Segítségre lenne szükségem egy feladathoz,ami az, hogy állítsak elő 2-pentanolt valamilyen alkénből. Úgy érzem amit előállításnak leírtam jó lehet, de a megoldókulcsban más van feltüntetve. Megmagyarázná valaki, hogy miért az a reakció játszódik le?
Figyelt kérdés
Ennek a feladatnak a megoldókulcsában a pent-1-én-ből van előállítva 2-pentanol aminek az előállításához higany (II) acetátot és THF-H2O-t adnak első lépésben, utána pedig NaBH4/OH- adnak hozzá.
Az általam felírt reakcióban 2-penténből állítom elő a 2-pentanolt első lépésben borán-tetrahidrofurán második lépésben pedig hidrogén peroxid/OH- hozzáadásával.
A kérdésem az lenne, hogy lehetséges-e az általam felírt reakció, ha nem miért nem? Mi a magyarázata annak hogy az 1-penténnel való előállítás van megadva a megoldókulcsban illetve, ha így az ez az előállítás egyszerűbb akkor az miért van?
2023. dec. 3. 20:01
1/5 anonim válasza:
A te véleményed szerint az általad preferált reakcióban mennyi az elméleti kitermelés?
2/5 Zcom09 válasza:
A te verziód elméletben közel 50/50 arányban adna 2 és 3-pentanolt. Működne, lehet el is fogadják, de a gyakorlatban nem ez a legjobb megoldás. A megoldókulcs verziója szelektíven adja a célterméket.
3/5 anonim válasza:
Érdekes, hogy még a második válasz is kapott bőven lepontozást. Hasonló véleményen vagyok mint a #2-es, csak én amiatt kérdeztem vissza, hogy a válaszoló vajon tudja-e? Szerettem volna az ő értékét látni. Én voltam az #1-es. A két válasz közti pontozás-különbség jól mutatja, hogy még ide is olyanok járnak pontozni, akiknek halvány lila gőzük nincsen arról, amit véleményeznek. [Mondjuk amúgy is tojok a pontozásra, meg a szamarakra. Csak érdekesnek tartom, hogy miért a tudományok rovatba jár nyomkodni valaki, ha csak a focihoz ért.] Mert jól láthatóan sokan nem értették meg a kérdést :-) És csak a #2-es tudta megválaszolni...
4/5 A kérdező kommentje:
Sziasztok! Közben én is rájöttem, hogy a szelektivitás miatt nem jó az amit felírtam. A megoldókucsban használt Markovntikov-szabály miatt az OH-csoport a jobban szubsztituált szénhez kapcsolódik/kötődik, ezáltal szelektíven keletkezik a 2-pentanol és az izomerek képződése/keveredése kiküszöbölhető. Ezzel szemben az én megközelítésemben 2-pentanol mellett 3-pentanol is ugyanolyan arányban ott lesz mert a kettős kötésben részt vevő mindkét szénatomon hasonló szubsztitúció megy végbe. Köszönöm szépen a válaszokat.
nov. 5. 16:24
5/5 A kérdező kommentje:
Helyesbíteném magam: Szóval a mechanizmuban érvényesülő Markovnyikov szabály miatt lesz a megoldókulcsban lévő reakció régioszelektív. :)
nov. 5. 16:30
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!