Kémiások! A molaritás kiszámításakor amikor a normalitást és az n faktor szorzatát veszem igénybe akkor ez a hidrogén iont nem tartalmazó vegyületeknél hogy működik?
Elvileg a molaritást így is ki lehet számítani (ebben a pdf-ben a negyedik oldalon található.) [link]
Normalitás=molaritás*vegyérték tényező vagy n faktor (valence factor or n- factor)
Egyes források szerint az n-faktor: A savak esetében az n-tényezőt úgy határozzuk meg, mint a reakcióban 1 mól sav által helyettesített H+ ionok számát. Megjegyzendő, hogy a sav n-tényezője nem egyenlő a sav bázicitásával, azaz az egy mól savban jelen lévő, helyettesíthető H+ atomok molszámával. A bázisok esetében az n-tényezőt úgy határozzuk meg, hogy a reakcióban 1 mol bázis által helyettesített OH-ionok száma. Megjegyzendő, hogy az n-tényező nem egyenlő a savassággal, azaz az 1 mól bázisban jelen lévő, helyettesíthető OH-ionok molszámával. [link]
Például a HCI n-tényezője = 1,
a HNO3 n-tényezője = 1,
a H2SO4 n-tényezője = 1 vagy 2, a reakció mértékétől függően.
H2SO4 + NaOH → NaHSO4 + H2O
Bár egy mól H2SO4 2 cserélhető H-atomot tartalmaz, de ebben a reakcióban a H2SO4 csak egy H+ iont adott le, így az n-tényezője 1 lenne.
H2SO4 + 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O
A H2SO4 n-tényezője ebben a reakcióban 2 lenne.
Itt csak az 1 mól sav által helyettesített H+ ionokról van szó, viszont mi a helyzet p az ilyesmi egyenlettel: 2S2O32−(aq)+I2(aq)→S4O62−(aq)+2I−(aq)itt mi adja le a H+ iont. Elvileg a megoldás n=1, de nem értem itt hogy jön az ki? Az számít hogy aq formában vannak az ionok?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!