Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A jövőben lesz lehetőség...

A jövőben lesz lehetőség olyan űrturizmusra, hogy biztonságos távolságból meg lehessen nézni egy fekete lyukat?

Figyelt kérdés
2019-ben elkészült az első fotó a fekete lyukról. Ebből fakadóan van olyan távolság tőle, ahol biztonságosan látható?
jan. 6. 07:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Nem lesz ilyen lehetőség.
jan. 6. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

#1


Miért?

jan. 6. 07:57
 3/11 anonim ***** válasza:
51%
A jövőben sokminden lehetségessé válhat :))
jan. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
18%
Lehetetlen. Egyszerű fizika. A feketelyuk elnyel mindent, a fényt is. Amit látunk, az a szemünkre visszaverődő fény az adott tárgyról. Érted hogy mi a probléma?
jan. 6. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
87%

A jövőben sok minden lehetséges, de a mai fizikai tudásunk szerint a legközelebbi fekete lyuk olyan messze van, hogy az utazási idő beláthatatlan. A hold elérése is kihívás a mai technikával.

Ha a fizikában és a technológiában nem lesz nagy áttörés, akkor ekkora távolság leküzdése nem lehetséges belátható idő alatt.

Olvastam egy tervet arról, hogy űrszondákkal tesztelnék a fekete lyukakat, mint időgépet. A terv az annyi lett volna, hogy az űrszonda elindul és a fekete lyukat megkerülve úgy jönne vissza, hogy röviddel az indulás után érjen vissza. A terv már ott bukott meg, hogy annyi ideig üzemképes maradjon, amíg elér a fekete lyukig. A Voyager szondák évtizedek óta úton vannak, de még mindig nem hagyta el azt a térrészt, ahol a Nap gravitációja a meghatározó.

A meghajtásoknak ahhoz is nagyot kéne fejlődni, hogy sok nagyságrenddel gyorsabban lehessen haladni, hogy csak az Alpha Centauri rendszerbe el lehessen pár száz év alatt jutni.

jan. 6. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
94%

Attól függ mi számít közelnek:D


De amúgy sok nêznivaló nincs rajta ha nincsen anyag körülötte amit éppen beszippant.

jan. 6. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
82%

Aligha lesz olyan olcsó az energia valaha is, hogy akár csak a Marsra ellátogatni turistáskodás céljából egy egyszerű embernek megfizethető legyen.

A legközelebbi fekete lyuk pedig hál istennek igencsak messze van.

jan. 6. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
90%

"Olvastam egy tervet arról, hogy űrszondákkal tesztelnék a fekete lyukakat, mint időgépet. A terv az annyi lett volna, hogy az űrszonda elindul és a fekete lyukat megkerülve úgy jönne vissza, hogy röviddel az indulás után érjen vissza."

Ez mondjuk pont fordítva működne. A fekete lyuk közelsége miatt a szonda szemszögéből nézve felgyorsul a Földi idő, és a nagyon, nagyon távoli jövőben érne vissza.

jan. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Psycho ***** válasza:
95%

A kérdés bonyolultabb, mint elsőre tűnik, bocsi, hosszú válasz lesz.


Rögtön szögezzük le, ez nagyon-nagyon távoli jövő. Egyelőre azzal is meggyűlik a bajunk, hogy a Marsra eljussunk. A mai dátummal legközelebbi ISMERT fekete lyuk pedig 1560 fényévnyire van. Minden bizonnyal van közelebbi is, csak hát igen nehéz őket megtalálni.


Hogy miért? Kétféle fekete lyuk létezik: amelyik aktív, és amelyik nem. Előbbit könnyebb észrevenni. Aktív alatt azt értjük, hogy van körülötte egy ún. akkréciós korong. Anyagot szív el a környezetéből (pl. egy másik csillagtól). Ez a felgyülemlő anyag kering körülötte, elképesztő módon felgyorsul, és a részecskék közti súrlódás miatt úgy felmelegszik, hogy valósággal izzik - ennek a fénykibocsátását látod:


[link]


Ahogy az izzó vas a hő miatt vörös fényt bocsát ki, az akkréciós korong is az elektromágneses sugárzás egész széles spektrumában izzik. Ezt látod messziről, nem magát a fekete lyukat. Emiatt ezt könnyebb észrevenni. Van mit észrevenni.


A másik típust nehéz, mert az ott ücsörög a büdös nagy semmi közepén egymagában, és nem csinál semmit. Magyarán szólva nem aktív, nem bocsát ki semmi fényt. Tulajdonképpen egyedül a gravitációs hatása miatt veheted észre - gyanúsan görbül körülötte a tér, esetleg objektumok keringenek egy láthatatlan centrum körül.


Vissza a kérdésedre:

A második típusnál egész "közel" mehetnél hozzá, de mit nézel rajta? Persze érdekes látvány lehet, hogy van egy fekete folt a csillagokkal teli háttér előtt, és furán torzul a háttér képe, de nagyjából ennyi lenne az egész.

És nem szabad elfelejteni, hogy egy néhány napnyi tömegű feketelyuk kb. pár km átmérőjű - viszont a gravitációs hatása ugyanolyan, mint egy ugyanekkora tömegű objektumnak.

Értsd: ha fogod a Napot, és kicseréled egy vele azonos tömegű fekete lyukra (3km-es sugár), akkor - gravitációs szempontból - a Naprendszer köszönné szépen, ugyanúgy tenné a dolgát tovább, mint eddig (más kérdés, hogy a földi élet a napfény hiányát nem köszönné meg...).

VISZONT! Ahhoz, hogy távcső nélkül lásd a pár km átmérőjű objektumot, igen közel kéne menned hozzá. Olyan távolságra, ahol már "bajban lennél" az erős gravitáció miatt. Tehát: a Földről ugye jól látható a Nap, mert az kb 700.000km átmérőjű. Na de egy 3km sugarú dolgot nyilván nem látnál innen. Meg a Merkúrról sem.


Mi a helyzet az első típussal? Mi van, ha aktív fekete lyukhoz mész közel? Nos, mivel ezek aktívat, egész más a helyzet. Konkrétan nem is olyan egyszerű beleesni egy ilyenbe. Hogy miért? A már említett akkréciós korong energiakibocsátása miatt. NEMCSAK a látható fény tartományában sugároz, hanem kvázi a teljes spektrumon, méghozzá olyan erősen, hogy meg sem próbálom szavakkal leírni. Márpedig a nagyenergiájú sugárzás bizony-bizony nem olyan dolog, aminek a szervezeted, vagy épp az űrhajód örülne. Ez olyan mértékű tud lenni, hogy konkrétan nem tudsz közel menni hozzá, valósággal visszalök (igen, bármilyen furán hangzik, a fénynek is van tolóereje, lásd napvitorla).

Plusz, mint ahogy a tűzhöz sem akarsz túl közel menni, mert felhevít, ez is ugyanezt tenné veled, csak szorozd meg pártrilliárddal a dolgot.


Szóval igen sok technikai akadályt kellene lekűzdeni a feketelyuk-turizmus megnyitásához. Ha befektető lennék, nem ebbe fektetnék :)

jan. 6. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én tudom biztonságos távolságról nézni a fekete lyukakat.

A kertemből.

jan. 6. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!