Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ókori görögök hogyan...

Az ókori görögök hogyan tudtak a nulla nélkül számításokat végezni?

Figyelt kérdés
Nehéz elképzelni a matematikát olyasmi számok nélkük, mint például a 0,43 vagy a 102.
2024. márc. 27. 13:53
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nekem egyszerű elképzelni: nem azt mondták, hogy 0,43 drachma, hanem azt hogy 43 mina. Kecskék, amfórák, rabszolgák vagy mondjuk nyílvesszők esetén pedig elég volt az egész számok ismerete.
2024. márc. 27. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
14%

Ez érdekes kérdés. A ChatGPT-vel erre jutottam...Egyfelől ragaszkodik ahhoz, hogy a 10 hatványai (amihez meg kell a 0) fontosak voltak a görögöknek, de mégis azt állítja, hogy nem feltétlen 10-es számrendszerben számoltak. Ezt nem tudtam se megérteni, se tisztázni ennek segítségével...


Az ókori görögök hogyan tudtak a nulla nélkül számításokat végezni?


ChatGPT

Az ókori görögök nem használtak nullát a modern értelemben. A görög matematikusok és filozófusok, mint például Pitagorasz, Eukleidész vagy Arisztotelész, foglalkoztak számtani és geometriai problémákkal, de a számításokat nem úgy végezték, ahogy azt a modern matematika teszi.


Az ókori görögök általában arányokat és arányszámokat használtak a számítások során. Például, ha egy gazdálkodó a termés 1/3-át akarta eladni, akkor ennek megfelelően a számtani műveleteket végezték el. Nem voltak számjegyekkel rendelkező helyiértékrendszerrel, amelyben a nulla szerepet játszott volna. Inkább a szavakat és a jelöléseket használták, például a görög betűket, mint például az alfabetikus rendszert.


Az ókori görög matematika és számolás inkább geometriai és aritmetikai jellegű volt, és nem volt olyan fejlett, mint a modern matematika, amely részben az arab számjegyek, köztük a nulla használatának köszönhető. Az arab számjegyek és a nulla fogalma hatalmas előrelépést jelentett a matematikában, és megkönnyítette a számításokat és az aritmetikai műveleteket. Az ókori görögök azonban nagyon intelligensek voltak és sok matematikai problémát meg tudtak oldani az általuk használt módszerekkel és eszközökkel.


User

Tudnál írni egy ilyen "ókori görög" számtanpéldát, és a megoldást?

ChatGPT

Természetesen, itt van egy egyszerű példa az ókori görög számtanra:


Példa: Egy görög gazda 15 búzakalászt aratott a mezőjéről. Ha úgy dönt, hogy 2/5-ét értékesíti a piacra, hány búzakalászt fog eladni?


Megoldás:


Először kiszámítjuk, hogy mennyi az 1/5 része a 15 búzakalásznak:

15 búzakalász / 5 = 3 búzakalász

Majd megszorozzuk ezt az eredményt 2-vel, hogy megkapjuk a 2/5 részt:

3 búzakalász * 2 = 6 búzakalász

Tehát a gazda 6 búzakalászt fog eladni a piacra.

Ez egy egyszerű példa arra, hogy az ókori görögök hogyan végeztek számtani számításokat az arányok és a részek segítségével.


User

Mérnöki problémákat is ki tudtak így számolni? Erre adnál példát?

ChatGPT

Igen, az ókori görögök számos mérnöki problémát is meg tudtak oldani az általuk alkalmazott matematikai módszerek segítségével. Egy ilyen példa a terület- és térfogatszámítás lehet:


Példa: Egy ókori görög mérnöknek szüksége van egy terület kiszámítására, hogy egy adott területen falakat és egy vízgyűjtő medencét építsen. A terület egy trapéz alakú mező, amelynek hossza 30 egység, az egyik párhuzamos oldal hossza 10 egység, a másik pedig 20 egység, és a magassága 15 egység. Mekkora lesz a terület?


Megoldás:


Először kiszámítjuk a trapéz területét a magasság és a két alap hossza alapján.

A trapéz területe: ((a + b) * h) / 2, ahol "a" és "b" az alapok hossza, "h" pedig a magasság.

Tehát: ((10 + 20) * 15) / 2 = (30 * 15) / 2 = 450 négyzetegység.

Tehát a terület 450 négyzetegység lesz.


Ez egy egyszerű példa arra, hogy az ókori görögök hogyan használták a matematikát mérnöki problémák megoldására. Bár nem használták a modern számítási eszközöket és szimbólumokat, képesek voltak hatékonyan megoldani ezeket a problémákat az általuk alkalmazott alapvető matematikai elvekkel és módszerekkel.


User

A 450-et hogy fejezték ki 0 nélkül?

ChatGPT

Az ókori görögök nem használtak nullát, ahogyan azt a modern matematika teszi. Így a 450-et nem a modern számírásoknál megszokott módon fejezték volna ki. Ehelyett az ókori görögök általában szavakkal vagy jelölésekkel fejezték ki a számokat.


Például a 450-et lehetne kifejezni szóban vagy görög betűkkel, például: "négyszázötven". Az ókori görögök használtak ilyen jellegű megnevezéseket a számok kifejezésére.


User

Lehetséges, hogy pl. mondjuk 40 helyett azt mondják, hogy "három tucat és még négy"?

ChatGPT

Igen, az ókori görögök számos különböző módon fejezhették ki a számokat, és ezek között lehetett volna olyan megnevezés is, amely hasonló a "három tucat és még négy" jellegű kifejezéshez. Bár nincs egyetlen standardizált módszer, ahogyan a számokat szavakkal vagy jelölésekkel kifejezték, de az ókori civilizációk gyakran alkalmaztak kreatív módokat a számok megnevezésére, különösen ha nagyobb számokról volt szó. Az említett kifejezés hasonló módon jelenthetett volna 40-et is. Az ókori időkben az ilyen jellegű kifejezéseket gyakran használták a mindennapi életben, kereskedelemben és más kontextusokban, mivel segítette az embereket a számok könnyebb megértésében és kommunikációjában.


User

A ránk maradt görög drámákban milyen számok szerepelnek? Az eredeti számnevek szó szerinti fordítására vagyok kíváncsi.

ChatGPT

A ránk maradt görög drámákban előforduló számokat nem mindig szó szerinti fordításban találjuk meg a modern értelmezés során. A számokat gyakran római számjegyekkel vagy más módon fejezték ki, és nem mindig található meg a szó szerinti megnevezés. Az ókori görög drámákban előforduló számokat gyakran azonosítják a szövegben szereplő kontextus alapján, és ezeket különböző módon fordítják le a különböző fordítók.


Általában az ókori görög drámákban a számok jelentése nem hangsúlyos, és azokat ritkán pontosan megjelölnek. A számokat gyakran a cselekmény, az időbeli vagy mennyiségi referencia részeként említik, és a fordítások során általában a szöveg és a kontextus alapján döntenek arról, hogyan fordítsák le ezeket a számokat. Az ókori görög irodalomban gyakran római számokat is használtak, például a drámák időbeli vagy cselekménybeli megjelöléseire, de a hétköznapi mennyiségi számításokat ritkábban találjuk meg.


User

És pl. az Odüsszeiában, ami nem dráma?

ChatGPT

Az "Odüsszeia" című eposzban, amely Homérosz műve, előfordulnak számok és mennyiségek, például az Odüsszeusz kalandjainak leírásában, vagy az általa megélt események jellemzésében. Azonban, mivel az "Odüsszeia" egy epikus mű, és nem dráma, a számok és mennyiségek megjelenése sokkal kevésbé hangsúlyos, mint egy drámában.


Az "Odüsszeia" számos fordítása létezik, és a fordítók különböző módon kezelhetik a számokat. Néhány fordító megpróbálhatja a számokat szó szerint fordítani vagy leírni, míg mások inkább általánosan utalhatnak rájuk, például "sok", "kevés" stb. A számok pontos megjelenítése és fordítása attól is függhet, hogy a fordító milyen stílusban és szándékkal dolgozik, valamint hogy milyen a célközönség elvárása.


Összességében, az "Odüsszeia" olvasása során előfordulhatnak számok, de ezeknek a megjelenése és fordítása változhat a különböző fordításokban.


User

Az Odüsszeiában szereplő pontos számok görög eredetijének mi a szó szerinti fordítása?

ChatGPT

Az "Odüsszeia" szövegében szereplő pontos számok görög eredetijének szó szerinti fordítása attól függ, hogy az adott szöveg mely részére gondolunk, mivel az "Odüsszeia" több száz oldal hosszú, és számos különböző epizódot tartalmaz. Néhány példa:


οκτώ (októ) - nyolc

δώδεκα (dódeka) - tizenkettő

είκοσι (eíkosi) - húsz

τριάντα (triánta) - harminc

εκατόν (ekató) - száz

χίλιοι (khílioi) - ezer

μύριοι (mýrioi) - tízezer

Ezek a görög szavak megfelelnek az angolban vagy más nyelvekben használt számneveknek, és azonos értelmet hordoznak. Az "Odüsszeia" szövegében ezek a szavak különböző kontextusokban, például időbeli vagy mennyiségi jelentésben, használhatók, attól függően, hogy az adott epizódban milyen számokkal vagy mennyiségekkel kapcsolatos információkat közölnek.


User

Ha száz, ezer és tízezer is megjelenik, akkor mondhatjuk, hogy a 10-es számrendszert használták?

ChatGPT

A görög nyelvű szövegekben szereplő "számok" általában számjegyek nélkül vannak megadva, és a számokat szóban vagy más módon fejezik ki, ahogy azt korábban említettem. Emiatt nem feltétlenül mondhatjuk, hogy az ókori görögök a modern 10-es számrendszerhez hasonló rendszert használtak. A számokat inkább szóban vagy más módon fejezték ki, és nem voltak egyértelmű számjegyek, mint a modern 10-es számrendszerben.


Bár a görög nyelvű szövegekben előfordulhatnak olyan szavak, amelyek megfelelnek a számjegyeknek (például "εκατόν" = "száz", "χίλιοι" = "ezer", "μύριοι" = "tízezer"), ezek nem ugyanazt a konkrét számrendszer koncepcióját tükrözik, mint a modern 10-es számrendszer. Inkább az egyes számok szóbeli vagy szimbolikus megjelenítésére használták őket.


Az ókori görögök nem rendelkeztek az arab számjegyekkel, köztük a nullával, amelyek az alapjaiban változtatták meg a számítást és a matematikát. Ezért nem lehet teljesen megállapítani, hogy az ókori görögök pontosan milyen számrendszerrel dolgoztak. Sokkal inkább a számokat és mennyiségeket szóban vagy más módon fejezték ki, és azokat nem számszerűen, hanem inkább szóbeli vagy arányos formában használták.


User

Éppen ezért nem értem, hogy a 10-es számrendszer szerinti felosztás hogyan lehet hangsúlyos a szövegben, ha nem helyiértékeket használtak és pl. az egyes, vagy a tízes helyiértéken nem jelölték azt, hogy ott nincsen semmi.

ChatGPT

Teljesen igazad van, és köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmet. Az ókori görögök nem alkalmaztak helyiértékrendszert, mint például a modern 10-es számrendszer. Ahelyett inkább az arányokat és az arányosságokat hangsúlyozták a számítások során, és nem voltak olyan számjegyekkel rendelkező helyiértékrendszerrel, amelyben a nulla szerepet játszott volna.


Ezért a 10-es számrendszerhez való hozzáállás vagy referencia nem lenne releváns az ókori görög szövegekben, mivel azok nem használtak ilyen számrendszert. Az ókori görögök inkább arányokat, szóbeli kifejezéseket és más módszereket használtak a mennyiségek és számok kifejezésére és kezelésére, és nem voltak azokra a matematikai konvenciókra támaszkodva, amelyeket a modern matematika alkalmaz.


Így, ha száz, ezer vagy tízezer szavak szerepelnek az "Odüsszeia" vagy más ókori görög szövegekben, azok inkább a számszerűség és a mennyiségek szimbolikus kifejezése, semmint egy pontos számjegy vagy helyiértéken alapuló számítási rendszer részeként jelennek meg.


User

Az ekato - khilio - myrioi a mai napig felismerhető a hekto-kiló-millió (milliárd) kifejezésekben, szóösszetételekben, és itt egyértelműen a 10 hatványait jelentik. Az embernek is 10 ujja van, könnyű ezen követni a számítást, de tudomásom szerint a babiloniak mégis 12-es számrendszert használtak. Ez a babiloniaknak azért volt praktikus, mert a 12 többféleképpen osztható maradék nélkül, mint a 10. (Nem kell velem egyetértened, javíts ki, ha tévedek.)

ChatGPT

Valóban, igazad van abban, hogy az "ekató", "khílioi" és "mýrioi" a görög szavak, amelyek hasonlók a modern metrikus rendszerben használt "hekto", "kilo" és "millió" kifejezésekhez. Ezek a kifejezések valójában a száz, ezer és tízezer fogalmát fejezik ki, és azokhoz kapcsolódó mennyiségeket jelentik. Az említett szavak használata önmagában nem feltétlenül jelzi a 10-es számrendszer használatát, hanem inkább az egységességet, az arányosságot és a könnyen érthető kifejezéseket tükrözi.


A 12-es számrendszer használata a babiloniak által ténylegesen praktikus lehetett, mivel a 12 többféleképpen osztható, ami könnyebbé teheti bizonyos matematikai műveleteket, különösen az oszthatósági szabályok és a tizedes pontosság nélküli számolások tekintetében.


Mindazonáltal az ókori görögök és más korai civilizációk nem feltétlenül használták a 10-es vagy 12-es számrendszert, mint ahogy azt a modern matematika teszi. Inkább az általuk használt számítási módszerek és rendszerek sokkal rugalmasabbak voltak, és inkább az arányokra, a könnyen érthető kifejezésekre és az adott kultúra sajátosságaira épültek. Ezért a görög számnevek hasonlósága a modern kifejezésekhez nem feltétlenül jelzi a 10-es számrendszer pontos alkalmazását az ókori görögök részéről.

2024. márc. 27. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

“ amely részben az arab számjegyek, köztük a nulla ”


Hiteltelen.

Ugyanis az arabok ÁLTAL KÖZVETÍTETT.

Ők is átvették a hinduktól.


“ Hindu–arab számírás alatt a számoknak arab számjegyekkel (további elnevezéseik még a hindu–arab számjegyek, indiai számjegyek, hindu számjegyek, nyugat-arab számjegyek, európai számjegyek vagy nyugati számjegyek) történő leírását értjük.


Manapság világszerte ez a számok legelterjedtebb reprezentációja.


A matematika fejlődésében fontos mérföldkőnek számítanak. Jellegzetessége a helyiérték alapú, általában decimális rendszer a következő számjegyekkel: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.”



szerkesztés


Magyarországon a 15. század közepén kezdték használni az arab számjegyeket. Első ismert megjelenésük 1456-ban V. László pecsétjén található

2024. márc. 27. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 TappancsMancs ***** válasza:

Ha megnézed a nullát jelenleg (és nem erősségem a matematika, úgyhogy nyugodtan javítsa aki jó benne, ha csapnivaló a szókészlet 😋), de a nullát több módon is használjuk. Egyik a zéró mint "semmi érték", de helyi értékként is használjuk, mint a "100" esetén.


Másik a törtek használatának több módja, mint a "0,5" és az "1/2".


Az ókori görögök a nullát számként nem használták, de volt rá jelölésük és úgy oldották meg. További ami ma szokatlan, hogy a számok helyett az ABC betűit használták számok írására, vagyis minden betűnek volt számértéke. Így:

[link]

Itt is ugyanaz:

[link]


És lényegében amit az egyiptomiak tudtak az a görögök is kb...


Itt egy lista arról amit az ókori görögök matematika és geometria terén már alkalmaztak. (Ha valaki jó matekból esetleg egy nehézségi sorrendet is csinálhat, mert ez csak kigyűjtött lista 😋)


- Thalész-tétel

- Pitagorasz-tétel

- térbeli szabályos geometriai testek (platóni testek)

- egyenes arányosság

- öt szabályos konvex poliéder kimutatása

- elemi geometria

- elemi aritmetika

- racionális számelmélet alapjai

- egységtörtek

- folytatólagos törtek

- differenciálszámítás

- integrálszámítás

- kimerítési módszer

- gömb térfogat

- gömb felület

- kör területe

- ellipszis területe

- parabola alatti terület

- forgási hiperboloid térfogata

- forgási parabaloid térfogata

- spirál területe

- kúpszelvények

- potenciális végtelen

- tényleges végtelen

- integrál

- szinusz

- koszinusz

- négyzetgyök

- trigonometria

- megoldások a gömbi trigonometriában

- negatív számok

- negatív számok négyzetgyöke

- szinkronizált algebra

- geometriai algebra

- síkgeometria axiomatizálása

- polinom egyenletek

- irracionális számok

- kocka megkettőzésének megoldása

- harmonikus közép

- sokszögszámok

2024. márc. 27. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 TappancsMancs ***** válasza:
64%

És bár magyarázatot nem várj :) de itt egy minta az ókori görög törtekről.


Reprodukció Eutochius kéziratából

Balra: ógörög rendszer

jobbra: jelenlegi írás


[link]


( [link] )

2024. márc. 27. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az ókori görögök arányként gondoltak inkább a törtekre, az irracionális számokat arrhétonoknak, kimondhatatlanoknak nevezték, és olyan tudósok foglalkoztak velük, mint például Arkhimédész. A legtöbben zavarba kerültek tőlük, és ölni tudtak miattuk.
2024. márc. 28. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem is kell elképzelni. Elképzelni azt kell, hogy egy valós problémát miképpen tudok közölni egy másik emberrel. Minden valós probléma rengeteg módon közölhető függően attól, milyen ismeretekkel bír a közlő és a fogadó.


Ami pedig nem valós probléma, az más néven nem ismert probléma. A nullával osztás körülményeit a nulla ismerete nélkül fölösleges magyarázni, mert nem kerül elő, mint probléma. A problémához előbb a nulla kell.

Még annyit. Számos dolog van a világban, amelyről a mai ember elképzelni se tudja (éppen ezért kutatja is rendesen), hogy miképpen kezelte a régi ember. Hogy kezelte, az vitathatatlan, hiszen ott a tényleges bizonyíték az eredményre. És hogy miért nem tudja elképzelni? Egyszerű, a világ fejlődött, más lett a technológia, a régit meg elfelejtette a világ, hiszen szükségtelenné vált.

2024. márc. 29. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
Matematikusok értik ahogy számoltak nulla jelöléssel is. Ez nem olyan, hogy régen volt és nem lehet tudni...
2024. márc. 29. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!