A telihold befolyásolja az alvást?
Semmi.
Ugyanolyan legenda, mint a farkasember.
Bármennyire is azt szeretném mondani, hogy ez bullshit, de a tudományos kutatások sorra hozták ki, hogy bizony-bizony van hatása a teliholdnak, és nemcsak az alvásciklusra. Itt egy összefoglaló cikk erről, telis-tele hivatkozásokkal:
Én speciel nem érzem a változást, de vannak emberek, akikre úgy tűnik, hatással van.
Nálam sok mindent befolyásol:
a menses lefolyását,
nem tudok aludni, éber vagyok hajnalig.
"A telihold befolyásolja az alvást?"
Ezt lehet statisztikailag elemezni. Amire az átlagembernek nemigen van lehetősége.
Vagy vélhető ok okozati összefüggést keresni.
A telihold kapásból 2 dolgot jelent:
1. A Hold és a Nap a Föld ellentétes oldalán tartózkodik. Ez ugyan a gravitációs hatása miatt sokat jelent az óceánoknak, de egy olyan kisméretű valaminek, mint az ember - valószínűleg semmit.
2. A Hold erősebb fénnyel világít. Az éjszakák világosabbak. Ha éppen nincs sok felhő az égen. Vagy nem húzzuk be a sötétítő függönyt.
Ennek ellenére lehet találni ok-okozati összefüggést: A szürkületi ragadozók telihold környékén hosszabb ideig tudtak vadászni. Ezért evolúciós előnyt jelenthetett, ha a potenciális áldozatok kevésbé mélyen aludtak. Ezért alkalmazkodhattak a Hold ciklusaihoz.
Nem csak közvetlenül a fényerősséghez, mert felhős napok után bármikor jöhetett egy derült éjszaka. Ez az alkalmazkodás genetikailag is átöröklődhetett a mai emberbe.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!