Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért így törik a fény?

Miért így törik a fény?

Figyelt kérdés

Ebben a videóban [link] atomi szinten próbálja elmagyarázni de még ő sem mondja el hogy miért a kisebb beesési szög felé hajlik el a prizmában a fény.


A téma megértéséhez jó volna még olyan alapokat is tisztázni hogy a fénysugárnak nem számít a vastagsága , nem számít az intenzitása tehát egy db foton esetén is ugyan ez az eltérülés játszódna le?


A hullámhosszt hogy kell értelmezni egy db foton esetében ? Van e a fotonnak átmérője ?

Az elemi foton is valamilyen polarizációs állapotban van a kör és egyenes közt (két közeg nélküli üres térben) vagy a rezgési síkját folyamatosan változtatja a kör és egyenes közt?


Minden interakció anyaggal ami eltéríti az egyenestől az útját azt jelenti ahogy a filmben , hogy az atom elnyelte és egy fáziskéséssel kibocsátotta azt a fotont? A visszaverődést leszámítva.


Ha az üveg atomjai egyesével elnyelik és kibocsátják más fázisszöggel a fotont akkor az üveg belsejében nem kéne folytatódnia a fénytörésnek és körbe körbe köröznie ? Miért marad meg egy fénysugár irányultsága egy adott közegben?



#fénytan #foton #fénytörés #freshnel #qantumfizika
2023. dec. 22. 18:39
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A kérdéseidre a fizikakönyvekben található "optika" című fejezet beható tanulmányozása adja meg a válaszokat - ezért terjedelmi okokból kifolyólag nem bocsátkoznék itt hosszabb eszmefuttatásokba. Bevezetőnek ennyi:


- Egy fotonnak is van definiált hullámhossza/frekvenciája.

- Egy fotonra is érvényesek a makroszkopikus optika törvényei.

- Az eltérítést rugalmas részecskeütközésnek értelmezzük, nem pedig elnyelésnek/kibocsájtásnak.

- Az elemi fotonnak nincs körös polarizációja, csak lineáris.

2023. dec. 22. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Sok kérdést tettél fel, a fénytörés okáról tudom, az eltérő optikai sűrűségű közegben érvényes fénysebesség különbsége okozza.

A harckocsis példa jó, Gamow is ezt használta a hatvanas évek végén. Ő alakzatban haladó csapatként ábrázolta a közeghatáron áthaladó fény hullámait. Ha ferde szögben érkezik, a kis harckocsiknak ahhoz, hogy az új közegben is megmaradjon az alakzat, a sűrűbb közeg irányába kell kanyarodniuk.

[link]

2023. dec. 22. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

"Az eltérítést rugalmas részecskeütközésnek értelmezzük, nem pedig elnyelésnek/kibocsájtásnak."


Ez az hogy ha rugalmas ütközés térítené el akkor 1 nem abba az irányba térülne el 2 akkor minden atomon össze vissza pattogna .Nem ez történik ,az üveg belsejében egyenesen halad ,a megtörést csak a közeghatáron szenvedi el.


"megmaradjon az alakzat, a sűrűbb közeg irányába kell kanyarodniuk."

Csakhogy ennél ha rövidebbre veszed a hullámfrontokat akkor is ugyan akkora szöggel térül el ,a valóságban meg nem így van ,a kék fény jobban eltérül .



És tudom hogy van egy ezer oldalas könyv ,megnéztem a videót ,pont azért kérdezem mert ez a videóból kimaradt és olyan könyvet ha szereznék sem valószínű hogy meg tudnék emészteni.

2023. dec. 22. 21:19
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első kérdésre a videósorozat 4. részében válaszol: [link]


– A téma megértéséhez jó volna még olyan alapokat is tisztázni hogy a fénysugárnak nem számít a vastagsága , nem számít az intenzitása tehát egy db foton esetén is ugyan ez az eltérülés játszódna le?

Érdemes lehet megnézni az első két részét is a videósorozatnak… Ugye itt nem is fénysugarakat vizsgál, és az első két részben azt is tisztázza, hogy a síkhullám-közelítéshez fontos, hogy „sok” atomnyi legyen a gerjesztés szélessége.

Egy darab foton esetén elég más lenne a helyzet, ami itt az elektromos térerősségvektor nagysága volt, az annak a valószínűségével lenne arányos, hogy arra megy a foton. (Legalábbis nagy vonalakban.) Van ennek a matematikus srácnak egy polarizációval kapcsolatos videója, amit a Minutephysics csatornával közösen csinált, az adhat egy érzést, hogy hogyan kapcsolódik össze a kvantumos leírás a klasszikussal, és hogy melyikben mi történik. [link] Illetve nyilván a Feynman-előadás, amire többször hivatkozik ebben a videósorozatban is, az jobb eséllyel ad választ erre a kérdésre.

Viszont látod, hogy már ebben a klasszikus videóban is elsunnyogja a matekot (avagy pontosan hogyan oldjunk meg másodrendű inhomogén differenciálegyenleteket), a kvantumos tárgyaláshoz még több kell, és arra sajnos nincs lehetőségem/szakértelmem, hogy ebben kielégítő segítséget adhassak, főleg nem egy GyK-s hozzászólásban.


– Ha az üveg atomjai egyesével elnyelik és kibocsátják más fázisszöggel a fotont akkor az üveg belsejében nem kéne folytatódnia a fénytörésnek és körbe körbe köröznie ? Miért marad meg egy fénysugár irányultsága egy adott közegben?

Szerintem ez is kiderül, nem emlékszem, hogy az első vagy a második részben, de ugye ugyanarról van szó, hogy síkhullámról beszélhessünk, ahhoz az kell, hogy a forrásban sok egymással egyszerre oszcilláló töltés legyen egy síkban, és ha így mozognak a töltések, akkor síkhullámot gerjesztenek.

2023. dec. 22. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!