Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi dönti el, hogy egy esemény...

Mi dönti el, hogy egy esemény valószínűsége vagy az ellentétes eseményé nő?

Figyelt kérdés

Mondok példát:

Amikor egy 6 oldalú kockával már húszadjára nem 6os-t dobok, akkor melyik "irányból" érdemes nézni:

"Mivel már nagyszámú próbálkozás nem hatos volt, a következő nagy eséllyel hatos lesz"

vagy "Mivel már nagyszámú próbálkozás nem hatos, jóeséllyel a következő sem lesz hatos".


Van olyan pont amikor "átbillen" a valószínűség az ellentétes esemény javára? Mi dönti el, hogy melyik szemléletet érdemes követni?



2023. szept. 23. 16:14
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

10 Én ezt ugy értelmeztem:


P(A∩B)=(1/6)^21

P(B)=((1/6)^20)/(6^20)

P(A∣B)=P(A∩B)/P(B)=((1/6)^21) / (((1/6)^20)/(6^20))

2023. szept. 23. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 krwkco ***** válasza:

#11

A kérdező azt írta a kérdésében, hogy "Amikor egy 6 oldalú kockával már húszadjára nem 6os-t dobok". Ez a "B" esemény.

2023. szept. 23. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Nem árt tisztázni előbb az "esemény" fogalmát.

Vizsgálhatjuk, mekkora annak a valószínűsége, hogy egy dobókockával hatost dobunk. Ha igaz, hogy a dobókocka szimmetrikus és homogén, továbbá a dobó személy véletlenszerűen (semmire sem figyelve) dob, akkor minden dobás független a többitől, é az eredmény mindig 1/6 valószínűség. Ekkor számtalan egy darab dobásról beszélünk, ez az "esemény".

Vizsgálhatjuk, mekkora annak a valószínűsége, hogy 10 egymás utáni hatos dobás után is hatos következik. Ekkor az esemény 11 db dobás együttese. Azért, mert kikötésünk volt az első 10 dobásra, tehát itt a dobások nem függetlenek és nem egyediek, hanem egy sorozat. Ez a feltételes valószínűség.

Az első dobásban a hatos valószínűsége 1/6. Ha kikötjük (feltesszük), hogy a második dobás előtt is hatos volt, akkor kihagytunk egy csomó esetet, hiszen az első dobás lehetett volna más is. Ezért van, hogy annak a valószínűsége, hogy másodjára úgy dobunk hatost, hogy előtte is ezt dobunk, az már 1/(6*6), mert két dobás össze eredménye 36 féle, ebből egy darab a hat és hat.

Ezért, ha úgy kérdezünk, hogy mi a valószínűsége, hogy a második dobás hatos legyen, akkor nincs kikötésünk az első dobásra, tehát a lehetséges 36 eset közül pontosan hat jó. Nevezetesen az a hat, ahol az első mindegy és a második hatos. Vagyis itt a valószínűség 1/6.

Ám ha úgy kérdezünk, hogy mi a valószínűsége, hogy a második dobás hatos, feltéve, hogy az első is, akkor már a lehetséges 36-ból csak egy jó, tehát a valószínűség 1/36. Ezért igaz, hogy annak egyre kisebb az esélye, hogy a a sokadik dobás hatos úgy, hogy az előzők is mind azok voltak.

Ha azt kérdezzük, mi a valószínűsége, hogy a második nem hatos de az első se, akkor első 5/6, második 5*5/(6*6), és így tovább, tehát a második nem hatos esélye csökkent az elsőhöz képest, a következőé még kisebb és így tovább. Mivel az összes eset minden sorozatnál azonos (6, 6*6, 6*6*6, stb.) ezért igaz, hogy egy sorozatban minden nemhatos dobás után nő a hatos dobásának esélye.


Ugyanez a helyzet a rulettnál is, és ha nem lennének korlátozások a tétekre, továbbá valaki nagyon sok pénzzel megy játszani, továbbá következetes, akkor kifoszthatná a bankot. Ez azonban egyfelől nem lehetséges, mert ha egy hosszú nyeretlen sorozat van, akkora tétet kellene tenni, amit a bank nem engedélyez, másfelől nagyon pontosan kell számolni és aszerint a tétet megtenni, különben bukunk.

2023. szept. 23. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

@23:16 @23:31

A másik, hogyha kiszámolod "P(A∣B)=P(A∩B)/P(B)=((1/6)^21) / (((1/6)^20)/(6^20))" ez pontosan 609359740010496. Ezen gondolkodni sem kell, hogy eleve még valószínűség sem lehet, dehát eleve rossz, mert a valószínűség az a [0-1] intervallumon belül lehet.

2023. szept. 23. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 krwkco ***** válasza:

#13

"Ám ha úgy kérdezünk, hogy mi a valószínűsége, hogy a második dobás hatos, feltéve, hogy az első is, akkor már a lehetséges 36-ból csak egy jó, tehát a valószínűség 1/36. Ezért igaz, hogy annak egyre kisebb az esélye, hogy a a sokadik dobás hatos úgy, hogy az előzők is mind azok voltak."

A lehetséges 36-ból? Ha tudjuk/feltettük, hogy az első 6-os, akkor csak 6 a lehetséges esetek száma. És a kedvező/lehetséges=1/6. Ennyi annak a valószínűsége, hogy másodikra 6-ost dobunk, ha elsőre 6-ost dobtunk.

2023. szept. 23. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 krwkco ***** válasza:

#14

Hát igen. #11-esnél a P(B)-ben összekeveredett az 1/6 valószínűséggel történő számolás és az összes esetek száma.

2023. szept. 23. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Bocsi valamit benéztem. A probléma mint ahogy 13 írta az hogy az adot eseményt nézed vagy az esemény sorozatott.


[link]


Itt leírja egy hasonló modszer pontos levezetését.


Kérem senkise értse férre természetesen a szerencsejátékban értelmetlen a stratégia mint ahogy a wikicikben pontosan levezetik.

2023. szept. 24. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 krwkco ***** válasza:

"A probléma, mint ahogy 13 írta, az hogy az adott eseményt nézed vagy az esemény sorozatot." "Itt leírja egy hasonló modszer pontos levezetését."

Tévedés, hogy itt bármi "probléma" lenne vagy megváltozna a 6-os valószínűsége, ha már sokszor dobtunk nem hatost.

A Martingale-módszer sem állítja azt, hogy 10 fej után 1/2-nél nagyobb valószínűséggel kellene írásnak jönnie. Csak azt használja ki, hogy kétszer akkora tétnél kétszeresre nő az esetleges veszteség vagy nyereség. De nem a valószínűség megváltozása miatt!

2023. szept. 24. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

"Ha azt kérdezzük, mi a valószínűsége, hogy a második nem hatos de az első se, akkor első 5/6, második 5*5/(6*6), és így tovább, tehát a második nem hatos esélye csökkent az elsőhöz képest, a következőé még kisebb és így tovább. Mivel az összes eset minden sorozatnál azonos (6, 6*6, 6*6*6, stb.) ezért igaz, hogy egy sorozatban minden nemhatos dobás után nő a hatos dobásának esélye."


Itt lehet hogy csak megfogalmazásbeli hiba van (mármint hogy lehet jól tudod) , ami biztos hogy ez - "egy sorozatban minden nemhatos dobás után nő a hatos dobásának esélye" - nem igaz.

Például @17:03 ben is írtam erről, itt te is összekeverted : " esemény valószínűségéről nem beszélünk a már múltban bekövetkezett eseményről a jelenbe vonatkoztatva". Ami már megtörtént az nem befolyásolja a következő dobás kimenetelét. Máshogy mondva a kockadobás állapotmentes. Valaki írta hogy x piros meg y kék golyó van egy kalapban amiket kihúzunk egyesével random. Ez nem állapotmentes, a korábbi kihúzás által megváltozik a rendszer belső állapota azaz a golyók száma más lesz mint a korábbi húzásban volt ami a később kihúzott golyók színének valószínségére is hatással van.

Vagyis a mondat így helyes : Mivel az összes eset minden n elemű dobássorozatnál azonos (6, 6*6, 6*6*6, stb.) ezért igaz, hogy n értéke azaz a dobássorozat hossza vagy máshogy mondva a dobások száma minél nagyobb annál nagyobb az esélye, hogy a dobássorozatban létezzen hatos dobás.

Máshogy megközelítve egy n hosszú dobássorozat esetében 6^n lehetséges kimenetel közül lesz egy konkrét kimenetele kiválasztva az egyenletességi hipotézisnek megfelelően. Ahhoz hogy ne legyen közte egyetlen hatos sem 5^n féle esetben lehet. Mivel az összes 6^n eset közül mindegyik azonos valószínűségű így 5^n / 6^n = (5/6)^n valószínűséggel nem lesz egyetlen hatos sem, így annak az esélye hogy legyen közte hatos 1 - (5/6)^n valószínűséggel következik be.

Nem mindegy hogy egy adott dobásnak a valószínűségéről van szó vagy egy dobássorozat valószínűségéről ahol a több dobás együttesének tulaljdonságát vizsgáljuk, például hogy a dobássorozatban létezik e 6-os dobás.



"A Martingale-módszer sem állítja azt, hogy 10 fej után 1/2-nél nagyobb valószínűséggel kellene írásnak jönnie."[...]

Annak a módszernek pont az a lényege, hogy 1 valószínűséggel nyersz ha a lépések száma nincs korlátozva és a felrakható tétek sem. Egyszeri nyereség kárpótolja a sorozatban a korábbi összes veszességet és ekkor meg is lehet állni, vagyis ez 1 valószínűséggel egy pozitív összegű játék a játékosra nézve. A valóságban korlátos a lépések száma és a felrakható tét is korlátos, plusz a fizikai korlátokon túl is korlátozzák szabályzattal a kaszinók ennek közelítését, hiszen ha nem is 1 valószínűséggel de ki lehetne csinálni a kaszinót anyagilag a módszerrel.

2023. szept. 24. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 krwkco ***** válasza:

#19

"Annak a módszernek pont az a lényege, hogy 1 valószínűséggel nyersz..."

Ezzel az érveléssel cáfolni próbáltad az idézett állításomat? Mert ez nem sikerült...

A végtelen Martingale-módszernél a nyerés esélye valóban közelít az 1-hez. De ennek ellenére minden dobás/pörgetés esélye állandó. 1/2. (Rulettnél a szabálok miatt valamivel kevesebb.) Csak a tét duplázódik.

2023. szept. 24. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!