Van olyan Fizikai Nobel díjas, akinek vissza kellene vonni a díját, mert utólag kiderült, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint már téves az elmélete?
#3#
A Nobel díj oda ítélésére a szocialista blokk vezetőinek nem volt ráhatása, legfeljebb a díjazott személyre.
Ennek szomorú példája, Boris Paszternak, akinek oda ítélték az irodalmi Nobel díjat, de olyan lejárató kampány indult ellene a Szovjetunióban, hogy visszautasította a díjat.
Igaz, ez nem fizikai, vagy kémiai Nobel díj volt, a hidegháborús korszakban nehéz lett volna a vasfüggönyön erről rekedt kutatóknak dicsekedni a túlsó oldalon, ilyen kutatásokon dolgoznak pontosan.
Ebből valóban lehettek olyan esetek, amikor azért nem is merült fel a díjazásnál az illető neve, mert munkássága volt titokként kezelve, de nem a díjazókra volt hatással a politikai vezetés
Azért a lobotómiáért odaítélt (tudom nem fizika) díj, mai szemmel ígéretes.
Voltak magyar jelöltek, de a díjnak feltétele a tudós megbecsülése. Ezen minden magyar jelölt megbukott. (kivéve Szentgyörgyi Albert)
Fizikairól nem tudok, de orvosiban van legalább egy.
A lobotómiát nem feltétlenül sorolnám ide, amikor bevezették semmi eszközük nem volt a legrosszabb törő-zúzó, ön- és közveszélyes elmebetegek fékezésére. Az alternatíva az egész napos lekötözés vagy morfiumozás volt, és komolyan felmerült az inzulinos mesterséges cukorkómában tartás is. Ehhez képest a lobotómia még humánus eljárásnak számított.
3# "Én olyanról tudok, hogy (álítólag igaz, több helyen hallottam az Egyetemen "pletyks szinten, de egymástól különböző forrásokból is), hogy valamikor az 1950-es években "fordítva történt". És Marx György prof. megérdemelte volna a Nobel-díjat de nem volt eléggé "kommunista" és a Szovjetunió (és a KGB) "titkos" politikai nyomására ezt megakadályozták. Hogy ebből mi igaz és mi nem, nem tudom. De ez ilyen "ismert" pletyka. Egyébként igen, megérdemelte volna. Több olyan eredménye is van aminél kevésbé jelentős kapott az 50-es 60-as években Nobel-díjat. Ő tényleg megérdemelte volna."
Az ilyen típusú pletykák és pletykaalapú állítások gyakran terjednek, különösen politikailag érzékeny témákban, és gyakran nehéz ellenőrizni vagy alátámasztani az ilyen állításokat. Marx György professzor valóban kiemelkedő közgazdász volt, és számos fontos munkát végzett a közgazdaságtan terén. Azonban a Nobel-díj odaítélése sokszor összetett folyamat, és nemcsak a tudományos teljesítménytől, hanem az időzítéstől, a politikai körülményektől és más tényezőktől is függhet.
Az érdemek alapján valódi vagy vádat nem lehet egyértelműen megállapítani anélkül, hogy részletes vizsgálat és dokumentáció lenne. A Nobel-díj odaítélése a Nobel-bizottság függetlenségén és a döntéshozók elbírálási folyamatán alapul. Az ilyen típusú állítások általában nehézkesek bizonyítani vagy megcáfolni, és gyakran szükség van hivatalos források és dokumentumok vizsgálatára az állítások megerősítéséhez vagy megcáfolásához.
Fontos megjegyezni, hogy a Nobel-díjak adományozásának folyamata titkos, és az odaítélési döntések részletei csak az ötven év elteltével válnak nyilvánossá. Még akkor is, ha Marx György professzor valóban megérdemelte volna a Nobel-díjat, de nem kapta meg, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy politikai nyomás vagy befolyásolás miatt történt. Sok tényező szerepet játszik a Nobel-díjak odaítélésében, és a döntések mögötti okokat gyakran nem lehet teljes mértékben megérteni vagy felfedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!