A tyúk tudja miért ül a tojásain?
Nem.
Egy belső ösztön hajtja, hogy üljön rá és maradjon ott.
A tyúkok azért ülnek a tojásaikon, mert a tojások kikeltetése és a tojástermelés során fontos szerepet játszanak a tojások melegen tartásában és védelmében. Ezt az ülést nevezik tojófészken való kotlásnak vagy inkubálásnak. A következő okok miatt ülnek a tojásaikon:
1. **Kikeltetés:** A tyúktojások kikeltetése hőmérsékleti kontrollt igényel. Az anyatollak alatt a tyúktest hőmérséklete megfelelő a tojások kikeltetéséhez. Az ülés során a tojásokat testük melegén tartják, ami szükséges a benne lévő embriók fejlődéséhez.
2. **Védelem:** Amikor a tojásokat tojófészekben ülve tartják, a tyúk védi azokat a ragadozók és az időjárás káros hatásaival szemben. Az ülés során a tyúk általában megpróbálja elfedni és védeni a tojásokat a külső veszélyektől.
3. **Tojásfordítás:** Az ülő tyúk időnként megfordítja a tojásokat. Ez segít az embriónak a tojásban egyenletesen fejlődni, mivel a tojás belső tartalma így is egyenletesen oszlik el.
4. **Tojástermelés folyamatának fenntartása:** Az ülő tyúk továbbra is tojásokat toj, miközben ül a már elhelyezett tojásokon. Ez folyamatosan biztosítja az új tojások kikeltetéséhez vagy további tojások lerakásához szükséges tojáskészletet.
Tehát a tyúkok természetes viselkedése része az, hogy tojásaikon ülnek annak érdekében, hogy biztosítsák a tojások megfelelő kikeltetését és védelmét.
#4
Nem az volt a kérdés, hogy mi emberek tudjuk-e, hogy miért kell a tyúknak a tojásokon ülni.
Hanem az, hogy a tyúk tudja-e. Vagyis átlátja-e azt, hogy mi lesz, ha ül vagy nem ül a tojásokon?
5
Az állatok viselkedése általában ösztönös vagy tanult viselkedésen alapul, és nincs tudatos elképzelésük a jövőről vagy a következményekről, mint az embereknek. A tyúkok az ösztönzéseikre reagálnak, és az a viselkedés, hogy az tojásokon üljenek, az ösztönös cselekvésük része, amely a tojások melegen tartását és a kiscsibék kikeltetését szolgálja. Nem rendelkeznek az emberi szintű tudatossággal vagy előre látással arról, hogy mi fog történni, ha nem ülnek a tojásokon. Tehát a válasz a kérdésedre: nem, a tyúkoknak nincs tudatos megértése arról, hogy miért kell ülniük a tojásokon vagy mi történik, ha nem teszik meg. Ez egy ösztönös viselkedés számukra.
#6
Köszi, hogy megmagyaráztad. :-)
De én csak próbáltam megvilágítani a kérdés tartalmát 4-esnek. És eközben megismételtem a kérdést más szavakkal. Ami nem azt jelenti, hogy nincs rá válaszom.
Pláne, mert az 1-es hozzászólást én írtam.
#8: Volt egy kísérlet, egereket úsztattak egyedül egy kád vízben, amiben nem ért le a lábuk és kijönni sem tudtak. Minden egér negyedóra-félóra után mind elmerült és megfulladt.
Ezután (azonos alomból) újabb egereket úsztattak (szintén egymagukban), de negyedórányi idő múltán őket kimentették. Néhány nap pihenő után újból vízbe tették őket, de ezúton nem mentették ki. Ők általában egy-két napig küzdöttek a felszínen az életben maradért!
Ez így nagyon embertelen kísérletnek hat, de utólag, sokat tanultunk belőle az egerekről, és tágabb értelemben önmagunkról is.
Persze a tyúk az eszét illetően azért nincs egy súlycsoportban a rágcsálókkal, amelyek a főemlősök legközelebbi élő rokonai.
"De mi van ha már sokadjára keltet és megjegyezte hogy csibe lesz belőle?"
Egyetlen kotlostyuk sem ugy szuletik, hogy "mar sokadjara keltetett", hanem mindegyik ugy, hogy meg sosem keltetett. Es igy is "tudja", hogy a tojasokra kell ulni ahhoz, hogy azok kikeljenek. Azt miert kellene megtanulnia, amit eleve tud?
Ez kicsit ahhoz hasonlo, mint az embernel az ujjszopogatas. Senki sem tanitja egyetlen csecsemonek sem, hogyan kell ujjat szopogatni, megis kabe mindegyik csecsemo szopogatja az ujjat. A kotlostyuk is valahogy igy "tudja" a tojasokon ulest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!