Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért "eröltetik" a lefúrást...

Miért "eröltetik" a lefúrást a kutatók az Europa holdon?

Figyelt kérdés

Miért nem vizsgálják inkább leszálló szondával a jeges felszínéből vett mintákat (mint pl ahogyan azt már a Marson is csinálják), vagy hoznak a jeges felszínéből mintát a Földre olyan helyről, ahol a legfiatalabban kialakult repedések vannak, vagy ahol a legfiatalabb vízfeltörések találhatók a felszínen.

Egy ilyen - alulról a jégfelszín közelébe került - mintában is lehetnek - megfagyott állapotban - életre utaló maradványok, nem?


Ez a vastag jégpáncél átfúrása borzasztóan energiaigényes művelet.



2024. febr. 2. 11:56
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem először így is fogják csinálni, mert több kilométer jég átfúrása/átolvasztása nem tréfadolog, jelenleg a világ pénze is kevés lenne ilyen küldetésre.
2024. febr. 2. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Mi az, hogy erőltetik? Nem is létezik ilyen, mégis miről beszélsz?


Ez egy 2001-ből származó felvetés, ami az elmúlt 23 évben még csak a koncepció fázisig sem jutott el. Nem foglalkozik vele senki, erőltetni meg főleg nem erőltetik.


Jelenleg kizárólag egyetlen misszió van kilátásban, de az még csak le sem száll, hanem csak vizsgálja.


Jelenleg semmilyen felszíni misszió nincs kilátásban, mivel nem is ismerjük a felszínét. Nem lehet még csak koncepciót tervezni sem egy olyan égitestre, aminek nem ismerjük a felszínét. Egyesek azt gyanítják, hogy a felszínét magas jégtüskék borítják, ami jelentősen ellehetetlenít bármilyen célú felszíni küldetést. Amíg ilyen alapvető kérdések sincsenek tisztázva, addig az égvilágon senki sem tervez, főleg nem "erőltet" semmit.

2024. febr. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
#2 NASA Europa Lander
2024. febr. 2. 15:59
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#3


1. Ebben a koncepcióban nincsen semmilyen mélyre fúrás. 10cm-es mélységből venne mintákat.


2. Ha nem tudsz angolul, keress egy magyar oldalt, vagy használj fordítót. "Proposed" = "javaslat", azaz nem létezik, csak fel van vázolva egy koncepció. Nincsen sem elfogadva, sem finanszírozva, nem folyik vele kapcsolatban munka, nem dolgoznak rajta, nem történik semmi. Csak egy papírra vetett ötlet, semmi több. "If financed and developed" = "Ha finanszírozzák és kifejlesztik", figyeld a feltételes módot.


3. Amire te azt írtad, hogy "erőltetik", az továbbra sem létezik.

2024. febr. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Többfajta koncepció is létezik, most néztem utána a NASA oldalán. Még szipi-szupi mini extrém nyomásnak is ellenálló tengeralattjárót is küldenének az Europa óceánjának a fenekére, hogy ott is kutakodjanak, ha szükséges.

Egy szóval sem állítottam, hogy már bármi is készen várná, hogy elindítsák a Europa-ra. Teljesen felesleges ez a kötekedő hangnem.

Most láttam egy Kiss László előadást, ahol Ő beszélt erről a NASA projektről, ami a 30-as években lenne aktuális és ennyi.

Régebben láttam egy dokut, ahol egy kutató beszélt arról, hogy milyen fúrót fejleszt a NASA megbízásából, amivel majd az Europa-n fúrnák a jeget. Volt valami mini radioaktív fúrófej, ami felolvasztaná a jeget maga előtt és így haladna lefelé. Ezzel kapcsolatban tettem fel a kérdésemet itt a GYK-n, hogy esetleg valaki tud-e már egyéb érdekes részleteket a projektel kapcsolatban.

Köszönöm a felvilágosításodat a témával kapcsolatban!

2024. febr. 2. 17:42
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

#5 Igen, az a "szipi-szupi mini extrém nyomásnak is ellenálló tengeralattjáró" is a 2001-es felvetés része. Semmi jelentősége nincsen. Jelenleg nem létezik olyan projekt.


"a 30-as években lenne aktuális"

Semmiképpen sem. Mint írtam, még fel sincs térképezve a felszín. Mégis hogyan küldenének oda bármit, ami landolhatna, ha még csak nem is ismerik a felszínt? A felszín feltérképezése lesz a Clipper feladata. Ha semmi nem jön közbe, azt idén év vége felé fellövik, 2030-ban ér az Europához és 2034-ig tart a küldetés. Bármilyen landoló eszközön való gondolkodás csak ekkor fog elkezdődni. Ez a 30-as évekbeli landolás kb. annyira reális, mint hogy idén Marsra szállnak emberek. Még egy 50-es becslés is erős optimizmus lenne.


"egy kutató beszélt arról, hogy milyen fúrót fejleszt a NASA megbízásából"

Nincs jelenleg ilyen. Nem tudom ki volt ez és milyen doku, de hogy nem éppen megbízható forrás, az biztos. Mint írtam, még azt sem tudják, hogy lehet-e egyáltalán landolni a felszínén. A NASA miért ölne pénzt egy olyan fejlesztésbe, amiről pár éven belül lehet kiderül hogy haszontalan? A kutató mégis hogyan fejlesztene ki valamit egy olyan felszínre, amit nem is ismernek? Kb. olyan mintha a Föld felszínét nem ismernénk, ide küldenének egy homokba fúrásra alkalmas eszközt, miközben itt minden kő. Nem sok értelme van...

2024. febr. 2. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!