Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan csiga, amelyik...

Létezik olyan csiga, amelyik egy idő után növénnyé változik?

Figyelt kérdés
Vagy ez nem igaz? Tudja valaki a faj nevét?
2023. nov. 6. 11:18
1 2
 1/14 Zcom09 ***** válasza:
100%
Nincs állatok nem változatnak csak úgy fajt. Viszont olyan van ami képes növényi részeket olvasztani magába. Amiket képes életben tartani egy adott ideig és hasznosítani az általuk termelt cukrokat és adott esetben mérgeket.
2023. nov. 6. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Hát, nekem is furcsa/hihetetlen volt, de rég tanultam biológiát. Pont a fajkeveredésről volt szó, hogy ehető tököt keresztbe porozza valami dísztök, és attól az enyhén mérgezővé válhat. Erre kérdeztem rá, hogy akkor mi van a faj definíciójával? Ekkor jött a levél alakú csiga, ami egy idő után növénnyé alakul???! :-) De lehet, hogy ez kamu... erre tippelnék ösztönösen.
2023. nov. 6. 13:29
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Olyan létezik, hogy a Cordyceps sinensis nevű parazita gomba spórái megfertőznek egy lárvát, majd miután beszövik a lárva minden szervét, az elpusztult kukacból előtör a gombatest, ami spórákat szór szét, és kezdődik az egész előlről.

Csigákkal a Leucochloridium parazita féreg fajok művelnek hasonlót.

2023. nov. 6. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
ok, köszi, ez egy tök más ügy 3#, de igen, nagyon érdekes ügy egyébként
2023. nov. 6. 13:54
 5/14 hollófernyiges ***** válasza:
100%

Van olyan csiga, ami a megevett növényekből kinyeri a kloroplasztiszokat és fotoszintetizál velük, bár ettől még nem lesz növény.


[link]

2023. nov. 6. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 hollófernyiges ***** válasza:
100%

És van olyan csiga amelyik nem növénnyé hanem neonreklámmá válik.

https://www.youtube.com/watch?v=ZO-4f41Gaf8

2023. nov. 6. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
#5, na sztem ezt magyarázta félre az illető, köszönöm!
2023. nov. 6. 14:27
 8/14 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Erre kérdeztem rá, hogy akkor mi van a faj definíciójával?”


Amúgy ez egy érdekes és sokrétű téma. No olyan nincs amire rákérdeztél (egy faj egyede átváltozik valami mássá), de van más. Ugye általában azokat az élőlényeket soroljuk egy fajba amik képesek egymással szaporodni és termékeny utódot létrehozni (persze ez sem működik mindig, például egysejtűeknél stb, de most fogjuk egyszerűre, hétköznapiasabbra). S ez így tök jó meg egyszerű amíg bele nem gondol az ember s meg nem ismer jó pár lényt.


Állatoknál maradva van a kutya, van teknős meg ló stb-stb s ezek mind jól elkülöníthető állatok. Vannak ezeken belül is fajok, de továbbra is látszik melyik másik s mennyire különböznek. Az ember azt gondolná mindezekből ,hogy a “faj” mint olyan egy jól körülhatárolható, egymástól elkülöníthető dolog. Aztán kiderül ,hogy nem annyira.


A legfelső rendszertani kategóriák (pl: birodalom, ország, törzs stb) még jól elkülöníthetőek, de ahogy haladunk lefele (család, nemzetség/nem, faj) egyre maszatosabb minden, egyre több az “átfedés” (=néha vagy mindig termékeny utódot eredményező kereszteződés).

Például a kutya egy faj? Hát az –gondolnánk– mindegy ,hogy tacskó vagy német juhász mert ezek csak fajták, viszont mindegyik egy faj. S a farkas egy külön faj? Az, gondolnánk. S mégis képesek kereszteződni s termékeny kutya-farkas hibrideket létrehozni (így indult például a csehszlovák farkaskutya). Sőt, működik ez sakállal is. Na de itt inkább alfaj szintű rokonság van, az azért közelebbi.

S mi a helyzet a lóval és szamárral? Ők még képesek kereszteződni, viszont az így születő öszvér az esetek többségében terméketlen.

Na s a keleti és nyugati sün? Hát az van ,hogy nekik a szaporodási időszakuk eltolódott ezért a természetben nem szoktak kereszteződni. Amúgy meg tök egyformák.


De ott vannak például a zebrák, zsiráfok, oroszlánok, gorillák, orángutánok, madagaszkári törpe makik stb-stb, amikből sokáig nem is tudták ,hogy több mint egy faj/ alfaj létezik.


Rengeteg faj képes kereszteződni egymással, persze nem ritka ,hogy az ilyen hibridek sterilek. Például a Panthera nem (oroszlán, tigris, leopárd, jaguár) tagja egymással, álkardszárnyú a palackorrú delfinnel, narvál a belugával, bölény a tehénnel, az afrikai nagytavakban is nem egyszer kavartak egymással a különböző sügérek, a közönséges algaevő harcsa úgy hibrid ahogy van. S rengeteg példa létezik még.


De még az emberrel is történt hasonló. Leghíresebb az ,hogy kimutathatóan kereszteződtünk a neandervölgyiekkel. Ha jól tudom eurázsiai embereknél kimutatható legfeljebb 4% neandervölgyi gén.


Szóval a faj (és alfaj) valójában inkább egy igen képlékeny fogalom. Ahogy haladunk felfele a rendszertanban úgy kezdenek egyre ritkulni az ilyesmi maszatolások. Ez a következménye annak ,hogy az ember szeret jól elkülöníthetően szelektálni, viszont az evolúció nem egészen így működik. Koránt sincsenek olyan “éles határok” a fajok között –minden értelemben– mint ahogy azt egyesek gondolják.

2023. nov. 6. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszi, Tevenyereggyártó!

Akkor tán a faj kérdésére is igaz, hogy a valóság leírására alkalmazott modelljeink mindig csak nagyjából passzolnak.

2023. nov. 6. 18:54
 10/14 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Igen, ez úgy általában elmondható a tudományos modellekről, elméletekről. Jól leírják a valóság egy szeletét, viszont az összességében annyira sokszínű, részletes, sokszor esetleges ,hogy emiatt az egyes modellek nem *tökéletesek*. Nem hibásak, amit már tudunk azt tudunk, használhatóak, idővel kiegészülnek, bővülnek stb. Viszont sokszor nem írnak le mindent. S talán soha nem is jutunk el oda ,hogy mindent tudjunk.

Jelen esetben a faj fogalma is ilyen. Nem tudod úgy egy mondatban megfogalmazni ,hogy MINDEN esetet lefedjen. Ez van, nem tökéletes, megvannak a maga hiányosságai, határai, de nem hibás, nagyon is használható.

2023. nov. 6. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!