyon voltak, ergo igen rövid ideig (max néhány millió év) éltek, és - logikusan - színtiszta hirdogén és nyomokban hélium volt az összetételük (hisz nehezebb elemek akkor még nem is léteztek számottevő mértékben).

A 3-asok, méretükből adódóan, majd' mind szupernóvaként végezték. Őt "dúsították" fel első körből nehezebb elemekkel az Univerzumot, már igen korán.


Utánuk keletkeztek a mára már öreg 2-es típusúak. Ezek tovább dúsították a környezetüket, miután elpukkantak.


Leegyszerűsítve: a 3-as típus a nagyszülő, a 2-es a szülő, a 3-as meg a gyerek, mint pl. a Nap.

febr. 29. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
88%
Illetve létrejöhetek még radioaktív bomlás során is. Azaz amikor egy nehezebb elem elbomlik, jellemzően így keletkeznek földi körülmények között a "relatív rövid" felezési idejű izotópok (itt azok amik felezési ideje kevesebb, mint a Föld korának kb. 10%-a). Ha egy elem összes izotópja enynire rövid felezési idejű akkor az teljes egészében így keletkezik ilyen pl. a Radon nevű nemesgáz, a leghosszabb felezési idejű izotópja 3,82 napos felezési idővel rendelkezik (222Rn), teljes egészében itt a Földön keletkezik az urán 238 bomlásából (4n+2 bomlási sor).
febr. 29. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
90%

A hidrogén még nem jött létre az ősrobbanásban, sőt még a protonok sem, mert egyrészt nem fért volna el a világban (kisebb volt a világ, mint egy atom), másrészt túl meleg volt hozzá, szétesett.

Ahogy tágult és hűlt a világ, elsőnek a mostani elemi részecskék jöttek létre, például a proton, meg a neutron.

Utána, ahogy ezek ütköztek, létrejött a hélium atommag is, meg egy kevés berillium. Azért kevés, mert ezek bomlottak is közben, az ütközésektől. A hidrogén atomok csak kb. 300e évvel később jöttek létre, amikor a világ eléggé lehűlt hozzá.


Ahogy írtad is, a csillagok hozták létre a többit. Egy komolyabb szupernova szinte bármilyen elemet létrehozhat, csak a magasabb rendszámúak hamar elbomlanak. Ami viszont lassan bomlik (pl. urán - milliárd évek) - azok még megvannak.

febr. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!