Az normális, hogy ilyen meleg van Februárban?
Kérdező inkább néhány dolgot jobb általánosan megnézni hozzá, mint leragadni egy annyira egyszerű tárgyalásmódnál, mint a "normális-e", és, hogy ne olyan szappanoperákra jellemző attitűdökbe ragadjon a téma, mint "jajj mind meghalunk"...
Röviden:
- Nincs olyan, hogy "normális" időjárás vagy klíma.
- Változást tapasztalunk az időjárásban és a trendekben is.
- Változtak az évszakok.
- A klíma mindig változott és változni is fog (nem is kicsit).
- Mit mutatott meg a paleoklimatológia a jelenre értve.
A "normális" időjárás, vagy klíma valóban egy nagyon homályos és hétköznapi kifejezés a témában. Mondhatjuk, hogy volt már ilyen, tehát normális és mondhatjuk, hogy ritkán volt ilyen tehát nem normális. És ebben a becsapós a "normális" nem igazán meghatározott, megbeszélt értelmezése és mindenki azt ért bele amit akar, ami szerinte az. Nyilván talányos lesz az egész ahogy van.
Inkább kérdező előbb nézd meg azt, hogy az alapvető időszakolásuk hogyan van a tudományokban. Sokkal jobban el tudod helyezni a dolgot. És szerintem hiánypótló sokszor pont az ami alapvető. Három fő terület...
IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS
Néhány napot jelez előre nagyobb pontossággal. Konkrét időjárást jelez és viszonylag pontos (pár napra 80-90 % körül). Meteorológus végzi az előrejelzést.
SZEZONÁLIS ELŐREJELZÉS
3 havi előrejelzés, ami a következő évszak előrejelzése. Pontossága az időjárás előrejelzés és a klíma előrejelzés közötti. Kevésbé részletes, csak trendeket jelez.
KLÍMA (ÉGHAJLAT) ELŐREJELZÉS
30 éves átlaghoz viszonyítja (Climatological Standard Normal) a változásokat. 50-100 évet jelez előre. Ez sem konkrét időjárást jelez, hanem átlagot és trendeket. Pontatlanabb az előbbieknél. Klimatológus végzi (klimatológia, éghajlattudomány). Még komplexebb, mint az időjárás előrejelzés és még kevésbé részletes mint a szezonális előrejelzés.
Vagyis vannak különféle időtartományok amiben az időjárást tudjuk nézni. A "normális" értelmezése nyilvánvalóan a saját életünk tapasztalataihoz van viszonyítva és teljesen mást vélnénk "normális" időjárásnak és évszaknak, ha több ezer évvel ez előtt élnénk. Az időjárás is változik rövid távon és a szezonális is változik és még a hosszú távú klíma is változik. Ezek mindegyike változik. Amire te a kérdést kiírtad az vélhetően a középső tartományra értendő és a szezonális klímáról szólt.
A hosszabb távú átlagot a klimatológia az utóbbi 30 év adataiból átlagolja. Mivel a klimatologia sem tud olyat, ami normális, hanem harmnic év átlagát veszik viszonyítási pontnak (de nem normálisnak!). Ezt követően a 30 éves átlaghoz képest kimutatják, hogy melegedik vagy sem, de viszonyítási pont az kell hozzá.
Ha megnézel egy 800 000 éves diagramot láthatóan fel-le ugrál a hőmérséklet. Ha annak egy részletét kinagyítjuk, akkor az is fel-le ugrál és ha még azt is kinagyítjuk, hát az is fel-le ugrál. Itt a diagram és szerinted hol lenne a normális?
NASA Earth Observatory (de máshol, a wikin is fent van)
Az alsón csak 1500 év van kiemelve a felső egész kicsi részletéből és részletezve. De az alsó is már eleve ahogy van is egy nagy távú csúcs részlete a felső diagramból. Önmagában az alsó kissé félreérthető, mivel egy vízszintes környéki vonalat mutat, de az eldő diagramból bármit kiemeleünk ott is lesznek rövid ideig tartó nagyjából vízszintes időtartamok.
Itt egy másik részeltesebb diagram bal oldalon az időszámításunk kezdete mint 0, és a jobb oldalon a piros a modern kori mérések külön jelölve. Tehát itt a 2000 évben nagyságrendileg nem volt hidegebb, mint most, ezt látni rajta. Sőt volt ugyanilyen meleg is és nem is egyszer. Az ókorban például melegebb volt mint most (Roman Warm Period), bár attól függ melyik kort nézzük. 1000 éves tartományban most van melegebb, ha visszább megyünk akkor meg az ókorban volt melegebb.
Ha még visszább megyün az elmúlt 4000 évben is melegebb volt, mint most.
Az utolsó 10 000 évben is ugrált a hőmérséklet elég rendesen, viszont volt 9000-7000 év környékén egy hidegebb periódus. Előtt pedig - a diagram bal oldalán volt a jégkorszak - ott lefelé mutat a görbe is és itt csak a jégkorszak végét mutatja.
( [link] )
A normális helyett inkább a jelenlegi civilizációnk számára megfelelőről lehet beszélni, vagy általában az embereknek, állatoknak és növényeknek kedvezőről. De a normális kissé félreérthető olyan módon, mintha a természetben is lenne normál klíma vagy időjárás. Persze mellékesen megjegyezhető, hogy lehet, hogy van olyan, csak azt nem tudjuk, hogy milyen is és a nagy fel-le ugráló trendekben hol helyezkedik el. Inkább vehetjük úgy, hogy olyan nincs, mert folyamatosan változik és nem is kicsit.
Viszont változást azt tapasztalunk a kevesebb havazásban és enyhébb telekben. Nyáron meg több a száraz és forró időszakunk. Még a négy évszak aránya is változik a két melegebb évszak javára, vagyis hosszabb a tavasz és a nyár. Idézek neked néhány fontosabb részt az Európai Környezeti Információs és Megfigyelő Hálózat (EIONET)oldaláról, de érdemes átolvasgatni.
"50 nappal hosszabb a nyár, mint a hetvenes években"
"Az ősz jelentősen, a tavasz mérsékelten rövidült Magyarországon az elmúlt évtizedekben, az évszakok elcsúszásának nyertese egyértelműen a nyár – állapítható meg az elmúlt öt évtized hőmérsékleti adatainak elemzéséből."
"Az ősz jelentősen, a tavasz mérsékelten rövidült Magyarországon az elmúlt évtizedekben, az évszakok elcsúszásának nyertese egyértelműen a nyár – állapítható meg az elmúlt öt évtized hőmérsékleti adatainak elemzéséből."
"A legnagyobb mértékű csökkenést az ősz szenvedte el."
"Az adatokból jól látszik, hogy a változás trendszerű: "
"Fél évig tartó nyarak jöhetnek a Föld északi féltekén"
( [link] )
Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA)
"Folyamatosan változó éghajlatunk megfejtése"
"Ha van valami, amit a paleoklíma rekord mutat, az az, hogy a Föld éghajlata folyamatosan változik."
"A paleoklímák tanulmányozása különösen sokat segített annak kimutatásában, hogy a Föld éghajlati rendszere néhány év vagy évtized alatt drámaian eltérő állapotok között elmozdulhat."
"Amerikából származó fagyűrűk és tavi üledékek feljegyzései azt mutatják, hogy az elmúlt ezer év során több évtizedes léptékű "megaszárazság" is előfordult. Ezekben az időszakokban a tartós aszályok sokkal tovább tartottak, mint bármelyik aszály, amelyet a műszeres rekordok időszakában tapasztaltunk. A múlt „éghajlati meglepetéseinek” megértése kritikus fontosságú, hogy elkerüljük, hogy a jövőben meglepjen minket a hirtelen klímaváltozás."
( [link] )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!