Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az acélnál sűrűbb, Neptunusz...

Az acélnál sűrűbb, Neptunusz méretű bolygót fedeztek fel?

Figyelt kérdés

[link]

"Ez azt jelenti, hogy a bolygó nagyobb kőzetfrakcióból áll, mint az ilyen nagyságú bolygóknál várható"

Attól még nem lesz nagyobb a sűrűsége mint az acélé!!!???

"A hipotézis szerint az eredeti bolygónak egy óránkénti 75 kilométeresnél nagyobb sebességű becsapódást kellett elszenvednie ahhoz, hogy létrejöjjön a TOI–1853b bolygó."

Azta! Micsoda száguldás az űrben!

"A bolygó bizonyíthatja a bolygóütközések galaxisformáló hatását."

Hogy jön ide a galaxis?



2023. szept. 1. 22:25
 1/3 anonim ***** válasza:
26%
Aki NER-es indexet olvas, megérdemli.
2023. szept. 1. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
90%
Kellemes lehet rajta a felszíni gravitáció
2023. szept. 2. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
91%

Az első (tegnap 22:39) válaszolóval egyetértek, ráadásul ez az Index-cikk csak egy átvett cikk egy másik újságból ( [link] interestingengineering com science neptune-sized-planet-denser-than-steel), ami erről a publikációról szól:

[link]

Naponiello et al. A super-massive Neptune-sized planet. Nature (2023). doi:10.1038/s41586-023-06499-2


> „Attól még nem lesz nagyobb a sűrűsége mint az acélé!!!???”

Egyrészt az acél sűrűsége „csak” 8 g/cm^3 körüli, a kőzet pedig elég sokféle lehet, másrészt, ha a gravitáció összehúzza, akkor lényegében bárminek tud nagyobb lenni a sűrűsége, mint normál, földi körülmények között.


> „Azta! Micsoda száguldás az űrben!”

Először is a cikkben kétféle magyarázatot tárgyalnak, másrészt az ütközéses variációnál a keletkező bolygó elhagyásához szükséges szökési sebességben adják meg az ütközési sebességet, hogy annak legalább 2-3 szorosa volt (2-szerese, ha több, kisebb ütközéssel jött létre, 3-szorosa, ha egy nagy, katasztrofális ütközéssel). A szökési sebesség pedig egy ilyen bolygónál nagyjából 50 km/s.

[link] WA input: sqrt(2*(gravitational constant)*(73 Earth mass)/(3.46 Earth radii))

(Tessék figyelembe venni, hogy én is elnagyolva „fordítom” a Nature-cikket, mert nem akarok végtelen sok időt tölteni egy GyK-es hozzászólással. De az a 75 km/h inkább 100 km/s szeretne lenni. De hogy ezt kontextusba helyezzük, meg kéne nézni a kérdéses bolygó pályaadatait is, mert nem mindegy, milyen távol kering a Napjától, például a Merkúr keringési sebessége alapból 50 km/s körül van, míg a mi Neptunuszunké 5 km/s körül.)


> „Hogy jön ide a galaxis?”

Nem tudom, én csak az első hivatkozásra kattintottam az Index-cikkben, és ahova az vezetett se olvastam el semmit, csak egyenesen a publikációra hajtottam. Szóval újra referálnék az első hozzászólásra:

„Aki NER-es indexet olvas, megérdemli.”


/* Egyéb */


Ma 04:53:

> „Kellemes lehet rajta a felszíni gravitáció”

Az absztraktba kiemelt adatok alapján úgy 6 G:

[link] WA input: (gravitational constant)*(73 Earth mass)/(3.46 Earth radii)^2

2023. szept. 2. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!