Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik altalunk ismert bolygon...

Melyik altalunk ismert bolygon van szamunkra megfelelo levego(oxigen)?

Figyelt kérdés
Van egyaltalan ilyen?
2024. jan. 21. 05:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyenlőre csak egy ilyen bolygót ismerünk - a Föld nevűt!
2024. jan. 21. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
52%
Nincs több, és nagyon nagy szenzáció lenne, ha találnánk. Ott ugyanis garantáltan van élet.
2024. jan. 21. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Psycho ***** válasza:
100%

A Naprendszerben egyértelműen nincs, de az eddig felfedezett olyan exobolygók közt sincs, amelyeknek elemezni tudtuk a légkörét.


#2-nek abban igaza van, hogy nagy szenzáció lenne. Abban nincs, hogy ott GARANTÁLTAN van élet. A magas légköri oxigénszint valóban egy jelentős biomarker, de nem egy mindent kizáró, perdöntő bizonyíték.

2024. jan. 21. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mi más okozhat még ilyet?
2024. jan. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Psycho ***** válasza:
100%

#4: sok múlik azon, hogy a protoplanetáris korong anyagösszetétele milyen, vagyis "miből lett a cserebogár"? Az már tudjuk, hogy simán lehet az eredeti anyagfelhőben oxigén is, amiből aztán kialakul a bolygó.


[link]


Ez persze csak számítógépes modellezés, de az jött le belőle, hogy 3 módon is kialakulhat élet nélkül a "magas" légköri oxigénkoncentráció:


1) Az első forgatókönyv egy Waterworld bolgyó, ahol az óceánok térfogata legalább 50-szer nagyobb, mint a földi. A rengeteg víz kéregre ható nyomása leállítja a geológiai aktivitást, ami pedig így megállítja azokat a folyamatokat, amik oxigént vonnának ki a légkörből. Így megmarad az eredeti oxigén a légkörben.


2) A második forgatókönyv az előző ellentéte: egy száraz, sivatagi bolygó. Miután megszilárdul a felszín, majd' 1 millió éven át vízgőz lesz a bolygó atmoszférája. Ez pedig ugyebár egyfajta oxigénraktár. A napfény végül lebonjta a vízmolekulákat oxigénre és hidrogénre. Utóbbi, mivel jóval könnyebb, "megszökik" az űrbe. Mivel a bolygó szilárd sivatagi felszíne nem tudja eltávolítani az oxigént, az az atmoszférában marad.


3) A harmadik lehetőség pedig, ha a bolgyó kezdetben jóval magasabb CO2-H2O aránnyal rendelkezik, mint a korai Föld. Lényegében elszabadul az üvegház-hatás (kb. mint a Vénuszon) és túl meleg lesz ahhoz, hogy óceánok alakulhassanak ki. Szintén túl meleg lesz ahhoz, hogy olyan kémiailag aktív anyagok keletkezhessenek/létezhessenek a bolygó köpenyében, amik különböző kémiai reakciókon keresztül megkötnék az oxigént. Ehelyett ezek az atmoszférában maradnak, ahol nem tudják megkötni az oxigént, azaz megmarad.


Ettől függetlenül persze az oxigén még mindig az egyik legjobb biomarker, de nem lehet egyenlőségjelet tenni, hogy oxigén = élet.

2024. jan. 21. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez rendben van - de jól tudom, hogy idáig egyetlen oxigénes bolygót se találtak?

Tehát, ha majd találunk egyet, akkor bőven megéri akár külön távcsöveket építeni rá, amelyek csak ezt a bolygót vizsgálják folyamatosan?

2024. jan. 21. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Psycho ***** válasza:
100%

Hogyha pontosak akarunk lenni: találtak már, de azok gázóriások. Legjobb tudomásom szerint földszerű kőzetbolygón egyelőre még nem találtak oxigént.


Kizárólag emiatt új távcsövet nem fognak építeni, de a meglévőek közül néhánnyal minden bizonnyal alaposabban is meg fogják majd vizsgálni az adott bolygót, amikor találnak ilyet.

2024. jan. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!