Az emberiség minden problémája megoldódott valóban? mehetünk felélni azt is?
"felszíni hőmérséklete 42 °C"
Én maradok.
Hát ennél azért simán lehetett volna bővebben is írni, főként, ha már linkeli a Guardian cikkét is. Arra viszont pont elég, hogy alaptalan képzelgésekbe bocsátkozzanak az olvasók.
Guardian cikkében a Gliese 12b
- valószínűleg Föld méretű
- valószínűleg mérsékelt égövi
- tényleg nagyon közel van - 40 fényévre
- Megfelelő hőmérsékletű lehet, hogy a folyékony víz összegyűljön a felszínen
- felszíni hőmérsékletét pedig 42 fokra becsülik
"Ez mindössze 40 fényévre van, és ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a közeljövőben el is tudunk oda jutni, de azt igen, hogy ráirányíthatjuk a világ legnagyobb űrteleszkópjait, és megérthetjük, milyen lehet a légköre" - mondta Dholakia.
Nos az a közel inkább csillagászati "közel", minthogy oda el is jussunk és a Guardian ezt korrekten közli is, elejét véve a fantáziálgatásoknak.
És amúgy azt a felszíni hőmérsékletet is megkérdőjelezném, hogy a 42 fok az hogyan mérsékelt égövi talajhőmérséklet? Mert nem igazán tűnik annak, bár nem tudom, hogyan jutottak erre a megnevezésre.
Föld átlaghőmérséklete: 59°F (15°C)
( [link] )
De az átlag és az más. Itt van a lekérdezhető földfelszín hőmérséklet és hát a mérsékelt égövben nem tűnik sehogyan sem 42 C fokosnak (csak néhol eléri). Illetve a Guardian cikke nem írja, hogy Fahrenheit vagy Celsius fokról van-e szó.
Na az Index viszont írja (most nem nézek utána, vélhetően így pontos), ami 42 Celsius-fok.
( [link] )
A mérsékelt égöv földfelszíni hőmérséklete inkább a 10-15 C fok környékén mozog és nagyon nem éri el a 42 C fokot, ami inkább már Afrika talajhőmérséklete.
A Európa mérsékelt övi felszínének hőmérséklete 2023. július 17-én. Vagyis nyáron amikor melegebb van és nem éri az el a 42 C fokot annyira.
( [link] )
Összegzésképpen:
- Ha a Gliese 12b átlagos talajhőmérséklete valóban 42 C fok, akkor az egy afrikai hőmérsékletű helye az embereknek. És a légkör még mérgező is lehet aminek további vizsgálatára az Index cikke is kitér.
A leközlésben írják is, hogy a felszíni hőmérséklete egyáltalán nem a Földéhez hasonló, hanem jóval magasabb.
"Összehasonlításképpen a Gliese 12 b becsült felszíni hőmérséklete 42°C (107°F), a Föld átlagos felszíni hőmérséklete 15°C (59°F)."
Amúgy ezek érdekes kutatások és témák, csak nem úgy, hogy hamarosan megyünk. Nem tűnik úgy, hogy el tudnánk oda jutni jelenleg, hacsak nem kitalálnak valami hiperhajtóművet.
Már számolgattuk itt és csak vázlatosan...
A jelenleg Naprendszert elhagyó űrszondáink: Voyager 1, Voyager 2, Pioneer 10, Pioneer 11, New Horizons. Sebességeik kerekítve a 40 000 km/h és a 60 000 km/h között mozognak.
Ezzel a sebességgel 1 fényévet is nagyjából 20 000 év alatt tennénk meg.
A legközelebbi csillag a Proxima Centauri már 4 fényévnyire van, és a jelenlegi sebességünkkel már az is 80 000 évig tartana.
A Gliese 12b pedig 40 fényévnyire van és nekünk időben 800 000 év lenne az út!
Szóval még ha mennénk is, maga az út nagyobb kérdés lenne, mint az, hogy ott mi legyen egyáltalán.
Szerintem szép dolog, hogy egyáltalán ilyeneket meg tudtak állapítani.
Érdemes tovább vizsgálódni. Ha még oxigén is van, akkor szinte biztos, hogy élet is van.
"És amúgy azt a felszíni hőmérsékletet is megkérdőjelezném, hogy a 42 fok az hogyan mérsékelt égövi talajhőmérséklet? "
Úgy, hogy nem az. A kutatók a cikkükben a 'temperate planet' kifejezést használják (és ez szerepel a Guardian cikkében is). Ez szó szerint tényleg mérsékelt égövi bolygót jelent (ilyen értelemben nem követtek el fordítási hibát a magyar cikkek sem), csak éppen mégsem azt jelenti, hogy a bolygó (földi értelemben véve) mérsékelt égövű. A kutatók pontosandefiniálják a cikkükben, hogy mit értenek 'temperate planet' alatt.
"We define temperate as an insolation between 4 and 0.25 times the Earth's insolation"
Azaz olyan bolygó számítanak 'temperate'-nek, amelyek esetében a bolygót érő, egységnyi felületre eső besugárzás (teljesítmény) a Földéhez képest 0,25-4x tartományba esik. (Azt is leírják, hogy azért ezt a definíciót használják, mert az albedo és a légkör ismerete nélkül nem igazán lehet megállapítani a hőmérsékletet.)
Az alábbi link alapján (de saját becslésből is ez jön ki) eszerint a definíció szerint a Vénusz és a Mars is 'temperate planet'-nek számít, pedig nem hiszem, hogy bárki bármelyiket a (földi értelemben vett) mérsékelt égövhöz sorolná.
Egyébként amikor 42 °C-os becsült hőmérsékletről írnak, akkor a becsélés eléggé hangsúlyos: légkör nélküli, 0 albedojú modell esetén jön ki ez a hőmérséklet.
(Az eredeti cikkben (Table 2) egyébként az is látható, hogy ha a modellben az albedot 0,3-nak vették, akkor már 288 K, azaz 15 °C felszíni hőmérséklet jön ki.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!