Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nevezünk olyan fajokat...

Miért nevezünk olyan fajokat is élőlénynek, akik nem gondolkodnak, nem éreznek semmit sem?

Figyelt kérdés

Például bakrériumok, növények. Mutatnak ugyan életjelenségeket, de egyáltalán nem tűnnek élőnek. Csak vannak magunkak, még a saját létezésükről sem tudnak.

Egyszerűbb lenne, ha a vírusokhoz hasonlóan tekintenénk rájuk, azok sem élőlények.


2023. júl. 18. 13:01
 1/7 A kérdező kommentje:
*baktériumok
2023. júl. 18. 13:01
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Idézek


Az élőlények vagy élő organizmusok („élő szervezetek”) életjelenségeket mutató, önazonosságukat fenntartó (homeosztatikus), önmagukról reprodukálható, genetikai információt hordozó, termodinamikailag nyílt, disszipatív (energiát szétszóró), evolúcióra alkalmas rendszerek. Az élőlények egy vagy több sejtből állnak. Képesek az anyagcserére, a szaporodásra, az érzékelésre, a növekedésre és az evolúcióra.[1]


Hagyományosan nem tekintjük élőlényeknek azokat a rendszereket, melyek nem sejtes szerkezetűek, nincs saját anyagcseréjük, s önállóan szaporodni sem képesek:


vírusok – bár ezek többek szerint az ún. „nem sejtes élőlények” (Acytota) csoportját alkotják

szubvirális rendszerek: prionok (kémiailag fehérjék), viroidok (köpenyfehérje nélküli, kis molekulájú, kör alakú, 1 fonalú RNS[2]) és szatellitek (ezek pedig nukleinsavak)

2023. júl. 18. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem csak a tudatos élőlények élnek.
2023. júl. 18. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 sadam87 ***** válasza:
100%

"Egyszerűbb lenne, ha a vírusokhoz hasonlóan tekintenénk rájuk, azok sem élőlények."

ÉS ez miért volna jó? Lehet, hogy számodra nem tűnnek élőnek, de az alapvető biokémiai és sejtszintű felépítésük nagyon hasonló az állatokéhoz. Emellett egyértelmű kapcsolatot teremt az élőlények között a közös evolúciós eredet, nagyon hasonló (alapvetően megegyezik) az örökletes tulajdonságok tárolása és kifejeződése, stb.

Egyébként:

"nem éreznek semmit sem"

Ezt mondjuk nem állítanám sem a növényekről, sem a baktériumokról (legalábbis ha az "érezni" szó itt az érzékelést jelenti). Igencsak képesek érzékelni a környezetüket. A növényeknél ez könnyen meg is figyelhető számos esetben (például a fény felé növekedik a növény, vagy nyitja / zárja a virága szirmait az éj-nappal ciklus során). És akkor még az olyan extrém példákról, mint a Vénusz légycsapója vagy a mimóza, nem is beszéltünk.

És a baktériumok is tudnak reagálni a környezet változásaira. Például képesek egyes fajok érzékelni a fényt, vagy egyes anyagok koncentrációját, és például ennek megfelelően mozoghatnak.

"akik nem gondolkodnak"

Ebben már inkább egyet értünk. De egyrészt miért is volna feltétele az életnek a gondolkodás? Például aki kómában van, az nem is él szerinted?

Másrészt ha már definíciókról beszélünk, akkor azt a kérdést is felvethetjük, hogy mi is az a gondolkodás? Szerintem mondhatjuk, hogy lényegében a környezet információinak feldolgozása, és az ezekre való reagálás. Márpedig ilyesmire képesek a növények és a baktériumok is.


"Egyszerűbb lenne, ha a vírusokhoz hasonlóan tekintenénk rájuk, azok sem élőlények."

Jelenleg nincs egyetértés abban a kutatók között abban, hogy a vírusok nem tekinthetők élőknek. A többség talán ezen az állásponton van, de vannak kutatók, akik az élőlények közé sorolják a vírusokat is.

2023. júl. 18. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Miért nevezünk olyan fajokat is élőlénynek, akik nem gondolkodnak, nem éreznek semmit sem? >>> pl. embereket?
2023. júl. 18. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
73%
A kerdezo kriteriumai alapjan egy kethetes csecsemo sem eloleny.
2023. júl. 18. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"csak úgy vannak maguknak"


Nagyon is élnek, aktív anyagcseréjük van, termelnek toxinokat és antibiotikumokat, vannak szimbionta szervezeteik is, tehát igenis élőnek tekinthetők.


Az, hogy neked más az élő definíciója mint a tudományos világnak, az nem a többi ember problémája.

2023. júl. 19. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!