Nagyobb (nem centiméterekben, hanem már méterekben mérhető) globális tengerszint-emelkedéshez a Föld jelenlegi átlaghőmérsékletében mekkora változásnak kellene (a mostani értékhez képest) bekövetkeznie?
1°C - 2°C Emelkedés: Ha a globális átlaghőmérséklet 1-2°C-kal emelkedik az iparosodás előtti szinthez képest, a tengerszint emelkedés mértéke a század végére 0,5 méter körüli lehet. Ez a becslés főként a hőtágulásból és a kisebb gleccserek olvadásából adódik.
3°C - 4°C Emelkedés: Egy 3-4°C-os hőmérséklet-emelkedés már jelentős hatással lenne a grönlandi és nyugat-antarktiszi jégtakarókra is, amelyek olvadása több méteres tengerszint-emelkedést eredményezhetne. Egy ilyen mértékű hőmérséklet-emelkedés esetén az IPCC szerint akár 1-2 méter tengerszint-emelkedés is bekövetkezhet 2100-ra.
6°C Emelkedés vagy Több: Ha a globális átlaghőmérséklet 6°C-kal vagy többel emelkedik, akkor a grönlandi és az antarktiszi jégtakarók teljes olvadása is bekövetkezhet, ami 10 méter vagy annál nagyobb tengerszint-emelkedést eredményezhet. Ez a folyamat azonban több száz vagy akár ezer évet is igénybe vehet.
#1#
Az Antarktiszon hatalmas mennyiségű víz van fagyott állapotban.
Ott található a Föld teljes édesvíz készletének kb 70 százaléka.
Az Antarktiszi jég teljes felolvadása közel 60 méterrel emelné meg az óceánokban a vizet, az egyéb járulékos hatásokról nem is szólva.
Az ott felhalmozódott jég persze nem rövid idő alatt tudna elolvadni, ha "csak" a globális felmelegedés lenne az ok.
A kb 34 millió év alatt ott összegyűlt jég iszonyat hosszú ideig olvadozhat, földtörténeti szempontból százezer év is rövid idő.
A jelenlegi felmelegedés hatására leszakadó hatalmas jéghegyek is több éven keresztül olvadnak, bem gyors a folyamat, de tartós.
Az a jéghegy ami a Titanic vesztét okozta, a kutatók számítása szerint az ütközes után is még kb 2 év alatt olvadt el.
A jég olvadása is plusz vízmagasság emelkedéssel járó folyamat, de már a hőtágulás miatt is valóban lehet jelentősebb mértékű tengerdzint emelkedés.
Amennyiben beküvetkezne a víz értelemszerűen nem csak függőlegesen de vízszintes irányban is mozogna, 1-2 méteres emelkedés már a jeleenlegi szárazföld egy részét elárasztaná, az atollok alacsony fekvésű szigetek meg is szűnnének létezni.
Nem csak utópia, meg is történhet, ha nem is a közeljövőben.
Ezek érdekes és fontos adatok, ám egyfelől ez az emelkedés a földön korántsem egyenletes, akár a többszörös különbséget is elérheti (azaz néhány helyen pár centiméteres az emelkedés, másutt a métert meghaladó - ez már a ma valósága).
Azonban az ember szempontjából mégsem ez a lényeges, hanem a többek között ennek is köszönhetően az áramlási viszonyok megváltozása drasztikusan. Mind az óceánokban lévő áramlások, mind a légköriek. Ezek hatása sokkal drámaibb, és egyes régiók gazdasági ellehetetlenüléséhez vezet, ami hatalmas migrácót és feszültségeket okoz, akár komoly háborúkhoz vezethet. És aki háborúzik, nem nézi a többi problémát, mert nincs rá lehetősége. Más szóval, a helyzet éppen az ilyesmiktől tud katasztrófálisssá válni.
Erősen alábecsültek az adatok, mert a Celsius fokokban mért emelkedéshez képest lineárian számolják az elolvadó jég mennyiségeket.
A gond hogy ez nem egy lineáris folyamat lessz és ez már most látszik.
Nem számolnak a hőmegfutással. Nem számolnak a hó és jég olvadással bekövetkező albedó (fényvisszaverő képesség csökkenéssel), nem számolnak a tengeri áramlatok megállásával, nem számolnak a permafrosztból felszabaduló metánnal, nem számolnak az északi sekélytengerek fenekéreől felszabaduló metánhidrát felbomlásával, nem számolnak a melegebb miatt magasabb páratartalommal ( a legjobb üvegházhatású gáz a légkörünkben a vízgőz!).
Szóval ez inkább exponenciális folyamat lesz de lehet hogy köbös és az elején járunk. Ezek alapján sokkal nagyobb lehet a felmelegedés és olvadások is öngerjesztő folyamatként. És akár 2C foknál is lehet már 10 méteres tengerszint emelkedés. ( 1C nál járunk mostanában értük el!)
Olyan folyamatokat indítottunk be amelyek felett már nincsen semmilyen kontrollunk, nem tudjuk se megállítani se visszafordítani!
#5#
A kutatók számolnak a leírt jelenségekkel, sőt sok egyéb mással is, csak a figyelmeztetéseiket jellemzően nem hajlandóak figyelembe venni, azok, akik tehetnének is ténylegesen a folyamatok lassítása, vagy a megfordítása érdekében.
Egyszerűen át tolják a problémát olyan területekre ahol valóban van tennivaló, de a teljeshez mérten elenyésző a javíthatóság mértéke.
Konkrétan kiszámolták azt is, hogy a st személygépkocsik káros anyag kibocsátása, ami komoly mértékű, ha lokális hatásokat nézünk, globálisan kb 2 százalékát teszi ki a teljes, megoldandó halmaznak.
A földtörténelem során volt már sokkal melrgebb éghajlat a mostaninál, és azok eredménye tömeges kihalási hullámok lettek.
Nem gyors folyamat, sőt lehet nagyon lassú, ami lassú ütemben indul, és gyorsuló ütemben zajlik, akár emberi léptékkel felfoghatatlan hosszú ideig.
Az ember hatalma sem végtelen a bolygó méretű, rendszerben működő eseményeket (pl áramlások, azok iránya) képtelenség gyorsan "megjavítani", és a kutatások arra mutatnak rá, hogy az Európa időjárását befolyásoló Golf áramlat is megváltozott.
Arról is van tabulmány, hogy az Antarktiszon nem csupán a földi jégkészlet 90 százaléka található, de a jégbe fagyva iszonyatos mennyiségű metán is, ami a jég elolvadásávan szintén kiszabadul.
A széndioxid a légkörben is káros, ott az üvegház hatás miatt, de az még sokkal rosszabb, amikor a trngerek vizébe jut, ott oldva tárolódik - ez is megtörtént már a Nagy kihalási esemény során.
A perm végi kihalás végére az óceánok elsavasodtak a szénduoxidtól a légkör jelentős része metán volt.
A Föld kémiai elemeinek készlete kb állandó, az a nem mindegy, hogy azok milyen formában vannak jelen.
A szén az élő szervezetek építő eleme, ha lecsökken az élőlények száma, a szén nem megkötött állapotban lesz jelen, de itt lesz... a légkörben, a vizekben -addig, amíg ismét nem épülhet be egy élőlény testébe.
Az utóbbi 60-80 év őserdő kiírtásai, amikor nem csak a növények pusztultak ott el hatalmas nennyiségű szenet szabadítottak fel, nem nagyon tudnak hová visszaépülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!