Mennyi idő alatt fordul meg a tengelye körül a Föld, illetve mennyi idő alatt tesz meg egy teljes kört a nap körül?
"Az 1, 2 és 3-as válaszok pedig teljesen jó válaszok. Csak a pontosság mértéke lehet további variánsa és ebből adódóan az, hogy kiknek kell választ adniuk. Egy kisgyereknél tényleg elég a 24 óra és a 365 nap, sőt életkortól függően ez még nagyon jó tejesítmény is lehet. Míg egy NASA csillagászati röppálya számításnál már tíz tizedes környékén számolnak és ott a fenti pontosság is kevés."
Nem akarok nagyon szőrszálhasogató lenni, de a hétköznapi értelemben vett 1 nap, az nem egyenlő azzal, hogy a föld egyszer forog egyet a tengelye körül. Mivel a hétköznapi életben vett "1 nap" az 361°-os forgásnak felel meg, mert akkor lesz a nap újra "ugyanabban" a pozícióban, mivel a Föld elmozdult annyival a keringése során.
Nyilván nem alsós kisgyerekekhez szól a kérdés, valószínűleg még hülyének is néznék, ha azt mondaná, hogy egy teljes keringési idő a Nap körül az 366 nap.
Mintahogy engem is kiröhögött anno az egész osztály a tanárral együtt, mikor a tanár kérdésére, hogy télen vagy nyáron vagyunk közelebb a Naphoz, azt válaszoltam, hogy télen. :D
"Nem akarok nagyon szőrszálhasogató lenni, de a hétköznapi értelemben vett 1 nap, az nem egyenlő azzal, hogy a föld egyszer forog egyet a tengelye körül."
Ilyet itt senki sem mondott. :) A ponotsság és mérési pontosság lett felhozva - már ha érted, hogy mi az. Esetleg nézz utána.
A helyzet az, hogy tényleg nincs szükség a hétköznapi életben mindig a mérhetőség végső legpontosabb számaira. Egy időjárás jelentés is csak simán 24 órára szól, amit lehet, hogy még ennyire sem adnak meg számokkal, csak annyit mondanak, hogy "holnap".
Az iskolai példa is helyes, mert egy kis alsós esete és követelménye is más, és más egy nyolcadikosé és egy csillagásznak tanulóé is más. Nem bonyolult ez.
Hogy kihez szól a kérdés az is okés és erre adtak teljesebb választ és elvileg az is benne van, amire te értetted. A tanárso eseted meg hááát - :) oké hát előfordul, de nem precedens eset, inkább kivétel.
Amúgy így kérdezted:
"Ti erre a két kérdésre milyen választ adnátok?"
És nagyon jó átfogásúan hasznos válaszokat írtak. :)
Ez meg talán megtévesztett:
"de erre a konkrét kérdésre a válasz ... nap lenne."
Az nem annyira a "konkrét" amit azért több értelemben is használunk, hanem az "egy pontosabb" válasz. És van még pontosabb is a sok sok tizedesig. Helyeztfüggő, hogy hány tizedesre van vagy lehet szükség a válasznál.
"télen vagy nyáron vagyunk közelebb a Naphoz"
Egy tanárnak ilyet tudnia kell! Vagy ne hozza szóba, ha nem biztos benne.
#15
Mentségére szóljon hogy alsós tanár volt és nem is természettudományt tanított
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!