A machiavellizmusról, mint evolúciós stratégiáról mi a véleményetek?
A machiavellizmus a "sötét triád" egyik tagja, bár a pszichopátiával és a nárcizmussal szemben nem tekintik betegségnek.
Lényege az, hogy a machiavellista ember amolyan stratégiai játéknak tekinti az életet, és kaméleonszerűen alkalmazkodik minden helyzethez. Ha kell egyűttműködik, ha kell önző. Teszi mindezt annak érdekében, hogy megtévessze az embertársait, és kihasználja őket úgy, hogy elérje a célját.
Önmagában a megtévesztés az állatvilágban is, azon belül a majmoknál is megvan. Fennmaradásának egyik oka az lehet, hogy gyengébb egyedek az erősekkel szemben úgy tudták biztosítani a túlélésüket, hogy megtévesztették a másikat.
"Nem túl jó érzés az, amikor tényleg senkiben nem tudsz bízni saját magadon kívül."
Véletlenül rátapintottál a machiavellista filozófia lényegére.
A machiavellista ember ugyanis úgy gondolkodik, hogy az emberek megbízhatatlanok. Tehát ők azért használnak ki másokat, mert úgy vélik, hogy mások is kihasználnák őket. Vagyis megelőznek másokat a kihasználásban.
Ajánlok egy könyvet a témában:
11
Nem minden a pénzről és annak a mennyiségéről szól.
"A machiavellista ember ugyanis úgy gondolkodik, hogy az emberek megbízhatatlanok. Tehát ők azért használnak ki másokat, mert úgy vélik, hogy mások is kihasználnák őket. Vagyis megelőznek másokat a kihasználásban."
Na jo, de ez legfeljebb egy idealis vagy idealizalt vilagban nincs igy.
Szerintem egyszerűen nem jól értelmezed a machiavellizmus fogalmát. Az valóban egy törtető alak, de abszolút gátlástalanul az.
#1: "Én például üzleti életben machiavellista vagyok, nem válogatok az eszközök között ha a célom elérése a cél."
Idézve: "A machiavellistát olyan embernek tartják, aki másokat eszközként használ fel saját céljai elérésére...az emberek alapvetően rosszak – ha nem használjuk ki őket, majd ők fognak kihasználni bennünket."
Én úgy értelmezem ezt, hogy lelkiismeret furdalás nélkül, nem pusztán az üzleti életben, hanem bármilyen téren, és bármikor (akár a legkisebb haszon reményében is) képes átlépni az embertársain a machiavellista, ha akár a legkisebb érdekei is ezt diktálják bármilyen téren. Nem gondolom, hogy aki ügyes az üzleti életben, és képes a konkurenciát maga mögé rendelni törvényes keretek között, az automatikusan machiavellista lenne. Ez nem ott bukik ki, hanem inkább pl. olyasmi esetén, amikor még törvényes kereteken belül is állandóan keresi gátlástalanul a kiskapukat (vagyis valójában a törvények sem érdeklik, hogy igazságosak-e, vagy se), pl. akkor, amikor, mondjuk, egy állatmenhelyet simán képes ledózeroltatni, tudván, hogy az állatok/állatmentők reménytelen helyzetbe kerülnek, csak azért, hogy a milliárdjait plusz kis bevétellel gyarapíthassa egy üzletház kiépítésével.
#1: "Ha jó szándékkal, naivan állsz hozzá mindenkihez, sosem jutsz egyről a kettőre."
Nem gondolom, hogy kivétel nélkül minden sikeres üzletember, mindenen átgázolna a legkisebb profitért is.
#11: "Magamat, családomat és barátaimat mindenki más elé helyezek."
Szvsz. egyszerűen nem jól értelmezed a machiavellizmust. Az tulajdonképpen a szélsőséges megnyilvánulása a saját érdekeink képviseletének. Pl. ég az óvoda, és amikor felkapod a gyermekedet, hogy kimentsd onnan, pontosan tudod, hogy óriási eséllyel még egy gyereket elbírnál, de helyette inkább fellököd, mert útban van.
#15: "Na jo, de ez legfeljebb egy idealis vagy idealizalt vilagban nincs igy."
Persze, hogy elsősorban mindenki a saját- és a családja érdekeit nézi, de azért szinte mindegyik felkapná azt a másik gyereket is, és nem átgázolna rajta.
***
@Kérdező
Nyilvánvalóan mindenki a saját érdekeit tartja elsősorban szem előtt, és persze ez egyfajta csőlátással párosul, azonban nem mindegy, mennyire szűk ez a cső, amit persze az együttérző képesség-, az empátia szélesít. Az se mindegy, hogy egyes közösségben, vagy életformában, hol található az empátia mértékének olyan alacsony szintje, amit már a közösségen belül is machiavellizmusnak nevezhetnénk, vagyis ez is relatív. A csimpánzok kevésbé együttműködőek, mint az emberek, így nem azt kell állítanunk, hogy minden csimpánz machiavellista, hanem a csimpánz-machiavellizmus nagyobb empátiahiánynál jelentkezik, mint az ember esetében.
@Kérdező
Ja, elfelejtettem írni, hogy persze minden életformánál (amelyik képes empátiát gyakorolni) más és más az az empátiahány-szint, amit ott már machiavellizmusnak neveznénk. Az esetek többségében ez inkább hátrány lesz, így többnyire szelektálódni fog (hosszabb távon a vérvonalból inkább kopik a generációk során), azonban az evolúció a variációképződésről szól, tehát mindig fognak születni túlzón törtető egyedek is, ill. mivel ez szélsőséges körülmények között néha hasznos, kisebb hányadban öröklődni is fog.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!