Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem, azt mondja, hogy...

Nem értem, azt mondja, hogy van ez az effektus, hogy a napelem melegíti a légkört és a bolygó átlaghőmérsékletét? De akkor ez most is így van nem? Nem kell ahhoz a Szaharában lenni, a vilon szerteszét lévő napelemek nem ugyanezt csinálják?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=DqShgZsrhvk


Akkor a napelem hülyeség eleve a klímaváltozás szempontjából, még részben is? (Azt tudom, hogy megoldani nem fogja, meg tárolás, meg ritkaföldfémek, meg stb., de ezek szerint még ezeken túlmenően alapból is negatív a mérleg?)



2023. okt. 2. 20:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
A sok idiótának az agya kisugárzása károsabb.
2023. okt. 2. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
40%

Minden melegíti a légkört.

De a napelem a beeső energia egy részét villamossággá alakítja, ezért KEVÉSBÉ melegíti a légkört, mint más.

Nála kevésbé csak az melegíti, ami sok fényt visszatükröz, pl. a vízfelület.

2023. okt. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
91%
Sötét színű tetőhőz képest nem melegíti jobban a légkört a tetőre szerelt sötét napelem.
2023. okt. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
82%

3asnál a pont.

Ha egy alapvetően homokszínű - azaz elég világos - felületet borítasz be sötét színű felülettel, akkor az a korábbihoz képest jobban fogja magába szívni a hőt.

De ha a tetődre - ami jellemzően amúgy is rozsdaszínű vagy sötét árnyalatú - raksz napelemet, az nem egy nagy színváltozás, a tetőd meg ígyis-úgyis ott lenne.


Ha arról lenne szó, hogy homokszínű napelemeket tudnának telepíteni a sivatagba, akkor már egyből nem lenne ilyen hatása. Csak hát a napelem azért is sötétebb színű, hogy el tudja nyelni a napenergiát, szóval egy olyan napelemmel nem vagy kisegítve amelyik nagyobb arányban visszaveri a napsütést:D

2023. okt. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
96%

Egy ekkora mértékű változást még meg tippelni se tudunk. Túl bonyolúlt folyamat. pl azzal hogy áttérünk napelemekre rengeteg más dogol felszabadúl a ami ellensúlyozza. Sokkal kisebb lenne az űvegház hatású gázok kibocsátása. A jelenlegi energia termeléssel is iszonyatós hőmennyiséget termelünk. Azt se lehet igy számolni ennyivel több energia ennyivel megemeli a hőmérsékletett mivel rengeteg hőt kisugárzunk az ürbe nem véletlenűl van nappal 50 fok éjjel meg minusz a sivatagban. stb.


[link]


[link]


Itt elvileg mérések alapján a napelemnek nem rosszabb a visszaverő képessége. 0,3 az albedoja mind a kettönek.


Annál hogy földgázt égetünk viszont biztos jobb megoldás.


(Mondjuk azt nem értem hogy miért nem teszik kötelezővé pl a tetök fehér szinét Rengeteg előnye lenne, a lapostetőket pl meg ugyse látod soha.

2023. okt. 3. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
79%

Nem szabad elfelejteni, hogy a CO2 hatása effektíve maradandó.


Pl. Válasszunk egy pocsék helyet, ami eredetileg tökéletes visszaverő lenne. Nyeljen el 1000 w teljesitményt egy napelem, ebből csináljon 300 watt hasznos munkát. (Minden nap x órán át)

Azt a 300 wattot úgyis meg kell termelned valamivel. Mondjuk foszilissel. Ott is lehet ilyen a matek 1000 w teljesítmény 300 w hasznos 700 hulladékhő.


Mindkét példa 1000 wattal melegít direktben.

De a foszilis mondjuk kibocsájt annyi CO2-t naponta, ami wisszatart 1 wattot.


Akkor 1000 nap mulva olyan mintha a fosszils 2000w al melegítene, de továbbra is csak 300w hasznosat produkál.


2000 nap után már 3000w-al fűt a fosszilis, még mindíg csak 300w hasznosat produkál, és ha kikapcsolod, akkor is fennmarad egy 2000w fűtő hatás!


(A konkrét számok nem számítanak, csak a hatásmechanizmust akarom átadni)

2023. okt. 3. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"De ha a tetődre - ami jellemzően amúgy is rozsdaszínű vagy sötét árnyalatú - raksz napelemet, az nem egy nagy színváltozás, a tetőd meg ígyis-úgyis ott lenne."


Ez ennyire számít? Akkor miért nem fehér tetőket csinálunk? Ha jól értem fehér beton és fehér tető használata esetén kisebb lenne a klímaváltozás. Ha ez így lenne, biztos kitalálták volna már a fehét betont és fehér cserepet, nem olyan nagy dolog, és rengeteget számítana.

2023. okt. 3. 10:15
 8/12 anonim ***** válasza:
80%

Mert ordenáré koszos lesz 2-3 nap után és aztán még nézheted 30 évig:D

Ne aggódj, amúgy erősen napsütéses területeken már nagyon régóta dívik a fehér anyagokból való építkezés. Nézz csak meg egy klasszikus görög vagy arab épületet. Direkt figyeltek ilyenekre is az építésnél, ahogy egmyás árnyékolására is. No, nem a klímaváltozás miatt, hanem mert nem akartak megfőni a saját házukban.


De ez itt Európában nem annyira téma, itt jóval kevesebbet süt a nap ezért nem is annyira számottevő a különbség. De most a sivatagról beszéltünk, ahol.. hát... süt a nap:D

2023. okt. 3. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
84%
Am rohadt nehéz olyan fehér tetőt csinálni, ami fehér is marad.
2023. okt. 3. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
41%

A napelemek használata tiszta energiaforrásként hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez, és ennek következtében segít a klímaváltozás mérséklésében. Ugyanakkor a napelemek üzemeltetése során is van némi környezeti hatás, amelyekre figyelni kell. Az a videó, amit megosztottál, arra utal, hogy a napelemek hőt sugároznak vissza a légkörbe, és ez a légkör melegedéséhez vezethet.


Azonban fontos megérteni néhány kulcsfontosságú tényezőt:


Kisebb hatás: A napelemek hőtermelése összességében viszonylag alacsony hatással van a légkör hőmérsékletére. A napelemek működése során termelt hő jelentéktelen a bolygó átlaghőmérsékletéhez képest, és ezért nincs közvetlen kapcsolat a napelemek és a globális felmelegedés között.


Üvegborítás: A napelemek általában üvegborítással rendelkeznek, amely elnyeli a napsugarakat, és nem engedi át a hőt. A napelemek nagy részénél a termelődő hő eloszlik, és nem kerül vissza a légkörbe.


Környezetvédelem: A napelemek előállítása, telepítése és karbantartása során vannak környezeti hatások, például az alapanyagok kinyerése és az energiaszükséglet. Azonban ezek a hatások általában alacsonyabbak, mint a hagyományos fosszilis üzemanyagokkal történő energiatermelés során.


A napelemek nettó környezeti haszna továbbra is pozitív, mivel a megújuló energiaforrások használata csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, ami hozzájárul a klímaváltozás mérsékléséhez. Az általános megközelítés az, hogy a napelemek és más megújuló energiaforrások által okozott környezeti hatások sokkal kisebbek, mint az alternatív energiatermelési módszerek, például a fosszilis tüzelőanyagok égetése. Az összesített éghajlati előnyöket és környezeti hatásokat figyelembe kell venni az ilyen technológiák értékelésekor.


Tehát a napelemek továbbra is fontosak és pozitívak a klímaváltozás elleni küzdelemben, de fontos, hogy az összhatásokat széles körben vizsgáljuk és értékeljük. Az energiahatékonyság javítása és a fenntartható energiaforrásokra való áttérés hozzájárul a klímaváltozás mérsékléséhez.

2023. okt. 3. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!