Egy csillag mennyire tud hirtelen fekete lyukká válni? Lehet olyan, hogy a határon billeg, és pulzálva hol elnyeli a fényt, hol nem?
Nem, ilyet nem tud. Vagy azzá válik végérvényesen, vagy nem.
A Nap tömege hatalmas, ami miatt a gravitációja is hatalmas, ami befelé, a középpont felé akarna húzni mindent. De miért nem roskad össze a saját súlya alatt?
Azért, mert van egy erőhatás, ami ellensúlyozza ezt: a magjában folyamatosan zajló fúzió általi, kifelé ható energiakibocsátás.
A két erő egyensúlyban van, így a Nap stabil.
És miután felrobban élete végén egy csillag? Marad egy fehér törpe (vagy neutron csillag). Relatíve kicsi méret, mégis iszonyat tömeg. Ott az miért nem roskad össze?
A Pauli-elv, illetve az ebből adódó degenerációs nyomás miatt. Ez kizárja, hogy a fermionok (ami anyag ott megmaradt) ugyanazt a kvantumállapotot foglalhassák el.
Magyarosan a lényeg leegyszerűsítve: nem mehet közelebb egymáshoz a sok-sok részecske.
Ez szolgáltat egyfajta ellensúlyt, így nem roskad össze a csillagmaradvány.
A fehér törpében az elektronok degenerációs nyomása szolgáltatja ezt az ellensúlyt. A neutron csillagokban már akkora a gravitáció, hogy ez a nyomás sem képes ellenállni, ezért úgy összepréselődik az anyag, hogy az elektronok a protonokkal egyesülve neutronná válnak (innen a név), és ennek a degenerációs nyomása az utolsó lépcsőfok.
Ha akkora a tömeg = gravitáció, hogy ezt is legyőzi, akkor nincs visszaút, az egész kóceráj összeroskad a saját tömege alatt, és létrejön a feketelyuk.
Ahhoz, hogy pulzáljon, kellene valamilyen erőhatás, ami legyőzi és úgymond visszacsinálja az egészet. Ilyen erős erőhatás nem létezik.
"Ha akkora a tömeg = gravitáció, hogy ezt is legyőzi, akkor nincs visszaút, az egész kóceráj összeroskad a saját tömege alatt, és létrejön a feketelyuk."
Ha jól tudom, létezik egy másik magyarázat is a fekete lyukak létére. E szerint valóban a neutroncsillag állapot a végső "stádium", és ez így is marad a nagyobb tömegű csillagok esetében is. Csupán annyi a különbség, hogy a fekete lyukaknál akkora neutronmennyiség tud összegyűlni a magban, hogy annak Schwarzschild-sugara már nagyobbá válik, mint a neutronmag fizikai átmérője. Tehát nem roskad tovább össze a tömény neutronmasszává préselődött anyag, hanem a fekete lyukak továbbra is "ugyanolyan" neutroncsillagok maradnak, mint a neutroncsillagnak nevezett formációk, csak az a határ, amit már a fény nem képes legyőzni, túlnő a neutronmag fizikai átmérőjén, az égitest eseményhorizontja onnantól "elfedi" a "valós felszínt".
Amennyiben ez a verzió a valós, úgy elviekben létrejöhet következő formáció: egy kóbor neutroncsillag a "határon billeg", éppen csak nem takarja el a felszínét az eseményhorizont, és egy ritka anyagot tartalmazó óriási térrészen halad keresztül, amelyből olykor anyagot nyel el. Ekkor megnő a gravitációja, fekete lyukká válik, majd lassanként a Hawking-sugárzás útján tömeget veszít, ismét "visszaváltozik" neutroncsillaggá. Ekkor ismét anyagot nyel el, és a ciklus újrakezdődik. Nyilván, ez nem lenne túl gyors pulzálás, legalábbis nekünk, embereknek nem.
Pont olyasmire gondoltam, amit a #3-as ír.
Én közben arra is gondoltam, hogy ha a felszíni erők miatt hömpölyögne a teteje, ld. Napviharok, akkor akár fodrozódhatna is az átmenet az eseményhorizont körül, nem?
Amit #3 leír, az egyszerűbbnek tűnik, és a Hawking-sugárzás is tudná működtetni a dolgot.
Esetleg ha van egy bolygója, okozhat olyan árapályt ennek a csillagnak, hogy egy (plusz az ellenoldalt még egy) kevésbé sűrű/kevésbé nagy tömegű réteg kidomborodik az eseményhorizontból?
Bocsánat ha buta a kérdés.
Ha már fekete lyuk, azon kívül nem marad meg stabilan ilyen közel semmi, tehát NINCSEN burkolt fekete lyuk!
Olyan viszont létezik, hogy egy csillag robbanás nélkül omlik össze: ilyenkor egyszerűen eltűnik, nem sugároz többé. A gravitációja megmarad.
#3! Erről az elméletről még nem hallottam (hogy a neutroncsillagok belsejében fekete lyukak lapulnának) - persze ez nem jelenti, hogy ne létezhetne (az elmélet).
Ettől függetlenül is sántának érzem a gondolatmenet második felét. Ha már egyszer az egész fekete lyukká alakult, akkor nem tud "visszaformálódni" neutron csillaggá. Az az anyag, ami valamikor a neutron csillagot alkotta, könyörtelenül elnyelődik, és "megindul" a centrum felé.
Hogyan is tudna megmaradni? Pont ez a lényeg, hogy az óriási tömegvonzzás miatt úgy meggörbül a tér, hogy minden téri irány a középpont felé fog mutatni. Bárhogy próbálkozol, csak a szingularitás felé tudsz haladni. Nem tudsz megállni egy helyben, mert nem létezik olyan erő, ami ennél erősebb lenne, és ellensúlyozná azt.
Ezért is mondják, hogy az eseményhorizonton túl kvázi felcserélődik a tér és az idő: a középpont nem egy hely a térben, hanem egy hely az időben, ami felé haladsz, ha akarod, ha nem.
Ergo NINCS visszaalakulás. Az elmélet, amit írtál, ha jól értem, azt feltételezné, hogy a fekete lyuk eseményhorizontján túl ott van a neutroncsillag, ami "előbukkan", ha kellő mennyiségű tömeget veszít a feketelyuk a Hawking-sugárzás révén.
Ez nem így működik.
A Hawking-sugárzás miatt (ha valóban létezik) tényleg képes tömeget veszíteni a fekete lyuk, de ez csak annyiban nyilvánul meg, hogy kisebb lesz az átmérője. Egyre kisebb. Előbb-utóbb pedig végérvényesen elpárolog és megsemmisül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!