Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meddig számít egy ország...

Meddig számít egy ország éghajlata kontinentálisnak?

Figyelt kérdés
Mert az időjárási visszatekintőn olvastam, hogy van olyan nézet, ha egy országban nincs olyan hónap, aminek a sokéves átlagai alapján a havi középhőmérséklete negatív, akkor annak az országnak már nem kontinentális az éghajlata. A statisztika szerint az elmúlt 15 évnek januári középhőmérséklete még éppen negatív, de csak éppen. Igaz hogy ha már nem lenne negatív átlag középhőmérsékletű hónap rgy évben, akkor már mediterrán az éghajlata?
febr. 14. 10:45
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

[link]

Itt Kgéza 11. dik, 2024.02.04.-ei hozzászólása alapján kérdezem.

febr. 14. 10:47
 2/11 anonim ***** válasza:
92%
Nem csak a hőmérséklet számít, hanem például a csapadék ideje és mennyisége is. Ebben is különbözik például a mediterrántól.
febr. 14. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
92%

#1 Ezen a fórumon valaki túl komolyan vette a globális éghajlati osztályozási rendszereket. Amiknek az a céljuk, hogy nagy vonalakban meg lehessen különböztetni egymástól a bolygónkon található különféle éghajlati típusokat. A különféle osztályok kapnak egy elnevezést, amik nem feltétlen fedik a valóságot (különösen az adott osztály határterületein).

A Köppen-féle rendszerben a szerző eredetileg egy meleg és egy hideg részre osztotta a mérsékelt öv azon részét, ahol elég csapadék hull ahhoz, hogy ne kerüljön "sivatagi" vagy "félsivatagi" kategóriába. Ezek a C és D kategóriák. A választóvonalat ott húzta meg, hogy télen kialakul-e tartós hótakaró, eszerint ő az "enyhe" és a "havas" címkéket használta. A későbbiekben azonban átalakult a dolog, inkább a 0 °C-os határt kezdték használni, valamint az elnevezések is megváltoztak. A D kategórián belül további felosztás, ha legfeljebb három hónap van 10 °C felett (nagyon rövid nyár, hosszú tél), akkor "szubpoláris", egyébként "nedves kontinentális". Ez csak egy elnevezés, nem alkalmas arra, hogy egy éghajlat óceáni/kontinentális jellegét jellemezzük vele (a "sivatagi" vagy "félsivatagi" elnevezésű területeken általában sokkal erősebb a kontinentális jelleg, mint a "nedves kontinentális" területeken). Erre sokkal inkább olyan mérőszámok használatosak, mint például a legmelegebb és leghidegebb hónap hőmérsékletének különbsége.

Magyarország esetén végképp értelmetlen alkalmazni ezt a felosztást, ugyanis nemcsak hogy 0 °C közelében van a leghidegebb hónap középhőmérséklete, hanem egy másik fő választóvonal is itt húzódik, mivel 22 °C körüli a legmelegebb hónap középhőmérséklete. Eszerint tehát 4 különböző éghajlatba esnek az országunk térségei, az újabban szokásos elnevezésekkel Győr éghajlata "óceáni" (január +0,3 °C július +21,6 °C), Siófok "nedves szubtrópusi" (január +0,2 °C július +22,9 °C), Szolnok "forró nyarú nedves kontinentális" (január -0,5 °C július +22,6 °C), Miskolc pedig "hűvös nyarú nedves kontinentális" (január -1,3 °C július +21,3 °C).

Komplett hülyeség, nincs 4 különböző éghajlat az országban, minimálisak az eltérések, az egész országunk egyetlen éghajlathoz tartozik, mely átmenet a mérsékelt öv hidegebb és melegebb része között, valamint átmenet a mérsékelt öv óceáni és kontinentális része között.

febr. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Még valami, jelenleg nincs olyan hely az országban, amely technikailag a "mediterrán" kategóriába esne, és valószínűleg akkor sem lesz, ha a mostanihoz képest sokat melegszik az éghajlatunk. A mediterrán éghajlatnak ugyanis az az egyik fő jellemzője, hogy a nyár sokkal-sokkal szárazabb, mint a tél. Miközben nálunk nincs ilyesmi, egyrészt bármelyik hónap hozhat aszályt is és kiadós csapadékot is, másrészt egy-egy konkrét év legcsapadékosabb hónapja általában a melegebbik félévre esik (többnyire vagy valamelyik nyári hónap, vagy a május, vagy a szeptember szokta vinni a pálmát).
febr. 14. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

"átmenet a mérsékelt öv óceáni és kontinentális része között"

de most akkor kettő van? Általánosban valamikor 62-ben úgy tanultuk, hogy Sopron meg Nyíregyháza az nem egyforma éghajlatú.

febr. 18. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

#5

Nincs kettő, globális mércével egyetlen éghajlatunk van, amelyet sem telibe óceáninak, sem telibe kontinentálisnak nem lehet nevezni, mert átmenet a kettő között.

Ha kizárólag hazánk területét nézzük és osztjuk fel egymástól (kis mértékben) eltérő éghajlatú körzetekre, lehet értelme egy olyan kijelentésnek, hogy Sopron és Nyíregyháza nem egyforma éghajlatú. De ha kicsit is tágabb környezetet nézünk, ezek elenyésző különbségek (1-2 °C középhőmérséklet eltérés télen Sopron, nyáron Nyíregyháza javára, kb. 10-20 % átlagos csapadék eltérés) - ha ezeket eltérő éghajlatnak tekintjük, akkor csak Európán belül több ezer különálló éghajlatot kéne megkülönböztetnünk.

febr. 19. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
52%
Azért ennél sokkal több a különbség, de hát hagyjuk akkor. :D
febr. 19. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
#7 Nyilván az összes többi éghajlati elem is valamelyest különbözik, de bármelyiket is vizsgáljuk, nem változik a #6-os válasz konklúziója.
febr. 19. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 NTBS ***** válasza:
53%
Ezen a komoly szakértők is vitatkoznak.
febr. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
53%

"nem változik a #6-os válasz konklúziója"

Pont ezt mondtam, hogy dehogynem.

Ja, "valamelyest" különbözik. :D Mint a dobostorta a búcsúban kapott pofontól. :D

Voltunk Nyíregyházán egyszer nyáron, reggel plusz három fok volt, majd megfagytunk. Eszünk ágában sem volt egy zsák meleg ruhát vinni Budapest környékéről. Itt átlag nyári hajnalban, 16 celsiusban, az ember rövidujjúban ment dolgozni hatkor. Az egy pullover a plusz háromban semmit nem ért. Délben Nyíregyházán már döglesztő hőség volt.

febr. 22. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!