Ha a vihar a hideg meg a meleg levegő találkozásával jön létre,akkor miért nem keletkezik egy mini vihar a szobámban ha az ablak alatt van a radiátor?
Sőt, ha fingasz egy nagyot a radiátor előtt, mini tájfun söpör végig a szobán.:-)
A hideg, és a meleg légtömegek ütközése nem jelenti azt, hogy abból vihar is lesz, ahhoz kell még olyan plusz hatások, amelyek vagy létre jönnek, vagy nem.
Egyébként, ha télen kinyitod a fűtött szobád ablakát, megkapod a mini felhőcskédet, a fizika kicsiben is működik
Az a gond, hogy pár köbméteres térrészben elég nehéz stabilan biztosítani a hőmérséklet és páratartalom megfelelő eloszlását. Ahhoz meg főleg, hogy ne csak valami kis ködöcske képződjön, hanem komoly esőcseppek. A villámláshoz meg még azt is el kéne érni, hogy a házi felhőd különböző részeiben különböző halmazállapotú csapadék legyen, de ezek a felhő bizonyos részén nagy számban, nagy sebességgel ütközzenek (és persze ne adják le semminek a keletkezett elektromos töltést).
Szóval leginkább a méretskálával van a baj.
A vihar minden értelmes magyar ember számára sok percig tartó rendkívül erős légmozgást jelent. Amiből következik, hogy hatalmas légtömegek komoly nyomáskülönbsége van jelen.
Szobában hatalmas légtömegről nem beszélünk, a radiátor hőközlő képessége lassú kiegyenlítést tesz lehetővé. De építs egy falat a radiátorod elé, fűtsd fél napig, miközben a lerekesztett szobarészt például aza jtó nyitásával hűtöd. A fél nap után fúrj egy lyukat a válaszfalba úgy hármas négyes fúrófejjel, majd tedd a füled közel erre (nem rá). Hamar közli a füled, hogy vihar van, pont annyira fáj. Ez a méret talán megfelel a szobád légtömegének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!