Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gombos Edina egyik videójában...

Gombos Edina egyik videójában mondta,hogy Amerikában van olyan DNS vizsgálat ami kimutatja hogy milyen nemzetiségű vér folyik az ereinkben.Hazánkban nincs ilyen vagy Ausztriában (közelben) van?

Figyelt kérdés
Gondolom drága,de nekem ez olyan bakancslistás dolog.Mennyibe kerülne kb.?

2024. ápr. 25. 13:57
1 2 3 4 5 6
 31/53 anonim ***** válasza:

A 10-es válaszodban szereplő idézet nem arról szól, hogy ezek a tesztek kamuk lennènek.


Szóval hol a bizonyíték?

2024. ápr. 26. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/53 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Inkább mutat valamit, de nem éri el a tudományos pontosságát annak amire ma képes egy ilyen vizsgálat, meg az drágább is lenne. Nem is teljesen pénzkidobás, de valóban vannak eltérések a többszörös tesztelőknél. Viszont azért nem olyan eltérések, hogy mondjuk 85% nyugat-európai helyett 85% délafrikait dob ki.

A téma nyilván nincs kielégítően megtárgyalva és nyilván a tudományos pontosság maximumát várják az emberek.


Ezek a cégek nem tesztelnek teljes genomot, hanem csak egy bizonyos részét tesztelik. Na ez amúgy nem teljesen használhatatlan, csak bizonyos esetekben / módon hibákat, illetve pontatlanságokat ad ki és attól függ mire használják. Például nem tudnak részletezni egy balkánon belül, vagy egy amerikai őslakosságon belül, így ezek nagy régiókat fednek le. Másrészt a cégek más génkészlet referencia adatkészlettel vetik egybe a tesztelt eredményt és az megint némileg eltérő eredményeket ad, nem teljesen mást, de eltérőeket.


EZEKET LEHET TESZTELNI

- Y-kromoszóma DNS (Y-DNS) teszt

- Mitokondriális DNS (mtDNS) teszt

- Autoszomális DNS (atDNS) teszt

És ezek mindegyike mást vizsgál és mutat meg, ami abból is nyilvánvaló, hogy nem azonos tesztek.


- Y-kromoszóma DNS teszt

Apai vonalat teszteli és két marker típusból áll: STR-k (Short Tandem Repeats) és SNP-k, egy nukleotid polimorfizmusok (Single Nucleotide Polymorphism)". Nők magukra nem tesztelhetik mivel a nőknek nincs Y kromoszómájuk, nekik az apukájuk mintáját kell használniuk. Az Y-DNS teszt Y haplocsoportokat vizsgál.


- Mitokondriális DNS teszt

Anyai vonalat teszteli és mindkét nem elvégezheti a tesztet. Az mtDNS teszt vizsgálja a mitokondriális haplocsoportokat. Az mtDNS nagyon lassan változik, ezért a kimutatott ős lehet nagyon közeli és nagyon távoli is, akár több ezer éves is. Így az időbeliséghez kevésbé pontos, de nagy időtávon használhatóbb.


- Autoszomális DNS teszt

Nemektől független és 22 pár autoszómát vizsgál, amelyek nem nemi kromoszómák, nem X és nem Y. Az atDNS tesztben nincs benne a haplocsoport, valamint ez gyakori vizsgálatnak számít a közfogyasztói teszteknél. Az autoszomális DNS-tesztek pontossága a másodunokatestvérek szintjéig használható jól, de azon túl bizonytalan eredményeket ad. Nagyságrendileg 10 felmenőig használható, ami csak néhány száz év.


GENOM SZEKVENÁLÁS TÍPUSAI


- Whole Genome Sequencing - WGS

- Whole Exome Sequencing - WES

- Targeted Re-sequencing

- SNP genotyping - DNA microarrays


- Teljes genom szekvenálás (Whole Genome Sequencing - WGS)

A WGS szekvenálja a genom teljességét, még a kódoló és a nem kódoló DNS-t is. A legtöbb cég nem ilyet alkalmaz és a génszekvenálás egyszerűen nem tejes vizsgálat, nyilván annak pontatlanságaival. A WGS tesztek jellemzően egy szabványos 30-szoros tesztelést jelentenek, vagyis 30-szor végzik el a szekvenálást a biztosan pontos és hibamentes munkához.


- Teljes exome szekvenálás (Whole Exome Sequencing - WES)

A WES teszt csak a DNS és RNS azon részeit vizsgálja meg, amik kódoló utasításokat tartalmaznak. Így azért ez is hasznos bizonyos módon.


- Célzott újrasorolás (Targeted Re-sequencing)

Ezzel a módszerrel a DNS meghatározott régióit vizsgálják célirányosan.


- SNP genotipizálás (SNP genotyping - DNA microarrays)

Ez a teszt az egynukleotidos SNP-k variációit nézi ugyanazon közösségből származó referenciákkal összevetve. Nem vizsgálja a teljes genomot és ez a tipikus vizsgálati módszer a piacon.


Az ismert tesztelő cégek azok így nem teljes genom szekvenálást végeznek, mint például: MyHeritage, Sequencing, 23andMe, Ancestry, FamilyTreeDNA, Living DNA, Color Genomics, Helix, stb.

2024. ápr. 26. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/53 anonim ***** válasza:
55%

#31 Hát akkor mégis szerinted mit jelent? Kerekperec kijelenti benne, hogy ezek a tesztek semmilyen tudományos háttérrel nem rendelkeznek és csak "poénnak" jó, de a valóságtól távol áll, mert olyan határokat próbálnak létrehozni az egyes népek, népcsoportok között, ami nem létezik, tehát például olyat megállapítani lehetetlen, hogy valaki például X% balkáni.


Ezek szerintem teljesen egyértelmű dolgok, de ha szerinted nem ezt jelenti, akkor... hát azt már nem is merem mondani, hogy írd le a te saját érvedet, mert ilyen eddig még egyszer sem történt. De ha most mégis megtennéd, az nagyon jó lenne, szóval te szerinted mit jelent?

2024. ápr. 26. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/53 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Egy másik része amiről nincs szó...


A gyerek a két szülő génjeinek fele-fele arányát örökli, csakhogy ez nem olyan mintha az egyik szülő génjét kettévágnák egy ollóval, hanem az összetevők random variált sorrendben válogatódnak össze. Mint például, ha egy kártyapakli lenne egy szülő genomja, akkor öröklődésnél nem elfeleződik középen a kártyapakli.


Hanem mintha a lapok 50 %-át összevissza módon kivennénk és az az összevissza kivett kártyalap mennyiség, mint 50 % öröklődik. Itt jön egy csavar még hozzá... Mégpedig az, hogy ugyanazon szülők két gyerekének is más-más 50-50 % válogatódik ki, tehát két sima testvér génjei sem azonosak, csak a szülők génjeinek felét-felét örökölték valamilyen választékban. És ebből nagyon sok kombináció keletkezhet.


Vagyis a gyerekek a szülők fele génjét öröklik. De két gyereknél más-más 50 %-ot örökölnek. Így az emberek meglepődnek, hogy a gyerekek mennyire más teszteredményeket kapnak, pedig ez alapvetően így van.


Egy másik, hogy előfordul egy váratlan mondjuk horvát génarány nagy százaléka és nézik, hogy "nem vagyok magyar?", hanem "horvát vagyok?". Ez is simán kikeverődhet még alapvetően magyarok esetén is! Ugye itt éltünk egymás mellett, horvátok és magyarok, és bizonyos keveredéseink voltak egymással. Ez egy bizonyos százalék a magyarok génjében és ez okés.


És hogyan lehet valakinél egy nagyon váratlan kiválogatódás a szülők és nagyszülők génjeiből? Példának itt a "H" jelentsen horvát (balkánit) és az "M" jelentsen magyart. Az érthetőség kedvéért itt leegyszerűsítjük fiktíven tisztán horvát és tisztán magyar genetikájú szülőkre. Az áttekinthetőség kedvéért legyen szimbolikusan csak 10 elem kettéosztva a felénél.


LEHETŐSÉG 1.

Ez az egyik lehetőség, ha a négy nagyszülő többnyire horvát csak nincs számon tartva a gyerek előtt, illetve a gyerek erről nem tud. Ez is egy lehetőség. Itt a négy nagyszülő szinte teljesen horvát génekkel rendelkezik, összesen 87,5 %-ban horvátok és a gyerek mégis lehet csak fele részben horvát és fele részben magyar.


Nagyszülő: HHHHH-HHHHH

Nagyszülő: HHHHH-HHHHH

---- Szülő Anya: HHHHH-HHHHH


Nagyszülő: HHHHH-HHHHH

Nagyszülő: HHHHH-MMMMM

---- Szülő Apa: HHHHH-MMMMM


A gyereknél 50% különbség is lehet:

--------- Gyerek variáció 1: HHHHH-HHHHH

--------- Gyerek variáció 2: HHHHH-MMMMM


LEHETŐSÉG 2.

Egy ilyen lehetőség esetén, ha a négy nagyszülőből csak kettő félig horvát és félig magyar, akkor már három alapvető kombináció is összejöhet a gyerekeknél. A tisztán horvát, a félig horvát és a teljesen magyar is! Mind a három lehetséges ha három gyerek születik. Pedig a négy nagyszülő összességében 75 %-ban magyar volt! És így is összekombinálódhat egy teljesen horvát génekkel rendelkező gyerek és akár teljesen magyar is. Nyilván hozzátehetjük, hogy egyébként mindegyik magyarnak számít és itt a gének eredetét néztük.


Nagyszülő: HHHHH-MMMMM

Nagyszülő: MMMMM-MMMMM

---- Szülő Anya: HHHHH-MMMMM


Nagyszülő: HHHHH-MMMMM

Nagyszülő: MMMMM-MMMMM

---- Szülő Apa: HHHHH-MMMMM


A gyereknél 50 és 100 % különbség is lehet:

--------- Gyerek variáció 1: HHHHH-HHHHH

--------- Gyerek variáció 2: HHHHH-MMMMM

--------- Gyerek variáció 3: MMMMM-MMMMM


Még egy variáció. Mondjuk van két 70 %-ban magyar génekkel rendelkező szülő és mégis is kikombinálódhat több mint fele részben a horvát gén adott esetben. Az később az össz-magyar gének miatt eltűnedezik és vissza is csökken.


---- Szülő Anya: HHHMM-MMMMM (70 % magyar)

---- Szülő Apa: HHHMM-MMMMM (70 % magyar)


A gyereknél lehet:

--------- Gyerek variáció 1: HHHHH-HMMMM (60 % horvát gén)

--------- Gyerek variáció 2: MMMMM-MMMMM


És ezen meglepődnek az emberek, hogy de háát...

2024. ápr. 26. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/53 anonim ***** válasza:
100%

"A származásról azt írod, hogy nem kamu, csak pontatlan. Na de egyrészt ők ilyen dolgokat írnak, hogy pl. 93.8% szláv. Ez egy elég pontos adat. Ők maguk ezt úgy adják elő és úgy hirdetik, hogy ennyire pontos az eredmény. De te magad is azt mondod, hogy pontatlan. Tehát hazudnak. Tehát kamu."

Maximum a pontosságról hazudnak, de valami köze van a valósághoz. Nem hozott ki a családból senkinek olyat, hogy 40% bantu néger, 30% kínai, 20% indián.


"Harmadrészt, ha valaki pontos származást akar, akkor az KIZÁRÓLAG úgy lehetséges, hogy elmész a levéltárba és böngészed a feljegyzéseket, születési anyakönyvi kivonatokat, stb."

Nem. Mégpedig azért nem, mert viszonylag gyakran előfordul, hogy valakinek más az apja a valóságban, mint akit az apjának hisz, és aki hivatalosan az apja.

2024. ápr. 26. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/53 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Szóval két 70 % magyar szülőtől is összejöhet egy 60 % horvát génekkel rendelkező gyerek. Na ez ilyen és egy komoly tesztnél nagyon alapos vizsgálatra lenne szükség.


És még valami...


Ezek a tesztek egy adatbázissal vetik össze az eredményeket és azok az adatbázisok csak nagyjából 500 évre nyúlnak vissza, de maximum is kb 1000 évre. Semmi többre. Nem lehet belőle kimutatni egy kora ókori származást adott régióval, mert arra alkalmatlan.


És arra sem tudnak az ilyen tesztek kitérni, hogy adott génnel rendelkező egyén ténylegesen hol élt. Tipikus példa egy amerikai esetén egy ír gén összetevő, de, hogy az ős és ősök hol éltek ír génnel az már más vizsgálatokat is igényelne. Mert ír génekkel élhetett Itáliában is bevándorolt írként az ős és a térkép inkább mutatja a mai Írország területét (ami irányadónak ugyan tekinthető, de történelmileg még nem biztos és pontos).


És még ott van az is, hogy egy gén részlet minél régebbi valójában annál kevesebb van belőle. Egy embernek ugyanis van két szülője és fele-fele a génje tőlük. De ugyanannak az embernek van 4 nagyszülője akiktől már negyedrész gént örökölt. És nagyon távoli múltból már pontosan hogy kevés a génekben a mennyiség. Az emberek meg "jajjonganak", hogy de kevés az akármi, pedig mi onnan származunk.

2024. ápr. 26. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/53 anonim ***** válasza:

#35 "Maximum a pontosságról hazudnak"


A pontosság az egésznek a lényege. A pontosság nélkül teljes egészében haszontalan. Mert ezt is írtam már, hogy pontatlan válaszhoz teszt sem kell, mind meg tudjuk mondani, hogy VALÓSZÍNŰLEG honnan származunk. A tesztnek az lenne a lényege, hogy ne találgatni kelljen, hanem pontosan megmondják. De nem mondják meg pontosan. Azt hazudják, hogy megmondják pontosan, de nem. Tehát kamu az egész.

2024. ápr. 26. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/53 anonim ***** válasza:
50%

#33


Akkor kérlek idézd be magyar fordítással amit mond a tudományosságáról.

2024. ápr. 26. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/53 anonim ***** válasza:
#38 Egyrészt már leírtam magyarul is, vagy magyarul sem tudsz? Másrészt meg van Google fordító is.
2024. ápr. 26. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/53 TappancsMancs ***** válasza:

Amúgy a levéltár is jó és a valós apa is olykor tényleg lehet más.


Van az is, hogy a család úgy tudja, hogy ők teljesen olaszok, mert így tartják számon magukat és valójában meg volt két nagyszülő akik bevándoroltak Olaszországba a szüleikkel és Olaszországban nőttek fel és az anyanyelvük is az olasz.

2024. ápr. 26. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!