Fizikusok, hogy is van ez a kettévágott mágnes?
Azt értem, hogy ha kettévágunk egy mágnest, akkor az új daraboknak is lesz északi és déli pólusai. De mitől függ, hogy melyik hova kerül?
Ha van egy ilyen elrendezés, mint itt: [link]
Tehát, hogy van két mágnes, ellentétes pólussal egymás mellett (tehát vonzani fogják egymást). Ha az egyiket kettévágjuk, mi történik? Az 1.-es szituáció, tehát, hogy az elvágott végek ellentétesek lesznek és következésképp a másik mágnest taszítani fogja, vagy a 2.-es szituáció, hogy az elvágott szélek azonos pólusúak lesznek és azok taszítják egymást?
A két kép közül egyik sem lesz.
Az új mágnes így nézne ki:
P
K
P
K
Mivel semmi sem indokolja hogy a vagas miatt az eredeti felso teteje ami piros volt kek legyen.
Azt a marhaságot el kell felejteni, hogy a mágnesenk van az egyik fele, meg a másik fele.
Ez egy teljesen rossz megközelítés, ami 200 éve a parasztbácsinak megfelelö volt, hogy a piros meg a kék vonzzák egymást, de a megértést inkább nehezíti, mint segíti.
Inkább ezt az ábrát érdemes fejben tartani:
Az erövonalakból azonnal lehet látni, hogy a mágnenses mezö forrásmentes, ez annyit jelent, hogy nincs kiindul´pontja és nincs vége, hanem önmagukba záródó körökkel, elipszisekkel lehet modellezni, amik hossz´ban áthaladnak a mágnesen.
Ha így tekintjük, világos lesz, hogy ha bárhol elvágjuk keresztbe, akkor két ilyen eszközünk lesz, amik egymástól függetlenül ugyanúgy teret hoznak létre.
Valóban, egyik ábra sem jó.
Mert -egyszerűen szemléltetve- minden mágnes icipici mágnesekből áll: atomokból, amik mind ugyanabba az irányba mutató mágneses teret keltenek. Ezért ha bárhol elvágjuk a mágnest, két mágnest kapunk, aminek az irányultsága megegyezik az eredetivel.
Az 1-es ábrán a felsőt kettévágtuk, az alsót nem. A két kis mágnes nem ugyanabba az irányba mutat, mint az eredeti felső.
A 2-es ábrán is megfordult az egyik kis mágnes, minden ok nélkül. Az sem jó.
6 szerintem a kérdezö szerkesztette ezeket. Valszeg most tanulja, és nem értette meg.
Nyilván te fizikakönyvvel a valagadban születtél, mi viszont késöbb tanultuk meg az anyagot, és mi sem értettünk mindent azonnal.
Valóban elrontottam az ábrát, #2 válasza segített leginkább. Tehát ha kettévágjuk az egyik mágnest, attól az erővonalak irányultsága nem változik, csak a görbületük lesz más, mivel utána már a kisebb mágnesekbe térnek vissza. Vagyis nem történik taszítás, nem fordulnak meg a pólusok.
Utólag belegondolva így logikus.
#4 Köszönöm a jelzőt, de az ábrát egy online workshop közben szerkesztettem, úgy, hogy fél füllel azt is hallgattam. És nem vagyok fizikus, nem is akarok az lenni, viszont biztos vagyok benne, hogy én is tudnék tőled olyat kérdezni, amiért lekreténezhetnélek, hogy nem tudod.
A többieknek ment a zöld pipa, köszi.
Szívesen - és köszi a megerősítést!
😜
Én a te korodban megtanultam az alapiskolás tankönyvben leírtakat. Ha lett volna gyakori, akkor sem írhattam volna ki a kérdést a regisztrációs korhatár alatt - ugyebár? - de képet sem szerkeszthettem volna online workshop közben, mert még számítógépem se volt akkor. Az internet gyakorlatilag még csak a sci-fi irodalom fogalomkörébe tartozott.
Mindezek ellenére a szegényesen illusztrált komcsi tankönyvekből önerővel megtanultam a tananyagot - és az egyetemen letettem az államvizsgát fizikából - kb. 22 éve!
"biztos vagyok benne, hogy én is tudnék tőled olyat kérdezni, amiért lekreténezhetnélek, hogy nem tudod"
Ja, ezt a fajta gondolkodást én nyóckergangosnak hívom, ott lehetne az ilyent hallani, hogy:
- Szomszédasszonya a maga fia megint beverte a rongylabdával a konyhaablakunkat!
- Maga beszél? Mikor a férje minden szombat éjjel végighányja a gangot előttünk???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!