A gömbvillám be tud e jönni az ablakon?
Bizony át.
Van nála feszítővas, kalapács, bármilyen ablakot kinyit.
Sehol nem vagy biztonságban!!
Rá kellne keresni, hogy már tudományosan elfogadott a gömbvillám és ez nem vita kérdés. :) Kínai kutatók mérték meg, de persze csak véletlenül találkoztak vele. Nem tudni mikor és hol jelenik meg, ezért nem tudnak kivoulni hozzá mint a szokványos villámok tanulmányozásához. Itt van a publikáció... Amúgy a fizikai és általános tudományos szaklapokban szenzációs hír volt és beszámoltak róla.
Az American Physical Society (APS) lapjában jelent meg a publikáció
First Spectrum of Ball Lightning
A gömbvillám első spektruma (címmel)
"A kutatók a ritka és megfoghatatlan gömbvillám által kibocsátott fény spektrumát mérték."
"A Kínai terepi kísérletek során a szokásos villám tanulmányozására szolgáló véletlenszerű megfigyelés, amelyet a fizikai áttekintő levelekben közölt, most már úgy látta, hogy a gömbvillám kibocsátási spektrumának első mérése. Az adatok azt sugallják, hogy az izzó golyó a talajból származó elemekből állt, összhangban egy népszerű elmélettel."
"Ezt jelentik Ping Yuan és munkatársai a Kínai Lanzhou-i Northwest Normal Egyetemen. Spektrométereket állítottak fel a Kína északnyugati részén lévő távoli Qinghai-fennsíkon, hogy kivizsgálják a szokásos villámot, amely ebben a régióban gyakori. A 2012. júliusi egy késői, zivatar során látták, hogy a gömbvillám közvetlenül a villámcsapás után jelenik meg a készüléküktől, és képesek voltak egy spektrumot és nagysebességű videofelvételt rögzíteni a labdáról."
"A rögzített ragyogás körülbelül 5 méterre volt - a golyó tényleges mérete sokkal kisebb volt, és a második alatt fehérről vörösesre változott. Noha a sötétség megakadályozta a kutatókat a labda magasságának becslésében, látták, hogy vízszintesen kb. 10 méterre sodródnak, és kb. 3 méterre emelkednek. Yuan azt mondja, hogy ez az első alkalom, hogy a labda villámot egy felhő-föld villámcsapás hozza létre."
Összetett kép: baloldalon a gömbvillám vizuális képe és jobb oldalon a spektruma látható: [link]
Van róla video is a publikációban és itt van Youtube-on is. Azért nem egy mozifilmes felbontás, így ne nagyon számíts látványos felvételre, csak a kutatók igényeinek megfelelőre.
https://www.youtube.com/watch?v=VXm3zDM_v80
(És a publikáció: [link] )
-----------------------
Másik, hogy azért mert Egely kiejtette a száján a "gömbvillám" szót ettől még ne azonosítjuk a gömbvillámot Egelyvel. :)
A wiki cikkhez...
10/ "Az aztán jól kezdődik. :D
Some 19th-century reports[2][3] describe balls that eventually explode and leave behind an odor of sulfur."
vagyis: "Néhány 19. századi jelentés [2] [3] olyan golyókat ír le, amelyek végül felrobbannak, és a kén szagát hagyják hátra."
Az ugyebár nem cáfolat, hogy vannak történelmi feljegyzések gömbvillámokról. Az feljegyzés és van belőle nem is kevés azért és a wiki cikk is a "Történelmi beszámolók" listájával kezdi. Másik az, hogy a wiki cikkben is ott van a következő bekezdése a "Természetes gömbvillám közvetlen mérése", miszerint kínai kutatók valóban filmezték és még a spektrumát is bemérték.
És a tájékozottság és érdekesség kedvéért itt vannak villám típusok a közismerteken kívül. Képekkel és videókkal, mint NASA és egyeben oldalain bemutatva. Érdekes, érdemes megnézegetni. (nem másolom ide)
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
Ha találkozol eggyel mindenképp filmezd le!!!
De a mi környékünkön nagyon ritka.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!