Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges az hogy egy bolygó...

Lehetséges az hogy egy bolygó az égiteste körül ellenkező írányba halladjon társainál?

Figyelt kérdés

#bolygó #csillagászat #keringésipálya
2024. máj. 9. 10:55
A kérdező szavazást indított:
Igen lehetséges.
Nem, nem lehetséges.
16 szavazat
 1/7 anonim válasza:
50%

Úgy tudom, hogy ilyen nincs. A bolygók a csillaggal nagyjából egy időben alakulnak ki. Képzelj el egy gázörvényt. Az örvény közepe a legsűrűbb, itt alakul ki a csillag, tőle távolabb a gáz és szilárd részecskék lassan bolygóvá sűrűsödnek. Tehát a menetiránya mindegyiknek ugyanaz kell legyen, mivel az örvény is egy irányban kavarog.


De elképzelhető, hogy egy bolygó méretű égitest az adott naprendszeren kívülről érkezik, és becsatlakozik a bolygórendszerbe. Nem vagyok asztrofizikus, nem tudom, ekkor mi történne, de el tudom képzelni, hogy hosszabb-rövidebb időre ez a bolygó méretű égitest ellentétesen kering a többi bolygóval.

2024. máj. 9. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%

Lehetséges:


[link]

2024. máj. 9. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a táblázatban a λ azt mutatja, hogy mekkora szöget zár be egymással adott bolygók (pálya-) perdületvektora a napjuk perdületvektorával, és ezzel ugye akkor mondhatjuk, hogy egy bolygó ellenkező irányba halad, ha |λ| > 90°. (De ugye ha a rendszer sok bolygójáról megadják ezt a paramétert, akkor a többi bolygóhoz képest is ki lehet belőle találni, hogy ellenkező irányba halad-e hozzájuk képest egy adott bolygó).

[link] [1]

Itt pedig vannak olyan bolygók, amikre |λ| ≈ 170°.


[1] [link] Simon Albrecht et al. ApJ 757, 18 (2012); doi:10.1088/0004-637X/757/1/18 5. táblázat.

2024. máj. 9. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
lehetséges, de nem jön össze olyan könnyen (a naprendszerben nincs rá példa)
2024. máj. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

#1-es nem ír akkora hülyeséget.

Amikor egy csillag születik - és így vele együtt egy egész csillagrendszer - akkor egy plotoplanetáris ködből alakul ki minden. Ez a gázörvény ahogy #1 is írja, egy adott irányban forog. Aztán a forgás közben kialakulnak a bolygók és így kvázi minden egy irányba kering.

(Pontosan ez az oka annak, hogy nagyjából minden bolygó egy síkban van).


Tehát abban igaza van #1-nek hogy amikor kialakul egy csillagrendszer, a kezdeti állapotban valóban nincsen retrogárd mozgást végző objektum.


De létre tud jönni. A csillagközi tér nem teljesen üres, vannak kósza, magányos objektumok. Ha egyik megközelít egy naprendszert mondjuk pont ellenkező irányból, akkor a csillag simán be tudja fogni és az is a rendszer része lesz. Voálá: van is retrogárd mozgást végző objektum.


De az is lehet, hogy ilyenre nincs szükség. Egy korai naprendszerben semmi sincs még a "helyén". Simán lehet, hogy bolygók ütköznek. Amikor ütköznek akkor vagy összeolvadnak, vagy kissebb-nagyobb darabokra szakadnak. Ekkor is elképzelhető, hogy egyik nagyobb darab retrogárd mozgást fog végezni.

2024. máj. 9. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ.
2024. máj. 10. 15:55
 7/7 anonim válasza:
100%

Elsőre azt gondolnánk, hogy nem lehet. De vannak furcsaságok már a mi naprendszerünkben. A Vénusz ellenkező irányba forog, mint a többi bolygó. Rövidebb rajta egy év, mint egy nap, azaz bolygófordulat. Az Uránusz szinte gurul a keringési pályáján...

Tehát még ez is lehetséges, bizonyos feltételek mellett.

2024. máj. 12. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!