Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Időképen a villámtérkép...

Időképen a villámtérkép hogyan működik?

Figyelt kérdés
Hogy tudja jelezni viszonylag nagy pontossággal a villámokat? Illetve hogyan működik a villámtérkép?

2024. máj. 21. 18:35
 1/7 anonim ***** válasza:
79%

Jól. Teljesen jól.

Vagy nem.

A villámcsapás elektromágneses spektrumát érzékelik érzékelők, melyekből több van elhelyezve a vidéken, és a klasszikus, porosz partizánok rádiózása elleni háromszögeléses módszerrel határozzák meg a csapás helyét. Már vagy 20-25 éve működött az első rendszer idehaza (az tán három állomással kezdett), de azért nem volt olyan egyszerű bekalibrálni. Az adatok feldolgozása az meg csak szoftverek kérdése.

2024. máj. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
81%

...látványosabb a lightningmaps.org

ha most belenézel, Fehérvárnál és Szeged alatt dübörög az ég, a növekvő körök a hanghullám határai, de balra fent van késés, azt figyelembe kell venni.

2024. máj. 21. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
14%

Nem túl nehéz 100 gigawatt energiát észlelni.


Műhold.

2024. máj. 21. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
86%

#3, jártál a humorszakra? A villámcsapás energiája nem túl nagy, egy automata mosógép 30 fokos ciklusára elegendő nagyjából, vagy egy óra olajradiátorozásra. Az energiát amúgy nem wattban mérik. Ilyen műholdas szolgáltatás meg nincs.

Volt még valami, amit írtál? :D :D :D

2024. máj. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
69%

Az Országos Meteorológiai Szolgálat oldalán elmagyarázzák:

"A villám helyének meghatározása


A villámcsatorna (a vonal, ami látszik) úgy működik, mint egy rádióadó (a sugárforrás a villám maga). Ez az adó széles sávban sugároz jeleket, így mind alacsony frekvencián (angolul LF), mind magas frekvencián (angolul VHF, magyarul URH) észlelhetők (így például közeli villámláskor megfigyelhető a rádió recsegése is). Ezeket a jeleket – speciális mérőeszközökkel – érzékelve alapvetően kétféleképpen határozható meg a villámlás helye.


a. Iránymérés segítségével

Egy magasabb pontra iránymérő antenna párokat szerelnek fel. Ezek jellemzően abban a VHF tartományban érzékelnek, ahol más zavaró jelforrás nincs. A beérkező jel fáziskülönbsége egy-egy antenna páron arányos a bejövő jel irányával. A központi egység összegyűjti az irányadatokat, majd háromszögeléssel meghatározza a metszéspontot. Egy-egy állomás hatótávolsága kb. 250 km.


b. TOA módszer (beérkezési idő különbség)

Az állomások iránymérést nem, csak nagyon precíz időmérést végeznek. Ha villámlást érzékelnek, eltárolják a pontos időt, amit GPS segítségével szinkronizálnak. Különböző állomásokhoz eltérő időben érkezik meg a rádiójel, így a beérkezett jelek között időkülönbségek jelentkeznek. A különbségek alapján hiperbola illeszthető az állomások közé, és ezek metszéspontja adja meg a pozíciót. Ezzel az időalapon történő mérési módszerrel jóval pontosabb a helymeghatározás. A mérési pontosság néhány száz méter, és nagyobb távolságból érzékelhetők a jelek (az LF sávban való működésnek köszönhetően), de elsősorban a nagyobb energiájú villámok érzékelhetők ezzel."

[link]


Az Országos Meteorológiai Szolgálat által is alkalmazott rendszer (LINET):

[link]


Egy alternatív, amatőrök által fenntartott hálózat:

[link]

[link]

az általuk alkalmazott technika:

[link] hu/cover_your_area.php

2024. máj. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#1: "A villámcsapás elektromágneses spektrumát érzékelik érzékelők, melyekből több van elhelyezve a vidéken, és a klasszikus, porosz partizánok rádiózása elleni háromszögeléses módszerrel határozzák meg a csapás helyét."

Ez a klasszikus iránymérős rendszer.


"Már vagy 20-25 éve működött az első rendszer idehaza (az tán három állomással kezdett), de azért nem volt olyan egyszerű bekalibrálni."

Az a Vaisala nevű cég SAFIR rendszere volt:

[link] [link]

2024. máj. 21. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
De kinek kell ma a Safir név? Szándékosan nem mentem el abba az irányba. A cég egyébként: "A SAFIR rendszert a francia ONERA (Office National d’Etudes et de Recherches Aérospatiales) fejlesztette ki a francia-guyanai rakétaindító bázis villámcsapás elleni riasztási céljaira. Ennek alapján kezdte el gyártani a rendszert polgári alkalmazási területekre a DIMENSION cég."
2024. máj. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!