Viharban a nyílt mezőn mennyire biztonságos?
Már sokszor láttam, hogy hiába jön egy hatalmas zivatar villámlással szakadó esővel, a mezőkön ugyanúgy vetnek-szántanak-aratnak.
Pedig a nyílt mezőn sokkal nagyobb eséllyel van kitéve villámcsapásnak egy traktor mondjuk nem? Ráadásul például egy kombájn esetében tűz is lehet a villámcsapásból ha begyullad a gabona.
Ilyenkor hogyhogy nem hagyják abba a munkát a mezőkön?
Ha minden alkalommal leállnának a munkával, amikor ki van adva a riasztás, kb. semmire sem jutnának.
A gépben a Faraday-hatás miatt biztonságban van az ember a villámtól, a tűztől valóban nem, de talán van annyi esze, ha égni kezd a búzatábla, nem abba kormányoz.
A mezei munka kemény dolog, nem nyafogósaknak való. A kapáló, kézzel dolgozó emberek valóban veszélynek vannak kitéve. Kérdés, elég nagy-e, eléggé kézzelfoghat-e ez a veszély? Hány bal/halálesetet okzott a kézi földművelés idején a villám, és mondjuk mennyit egy vágott seb, vagy hőguta? Egyik ükapám utóbbi miatt halt meg a mezőn, igaz, neki hiányos volt a koponyája a '48-49-es szabadságharc során szerzett sérülése miatt.
Manapság már nem nagyon van fülke nélküli traktor. Ezért a jármű, mint Faraday-kalicka védi az embereket. A villám meg csak akkor okozhat tüzet, ha a szabad levegőben halad. Valószínűleg a nedves gumikerék jobb vezető, mint a levegő, ezért a gabona közelében a villám nem megy a levegőben.
Gondolom ezért dolgoznak inkább tovább, mint hogy lefeküdjenek a vizes földre az esőbe.
"Hány bal/halálesetet okzott a kézi földművelés idején a villám"
Ha oda akarsz kilyukadni, hogy egyet, esetleg max másfelet, hát ki kell, hogy ábrándítsalak. Nem volt ilyen jellegű hivatalos adatgyűjtés idehaza, de az NSZK-ban volt, német precizitással:
1952 és 59 között összesen 312 halálos, 390 nem halálos
erdőszélen 76+94
szabad területen 80+55
egyéb helyeken 84+118
Horváth prof leír egy esetet, hogy Gergelyugornya mellett nyolcan húzódtak be egy csőszkunyhóba a zivatar elől, és hármat megölt egy villám.
10:50: nem erre akarok kilyukadni. A veszély valós, az idézett számok ugyan nagyok, ám hatalmas volt a dolgozók létszáma is, akik között ez adódott.
Mégis, mit tud tenni egy kapás?
Hazaballag, ha morog az ég? Egyrészt, már az is kockázatos, másrészt vagy tönkremegy, ha minduntalan kiáll a munkából, vagy kirúgják.
Visz magával egy Faraday-kalitkát? Egy összecsukható efféle mentőeszköz tizen-kilogramm, és egy hátizsáknyi térfogat. Ha mindennap viszi magával, hova rakja a napi ételét, ruháját?
Az ilyen balesetek régen bekerültek a hely népköltészetébe, de lényegileg nem volt mód a védekezésre, a föld mindig csak akkor termett, ha gondozzák, tehát másnap minden ment ugyanúgy.
Írtam, a mezei munka kemény dolog, szükségszerű veszteségnek tekintették (tekintik) az időjárás kockázatát.
Durva a hasonlatom, de ma mindenki boldogan vásárol a netről, és kevesen néznek utána, ez a kényelmünk hány futár, hány tüdőbeteg, hány rákos halálát okozza?
"mezőgazdasági munka értelmetlen esős időben"
A villámlás nem esős időben van, hanem zivatar idején, az meg hirtelen jön, és előtte nem kellett egy hetes esőnek lennie. Régen, aki reggel-este másfél órát gyalogolt a parcellájához, nem tudott két perc alatt hazarohanni a zivatar elől.
"A kérdés nem a régi időkre vonatkozott, hanem a jelenre"
A kérdés nem, de az utána való beszélgetés meg igen:
"Hány bal/halálesetet okzott a kézi földművelés idején a villám"
Te értelmetlen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!