A polietilén-tereftalátnak (PET) van bármilyen hosszútávú negatív hatása az állati szervezetre nézve?
Rengeteg a PET palack szemét, és a lehetséges újrahasznosítási módokon gondolkoztam. Eszembe jutott, hogy lehetne például a meglágyított műanyagot (előzetesen ledaráltat) tál formába préselni és felhasználni állati felszerelésként, mint vizes és kajás tányér, mondjuk kutyáknak, macskáknak. De ugye egy ilyen felszerelés általában nem egyszer használatos, mint a PET palack, hanem hosszú ideig, akár hónapokig, évekig használják ugyanazt a tárgyat.
kifejezetten szándékosan a tudományok kategóriába írtam ki, mivel a biokémiai vonatkozásokra, az élő szervezetre gyakorolt hatásaira vagyok kíváncsi az ilyen célú felhasználásnak, az állatok kategóriában pedig nem sok a természettudományokban jártas ember.
A PET hulladék újrahasznosítása már nagyiparilag történik, tiszta értelmetlen újraolvasztással vacakolni. Az állatoknak nem fog ártani az alti etetőtál - de te majd jól beszívod az olvasztás közben keletkező bomlástermékeket. Soha meg nem térülő befektetés az ilyesmi.
Én már sajnálom a sok eltüzelt PET kólás-palackomat, mert tótiában nemrég bevezették a palack-visszavásárló automatákat. Kvrvára de élvezem, hogy nyalok egy alkalmas vonalkódot bármilyen hulladék pillepalackra, és az automata nyomja érte a 0,15 eurót!
😆
Akkor mondjuk azt, hogy nem az újrahasznosítás az elsődleges cél, hanem mindig van PET palack és potenciális alapanyagnak gondoltam. Mert 50-60 Ft darabja egy üres PET palacknak, még ha venni is kell át, egy tál meg 1000 Ft körül eladható (szerintem). Persze tudom, hogy a gyártási költséget is rá kell számolni, mint tisztítás, melegítéshez szükséges energia, stb.
Egyébként milyen káros bomlástermékek szabadulnak fel újraolvasztás közben?
"Egyébként milyen káros bomlástermékek szabadulnak fel újraolvasztás közben?"
Csakis a legjobb mérgek, hormonháztartást felborító lágyítók, ftalátok, stb. - és ez attól is függ, hogy mennyire olvasztod meg a cuccot!
A nagy nyomást kibíró, precízen előmelegíthető présforma és a sajtológép mennyibe kerül szerinted? Ilyesmikkel már fel van szerelve a műhelyed? Megtérülhet e valaha is kis szériánál ez a fillérbaxás?
Nem azért, hogy most meg akarom csinálni, mert már elvetettem az ötletet, de szerintem a gyárak sem úgy születnek hogy először megveszik az eszközöket, majd eszükbe jut az alapötlet, hanem fordítva. Emberünkben felmerül, hogy ő szeretne valamit gyártani, megveszi a kezdő felszerelést, majd ahogy nő a vállalkozás egyre nagyobb és fejlettebb lesz az üzem.
Nekem az volt az alapötletem, hogy állatfelszerelést szeretnék készíteni és hoppá szinte mindig van itthon valamilyen PET palack mi lenne ha azt használnám alapanyagnak? Aztán természetesen kiderült, hogy halva született ötlet, de nálam is először az alapötlet született meg, aztán akartam gondolkodni a megvalósításon, ha megbizonyosodtam volna róla, hogy nem halva született.
Nem is annyira eredeti az ötleted, hisz már Magyarországon is vannak olyan gépészek, akik jó sorukban már megcsinálták a dolgot hobbiból:
https://www.youtube.com/watch?v=GXwIRExtjJ8
Viszont a videót nézve könnyen meglehet, hogy a "PET kalózok" olyan tudatlanok voltak, hogy a polietilén kupakokat nem választották külön a PET alapanyagtól. Ha így van, akkor nem "gépész" - hanem "gyépés" mérnökök az illetők, hisz a két említett anyag nem keverhető össze!
😆
A polietilén higiéniai szempontból sokkal békebelibb anyag, csak az újraolvasztásban már teljesen tönkremegy. A polietilén fröccsöntése külön tudomány, mert csak gyengén szabad megolvasztani és ezért nagy erővel kell sajtolni, ha nem akarunk magától szétmálló terméket.
A PET ilyen szempontból nagyságrendekkel szívósabb anyag. Nem véletlenül használják fémalkatrészek helyettesítésére az autóiparban, meg egyéb helyeken.
Akkor a kupak az polietilénből készül? Pontosan milyenből?
Most nagyon hülye kérdés, de ha két különböző méretű fémtál közé beszórok kupakdarálékot (úgy hogy a két tál köze tálformájú legyen), majd összeszorítom satuval, asztali szorítóval, akármi és úgy kezdem el melegíteni, akkor lehetséges belőle használati tárgyat kihozni, vagy ne is próbálkozzak vele, mert úgyis hülye vagyok hozzá?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!