Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Világegyetem határtalan,...

Ha a Világegyetem határtalan, akkor nincs Multiverzum?

Figyelt kérdés
Én úgy tudnám elképzelni az Univerzumunkat, mint egy buborékot. A buborék egy határokkal zárt gömb. Ezáltal több buborék (multiverzum) is létezhet. De ha a buboréknak nincs határa, akkor nem létezhetnek más buborékok sem, mert a mi buborékunk mindent beborít, és a végtelenségig terjeszkedik (tágul).
2023. júl. 12. 19:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%

Nem buborék, ilyen határa nincsen.

HA létezik multiverzum, akkor egy magasabb dimenzióban vannak az egyes univerzumok (kb. úgy, mint a könyvlapok).

2023. júl. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A könyvlapok ugyan egymáson, szorosan helyezkednek el, de mindegyiknek van határa. Jelen esetben a lapok vastagságát értem rajta. Persze furcsa egy papírlap esetében vastagságról beszélni, hiszen még 1 mm sincs, de ettől függetlenül van vastagsága.
2023. júl. 12. 19:30
 3/11 anonim ***** válasza:
92%
Ezt a "könyvet" úgy kell érteni, hogy a lapok határtalanok, és valószínűleg nincs vastagságuk. De ha mégis van, ez sem változtat a helyzeten: az egyik lap jó eséllyel nem érinti a másik lapot, akármekkorára is nő.
2023. júl. 12. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A multiverzumot egy lukacsos sajttal szokás érzékeltetni.

A sajtban minden lyuk egy univerzum, lehet kisebb, nagyobb méretű, ahogy tágulnak a buborékok a sajtban, úgy az egész sajt mérete is "tágul"

2023. júl. 12. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
Az univerzum hány százaléka sötét anyag? Hany százaléka sötét energia? Mennyit tudink ezekről? Mennyit tudunk az érzékelhető részéről?
2023. júl. 12. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
81%

Az univerzumról tudjuk, hogy van, benne élünk.

A multiverzum létezése nincs bizonyítva, csak az, hogy a fizika törvényeinek nem mond ellent a létezése.

Ergo létezhet multiverzum, de az nem jelenti azt, hogy valóban létezik is.


Képzeld el, érthetetlen jelenségeket figyelnének meg a csillagászok, majd ismeretlen csillagok jelennének meg az égen... és jönne a szenzációs hír: két univerzum egyesülése zajlik.

Ez persze sci-fi, a mi univerumunkban is millió fényévnyi távolságok vannak, két univerzum összeolvadása (ha létezik) nem feltétlenül lenne békés folyamat.

2023. júl. 12. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Vagy amit írtak könyvlapos szemléltetést, bár sem Maxwell elmélete az elektromágnességről, sem Einstein relativitáselmélete nem adja meg a dimenziószámot. A jól ismert 3 tér és egy idődimenziót "kézzel" helyezzük bele ezekbe az elméletekbe. Ezzel szemben a húrelméletben megjósolható a téridő dimenziószáma alapvető elvekből. (Adott dimenziószám szükséges ahhoz, hogy az elmélet Lorentz-invariáns legyen.) Az egyetlen probléma, hogy ha kiszámoljuk a szükséges dimenziószámot, akkor nem négyet (3 tér + 1 idő), hanem 26-ot, 10-et, illetve 11-et kapunk a bozonikus húrelméletben, a szuperhúrelméletben, illetve az M-elméletben.


Még mindig feltézelezhetjük, hogy ezen dimenziókon felül vannak más univerzumok.

Feltételezhetjük azt is, hogy egyik pillanatban az egyik világegyetem létezik másikban a másik harmadikban egy harmadik és így tovább. Ezen pillanatok valamiféle metaidőben értelmezendőek, ahol az egyes világegyetemek fizaki törvényeire nézve önmaguk idejében nézve folytonosan léteznek.

Ha amúgy nincs is semmi féle kapcsolat a különböző világegyetemek között akkor még azt se szükségszerű feltéleznünk, hogy más dimenzióban lennének. Az hogy hol léteznek értelmetlen kérdés. Még csak az sem szükségszerű, hogy mindegyikben létezzen idő, de létezhet többdimenziós idő is valamelyikben. Az mondjuk már elég érdekes, ha köröket is le lehet írni az időben ha két dimenziós, így az időutazás mindennapos természetes dolog ilyen világegyetemben. A múlt jelen jövő időfeloszlás sem érvényes úgy mint nálunk, ott lehet több irányból is a múlt és jövő és időhurokba is lehet kerülni. A tér sem szükségszerűen olyan tér mint a miénk, lehet ott valamilyen egzotikus" gráf is tér helyett stb. Szóval nem kell hogy egyátalán legyen értelme annak a kérdésnek sem hogy azok hol vannak a nélkül, ettől még létezhetnek, persze ezt sose fogjuk megtudni.

Ha azt tekintjük egy univerzumnak melyen belül el lehet jutni információnak, anyagnak valaminek egyikből a másikba akkor definíció szinten kizártuk, hogy valaha is tudomást szerzünk más univerzumokról.

2023. júl. 12. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Amennyi keveset egyáltalán eltudunk képzelni az univerzumunkról, abba még az is beleférhet, hogy sok végtelen univerzum van együttesen jelen. Tuti, hogy ezt már nem földi gondolkodással kell elképzelni. Abba már kvantumvilág is alig alig fér bele.
2023. júl. 13. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"A buborék egy határokkal zárt gömb."

Ja persze. Innen a harmadik dimenzióból nézve...

De ha sík-lény lennél és a gömb felszíne lenne a te téridővilágod, akkor bármeddig kódorognál, nem érzékelnél határt.

2023. júl. 13. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 dq ***** válasza:
Ha a Föld határtalan, akkor nincs Űr?
2023. júl. 13. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!