Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az agyat biztos meg lehet érteni?

Az agyat biztos meg lehet érteni?

Figyelt kérdés

Mármint itt most nem valami ezoterikus dologra gondolok, tisztán fizikalista/materialista/tudományos szempontból/háttérrel kérdezem, hogy biztos lehetséges fogalmi szinten megérteni vagy olyan matematikai vagy egyéb modellt alkotni rá, amire azt mondanénk, hogy értjük? A fizika törvényei egyszerűek, mert a jelenségeket egy-egy törvény magyarázza, é ezért léteznek jó modelljeink a tudomány sok területén. Lehet hogy az agy működését is csak néhány egyszerű törvény írja le, és nincs szükség kvantummechanikára és ilyesmire sem, viszont olyan sok neuronból áll, és emiatt olyan komplex, hogy soha nem érthetjük meg. Egy cikkben olvasom az alábbit:

Bár az emberi agy évszázadok óta a tudományos érdeklődés tárgya, működésének és összetettségének megértése még csak a felszínt karcolja.


Szóval mi van ha fölsöleges, és elérhetetlen cél felé megyünk. Lehget hogy a mesterséges intelligencia, ami egyfajta másolás csak az egyszerűbb, mint megérteni, amit nem is lehet. Mi van, ha a komplett elméleti idegtudomány, mont tudományterület ábránd?



2023. nov. 13. 18:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
79%
Javítson ki valaki ha tévedek, de ha jól rémlik, olvastam egy évvel ezelőtt egy kísérletről amiben sikerült "lementeni" majd leklónozni egy csótány agyát. Nyilván egy csótány agya nagyon messze áll az emberi agytól, de szerintem idővel képesek leszünk digitalizálni az emberi agyat, ilyen esetben pedig el tudnánk érni a halhatatlanságot is
2023. nov. 13. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
0%

Válaszuk többfelé a kérdést.

Azt te is megfigyelheted, hogy gondolkozol.

Azt viszont csak feltételezed, hogy ezt az agyaddal teszed.

Miért ?

Mert egy ideje mindenhonnan az a duma jön, hogy az agyad gondolkodik ?

Pedig az agyvelő csak zsír és víz.

Ha többet akarsz tudni erről akkor olvasd el Gárdonyi Géza művét :

A címe : Égre néző lélek.

Földre néző szem.

2023. nov. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Kedves 1-es, a megjegyzésének a jérdésemhez semmi köze, ha jól értem.
2023. nov. 13. 19:32
 4/12 A kérdező kommentje:
Kedves 2-es, nem filozófiai vitákra gondoltam. Az elméleti idegtudomány az agyban futó algoritmusokat vizsgálja, hogy hogyan működik a vizuális kéreg, hogy dolgozza fel az információt, hogyan tömörít, mi a memória, hogyan működik, a közel optimális Bayesiánus valószínűségi számításokat hogyan végzi az agy, mit hogyan reprezentál, stb. Ezek komoly tudományos kérdések, sés ok eredmény van, csak azt vetem fel, hogy mi van akkor, ha nem juthatunk a végére. Természetesen a fizika is olyan, hogy nem feltétlenül jutunk a végére, de azért a környező világunk megértése már bőven megvan, lehet hogy a kvarkok alatt nem tudjuk mi van, meg a sötét anyag és a fekete lyukak entrópiájával kapcsolatos kérdések és a nagy egyesített elmélet még várat magára, de ezek nem befolyásolnak sok mindent itt a Földön. Az agy viszont ami a fejünkben van, az itt van, és lehet hogy túl komplex ahhoz, hogy valaha általánosan megértsük, és a fent sorolt dolog, csak apró részeredmények lesznek.
2023. nov. 13. 19:36
 5/12 anonim ***** válasza:
88%
#3 Szerintem meg megválaszolja a kérdést. Ha sikerült lemodellezni, digitalizálni majd klónozni egy csótány agyát, az azt mutatja hogy az agy megérthető. Ergo nem felesleges kutatni az emberi agyat sem, mert eljuthatunk odáig hogy akár egy emberi agyat is képesek leszünk teljesen újra alkotni. Ez meg alapból magában foglalja hogy teljes mértékben "megértjük" az agyat, ami pedig szerintem már kísértetiesen hasonlít az alap kérdésre miszerint: "Az agyat biztos meg lehet érteni?".
2023. nov. 13. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Az agyhullámokat is tudják már dekódolni a mesterséges intelligencia segítségével.


[link]

2023. nov. 13. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 sadam87 ***** válasza:
100%

"Szóval mi van ha fölsöleges, és elérhetetlen cél felé megyünk."

Lehet, hogy sosem fogjuk teljesen megérteni (bár nem hiszem, hogy lenne ennek elvi akadálya), de ettől miért volna az agykutatás fölösleges? Már így is rengeteg dolgot jobban értünk, aminek fontos szerepe van például az orvoslásban is. És azért elég sok mindent feltártak az agy működésével kapcsolatban a neurológusok (persze ettől még tény marad, hogy rengeteg mindent nem). Egy tudomány nem csak akkor lehet hasznos, ha már mindent megtudott valamiről!

2023. nov. 13. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
48%

Előre jelzem, kevés ismerettel rendelkeznek ezen a téren.


Mivel fizikára és biológiára épül, úgy alapvetően meg lehetne érteni, mivelhogy ezeket értjük, noha nem teljes egészében.


A helyzet az, hogy rengeteg minden befolyásolja az éppen aktuális gondolatainkat, érzelmünket, reakcióinkat. Ha például elektródákat kötnek a fejre egy a külvilágtól meglehetősen elhatárolt helyiségben, akkor ugye egy kontrolláltABB helyzetben vagyunk, ahol szűk kérdéskört elemeznek – előttem most ez a kép van meg egy agyról szóló dokumentumfilmből –, de ugyanakkor az ott vagy a háttérben érzékelhető, tapasztalható dolgok szintén valamilyen hatással vannak ránk, így nem tudnák teljesen befolyásolásmentesen leképezni az agyat.


Egy másik dolog, hogy az agy – csak úgy, mint a számítógépek – képesek hibákra. És az egyén nem biztos, hogy észre veszi, hogy hibázott miközben tanulmányozzák az agyi tevékenységét. Így helytelen következtéseket vonhatnak le. Nem, ezzel nem akarom azt mondani, hogy sose fogjuk megérteni az agyat, csak a komplexitást szeretném bemutatni ahogyan én látom. Egy bizonyos szintig el lehet menni, de biztos, hogy lesznek megmászhatatlan falak. Ebben 100%-osan biztos vagyok.

Én az elenyészőNEK TŰNŐ dolgokat képes vagyok észre venni és a mérvadó fajsújt rendelni hozzájuk sok területen, így van egy átfogó rálátásom a dolgok összetettségére. Ezenkívül külön a gondolatok világára, viselkedésekre is van rálátásom, tehát ezek alapján írom, amiket írok.


Véleményem szerint sose fogják teljesen leképezni tudni az agyat, mert annyira komplex. Ezenkívül jobb is, mert ugye te sem szeretnéd, hogy például valaki olvashassa a gondolataidat akár úgy, hogy elektródákat kötnek rád, akár úgy – és most el lehet menni vad, de ugyanakkor reális irányba –, hogy kényszerítenek vagy valamit beültetnek az agyadba stb. Abszurdnak tűnik, hogy ilyenre – mármint az ember agyát leképezni – sor fog kerülni.


A csótányban nincsen meg minden befolyásoló tényező, ami az emberben megvan. Több mindent érzékel, nagyobb skálán érzékel és teljes más dolgokat érzékel. És ezek miatt válik végtelenül* nehezebbé a dolog az embernél. Nem összehasonlítható a csótány agya az emberével, de mint megmutatni, hogy van esély valameddig eljutni, arra rendben van a csótányos kísérlet.

*Köszönöm, de ebbe most ne kössetek bele, hogy ez tudománytalan megfogalmazás, mert a szó szoros értelmében nem végtelenszer bonyolultabb. Ha tudtok más, jobb szót, ami szemlélteti ezt a mérhetetlen nagy különbséget, akkor tegyétek meg, noha nagyságrendeket valószínűleg senki nem tud mondani. Egy elektron mérete vs. a Nap mérete talán nem túlzás, ki tudja...

2023. nov. 13. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Mivel ez egy véges struktúra, és nincs benne semmi természetfeletti (arról már tudnánk), így megérthető.
2023. nov. 13. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
33%
#1 Ehhez a témához annyi szeretnék hozzáfűzni hogy a csótánynak nincs agya....
2023. nov. 14. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!